abc.lv skaitļos

Lietotāji online154
Aktīvie uzņēmumi26982
Nozares raksti2327
Ekspertu atbildes3041
Deviņi padomi, kā sagatavot dārzu ziemai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Deviņi padomi, kā sagatavot dārzu ziemai

Deviņi padomi, kā sagatavot dārzu ziemai

Saulainās un siltās vasaras dienas ir nomainījis drēgnais rudens. Lai gan šādā laikā tā vien gribas ietīties siltā segā un lēni malkot piparmētru tēju, ir jāsaņemas vēl pēdējiem dārza darbiem.

Lai gan dabā viss notiek pats no sevis, dārzu nevar atstāt savā vaļā un cerēt, ka tas pats sagatavosies ziemai. Nepieciešams pievērst uzmanību gan dārza būvēm un zālienam, gan arī ūdenstilpnēm un darbarīkiem. Galu galā, arī ziemā dārzam jābūt sakoptam.

Noņem siltumnīcas ēnošanas tīklu

Dienas ir kļuvušas krietni īsākas un vēsākas nekā vasarā, tāpēc gaisma ir ļoti vērtīgs resurss. Noņem ēnošanas tīklu, lai augiem piekļūtu vairāk saules. Ja siltumnīcas būvēšanā izmantoti stikla paneļi, nomazgā tos ar karstu ūdeni. Tāpat kā mājas logi, arī siltumnīcas stikli ar laiku kļūst netīri un nespodri, aizturot gaismas ieplūšanu telpā. Ieziemojot siltumnīcu, apskati, vai kādā renē nav iesprūdušas koku lapas, jo tās var nosprostot brīvu lietus un izkusušā sniega ūdens plūsmu no siltumnīcas jumta.

Iztīri siltumnīcu

Tā kā tu jau esi sācis darboties pie siltumnīcas ārpuses, met slinkumu pie malas un ķeries klāt iekšdarbiem, kas samazinās dažādu kaitēkļu un slimību pārziemošanas iespēju. Vispirms novāc palikušo augu atliekas, arī to saknes un augu nostiprināšanai izmantotās atliekas. Aizslauki gružus. Pēc tam obligāti dezinficē siltumnīcas celiņus, ierīkotos plauktus un stikla iekšpusi. Pastāv dažādas dezinfekcijas metodes, tāpēc par piemērotāko jautā dārzniecības veikala darbiniekam. Pēc dezinfekcijas siltumnīcu dažas dienas nepieciešams vēdināt, lai tā vienmērīgi izžūtu. Siltumnīcas tīrīšanas laikā izmazgā arī tukšos podus un sēklu trauciņus.

Sakop apmales

Gaidot ziemu, noteikti sakop arī dārza celiņu un ierīkoto dobju apmales. Izroc gar tām izaugušās nezāles un novieto komposta kaudzē. Tāpat rudens ir labs laiks, lai aizvāktu slikti iestādītos augus un, kamēr vēl augsne nav sasalusi, izretinātu ziemcietes. Pēc tam izkaisi komposta, šķeldas vai sapuvušu kūtsmēslu kārtu, bet pārējo ļauj izdarīt augsnē dzīvojošajiem tārpiem.

Atjauno zālienu

Jā piemājas zāliens izskatās noplucis un nodilis, rudens ir īstais laiks, lai to atjaunotu. Aizvāc sakaltušo zāli un sūnu, izmantojot lapu grābekli, un pievieno tos komposta kaudzei. Ja zālienā novēro lielu daudzumu sūnu, tad labāk tās vispirms iznīdēt ar speciāliem līdzekļiem. Tā kā vietās, kur notiek aktīva kustība, augsne var kļūt sablīvēta, tāpēc uzlabo drenāžas un aerācijas procesus, ar dārza dakšu izveidojot dziļus caurumus augsnē.

Izveido lapu kompostu

Lai pabarotu augsni ar organiskām vielām, noderēs lapu komposts. Vairums lapu no kokiem un krūmiem sapūs pāris gadu laikā, veidojot noderīgu kompostu augsnei. Ozola, alkšņa un dižskābarža lapas sapūs ātrāk, kamēr kastanim nepieciešams nedaudz ilgāks laiks, tomēr lapu sasmalcināšana procesu paātrinās. Mūžzaļie augi ļoti lēni sadalās, tāpēc tos nepieciešams sasmalcināt un novietot komposta kaudzē. Kad lapas kļūst drupanas, tās var izmantot kā mulču un izkaisīt pāri augsnei.

Iztīri komposta kasti

Pēc rudens dārza sakopšanas talkas parasti paliek pāri stādu pārpalikumi, nezāles un citi, komposta veidošanai izmantojami augu resursi. Rudens ir piemērotākais gadalaiks, lai mēslošanas vajadzībām liktu lietā iepriekšējo gadu kompostu un atbrīvotu vietu šīs sezonas dārza atkritumiem. Ja esošais komposts vēl nav gatavs, tad ar dārza dakšu to apgrozi, lai uzlabotu sadalīšanās procesu, bet jaunajiem augu pārpalikumiem izveido vēl vienu komposta kasti.

Stādi mūžzaļos augus

Mūžzaļie augi veido dārza pamatu, nodrošinot struktūru un dzīvīgumu visa gada griezumā. Rudenī augsne vēl saglabājusies silta, bet gaisā valda vēsums, tāpēc tas ir piemērots laiks dārza papildināšanai ar mūžzaļajiem augiem.

Sagatavo ūdenstilpnes

Krītošās lapas var aizsprostot dīķu ūdens sūkņu filtrus. Domā pāris soļus uz priekšu un aiztaupi pūliņus, mēģinot no ūdens izķeksēt sakritušās koku lapas. Dārza ūdenstilpnēm pārvelc pāri smalku tīklu un malas nostiprini ar ķieģeļiem. Tādējādi lapkriša laikā varēsi efektīvi savākt lapas un vēlāk pievienot kompostam.

Ieziemo darbarīkus

Pirms zāles pļāvēju novieto garāžas tālākajā stūrī, parūpējies par tā tehnisko stāvokli nākamajai sezonai un aizved to uz apkopi. Dārza šķēres nepieciešams uzasināt, bet lāpstas, dakšas un citi darbarīki kārtīgi jānomazgā, jānožāvē un jāieeļļo, lai tos pasargātu no rūsas. Darbarīku koka rokturus nenāktu par ļaunu apstrādāt ar lineļļu.

Foto: IQRemix/Flickr.com

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.