Deviņi ieteikumi drošam mājas plānošanas procesam
Foto: Pixabay.com
Mājas plānošana ir aizraujošs, bet sarežģīts process. Tas prasa laiku un pārdomātus lēmumus, kas pārrunāti ciešā sadarbībā ar nolīgtajiem speciālistiem. Lai lieki nesarežģītu jau tā darbietilpīgo plānošanas posmu, ņem vērā ieteikumus veiksmīgai darba organizācijai.
Nolīgsti īsto arhitektu
Lai atrastu īsto arhitektu, tev jābūt pārliecinātam, ka viņš ir savas jomas profesionālis. Tāpat būtu vēlams, lai izraudzītais arhitekts spētu ne tikai plānot, bet arī uzraudzīt projekta būvniecības posmu. Reizēm cilvēki ēkas veidošanas procesu sadala divās daļās, ļaujot vienam uzņēmumam veikt plānošanu, bet citam – būvniecību. Šādā gadījumā tiek dalīti ne tikai darbi, bet arī atbildība, turklāt tu riskē ar nobīdēm no sākotnējā plāna.
Padomā divreiz, pirms nolīgsti lētākos meistarus, īpaši, ja cenu atšķirība ir ļoti liela. Skopais maksā divreiz – par lētām cenām iegūsi arī atbilstošas kvalitātes rezultātu.
Izvēlies pieredzi
Ir jāpaiet gadiem un jāpieļauj daudz kļūdu, lai zinātu, kas un kā ir darāms. Šoreiz atskaties no tikko augstskolu pabeiguša speciālista pakalpojumiem un nolīgsti profesionāli ar ilgu darba stāžu.
Nosaki saprātīgu budžetu
Aprēķinot ēkas budžetu, esi atklāts pret sevi un neieguldi tik daudz, lai vairākus mēnešus nāktos pārtikt no makaroniem vien. Var jau būt, ka liela māja ir tavs nepiepildītais sapnis, tomēr to vēlāk būs nepieciešams arī uzturēt, apmaksāt lielākus rēķinus. Nosaki saprātīgu budžetu, kuru nepieciešamības gadījumā vari pielāgot un nedaudz pamainīt, vienmēr nosakot skaidras robežas.
Izveido īsu ēkas aprakstu
Nobīdei no sākotnējā projekta būtu jābūt visu profesionāļu un klientu lielākajam biedam. Šeit nav runa par nelielām izmaiņām un pielāgojumiem, bet gan situācijām, kad ieplānotā trīsistabu tradicionālā stila māja kļūst par modernu villu ar sešām guļamistabām un viedās mājas aprīkojumu. Lai izvairītos no riska krasi mainīt sākotnējo plānu, izveido īsu aprakstu ar galvenajiem pieturas punktiem, paskaidrojot, kāpēc tieši tā un ne citādāk.
Ieplāno laiku
Mājas būvniecība un sarežģītu posmu pārvarēšana prasa laiku, tāpēc veiksmīgam iznākumam klientam no savas aizņemtās dzīves jāatvēl pietiekami daudz sava dārgā laika. Pat tad, ja būsi nolīdzis labākos arhitektus un būvniekus, tev būs nepieciešams ar viņiem tikties, sarunāties, apmainīties e-pastiem un vienoties par svarīgām mājas būvniecības detaļām. Negaidi, ka pēc vienas tikšanās reizes ar arhitektu saņemsi perfektu ēkas plānu, ko uzreiz varēs sākt realizēt dzīvē. Labākie projekti rodas tad, kad pasūtītājs ir ieinteresēts sadarboties, velta laiku un enerģiju, atbildot uz dažādiem jautājumiem un apspriežot iespējamos risinājumus.
Vienojies par saziņu
Ir ļoti svarīgi laikus pārrunāt, kad un kā iespējams sazināties gan ar tevi, gan iesaistītajiem speciālistiem. Ja darba laikā neesi sasniedzams, vienojieties par saziņu no rīta vai vakarā. Tāpat noskaidro, par kāda veida jautājumiem nepieciešams zvanīt un ko apspriest elektroniskā sarakstē. Vienmēr ierodies laikā uz visām norunātajām tikšanām, jo laiks ir nauda, un tev tā būs nepieciešama mājas būvniecībai.
Esi atklāts
Nepakļaujies pēdējiem modes kliedzieniem. Ja tev patīk konkrēts stils, turies pie tā. Pirms tikšanās ar arhitektu aprunājies ar savu ģimeni, lai rastu kopsaucēju par vēlamajiem materiāliem, stilu un budžetu. Nepieņem lēmumu, balstoties uz jaunākajā interjera dizaina izdevumā izteiktajiem apgalvojumiem par šīs sezonas karstajām aktualitātēm.
Izveido laika grafiku
Izklausās pašsaprotami, bet izveido laika plānojumu, katram posmam atvēlot noteiktu laika periodu. Tādējādi projektam piešķirsi realitātes izjūtu un izvairīsies no pēkšņa laika trūkuma. Pirms grafika sastādīšanas, protams, nepieciešams aprunāties ar speciālistiem, jo nez vai esi pietiekami kompetents, lai zinātu, cik dienas jāveido ēkas rasējumi un cik ilgi žūst betons.
Pieturies pie saviem lēmumiem
Ir aizraujoši vērot, kā ideja attīstītās līdz pilnīgi izstrādātam mājas plānam. Izveides procesā tas var laiku pa laikam mainīties, tomēr atbildi par saviem lēmumiem un neradi haotisku darba vidi arhitektam, nepārtraukti mainot domas un pieprasot citus risinājumus.