Dīķa plēves veidi un raksturojums
Ainavu dizainā arvien populārāka kļūst mākslīgo ūdenstilpņu ierīkošana. Tie ļauj piešķirt jebkurai teritorijai estētisku pievilcību un patīkamu noskaņu. Dekoratīvie dīķi var tikt veidoti dažādos izmēros un formās, krasti var būt stāvi vai ar nogāzi, tāpat iespējams izveidot vēlamo dīķa gultnes reljefu. Taču svarīgākais elements mākslīgas ūdenstilpnes, dīķa veidošanā ir kvalitatīva hidroizolācija. Hidroizolācija novērš ūdens noplūdi no rezervuāra un uztur optimālu ūdens līmeni dīķī, kā arī pasargā ūdenstilpni no dažādu augsnē esošo kaitīgo vielu iekļūšanas ūdenī.
Pirms plēves iegādes nepieciešams noskaidrot tās galvenos veidus un īpašības. Kvalitatīvai hidroizolācijas plēvei jāatbilst dažām būtiskākajām prasībām. Tai nevajadzētu laika gaitā deformēties, jābūt izturīgai pret mehānisku iedarbību un temperatūru līdz -20°C, kā arī materiāls nedrīkst saturēt toksiskas vielas.
Vienkāršu un vienlaikus drošu hidroizolāciju nodrošina polivinilhlorīda (PVC) un butilkaučuka (EPDM) plēves, kas ir pieprasītākie materiāli dīķu ierīkošanas procesā.
Butilkaučuka plēve
Butilkaučuka plēve ir izturīgs un elastīgs hidroizolācijas materiāls. Tas spēj izturēt gan augstas (līdz +120°C), gan zemas temperatūras (līdz -45°C). Plēvi no butilkaučuka var viegli izstiept līdz pat trim četrām reizēm, tai pat laikā neietekmējot tās ekspluatācijas īpašības – izturību un ilgmūžību. Materiāls ir ļoti izturīgs pret nelabvēlīgiem dabas apstākļiem, ultravioleto starojumu un mehānisku iedarbību. Kalpošanas laiks – vairāk nekā 50 gadi. Ja dīķī plānots audzēt zivis vai dekoratīvos augus, butilkaučuka plēve tam ir lieliski piemērots un drošs materiāls. Tāpat butilkaučuka materiālu var izmantot dīķos ar akmeņainu gultni. Vēl viena butilkaučuka plēves priekšrocība – to ir viegli remontēt bojājumu gadījumā. Vienīgais šāda materiāla trūkums ir augstā cena, salīdzinot ar polivinilhlorīda plēvi, taču arī kvalitāte tādējādi ir būtiski augstāka.
Polivinilhlorīda plēve
Polivinilhlorīda plēve tiek izmantota biežāk tās zemās cenas un vienlaikus augstās kvalitātes dēļ. Polivinilhlorīds ir izturīgs un viegls sintētisks materiāls ar augstu slodzes noturību – tas spēj izturēt līdz pat diviem kilopaskāliem lielu spiedienu. Tāpat materiāls nebojājas dažādu mikroorganismu iedarbības rezultātā un ir izturīgs pret zemām un augstām temperatūrām un ultravioleto starojumu. Polivinilhlorīda plēves minimālais kalpošanas laiks ir 20 gadi. Materiāls ir drošs gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.
Ja plānots ierīkot dīķi, kura dziļums ir mazāks par 1,5 metriem, piemērota būs 0,5 milimetrus bieza polivinilhlorīda plēve, ņemot vērā salīdzinoši nelielo ūdens spiedienu. Savukārt, ja ūdenstilpni plānots veidot dziļāku, ieteicams izmantot butilkaučuka plēvi.