abc.lv skaitļos

Lietotāji online65
Aktīvie uzņēmumi26929
Nozares raksti2323
Ekspertu atbildes3041
DITRA flīžu segumu drošībai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

DITRA flīžu segumu drošībai

DITRA flīžu segumu drošībai
Autors: Facebook.com/celtprieks.lv

Mūsdienu flīzēšanas sistēmas ļauj keramikas un akmens flīzes ieklāt praktiski uz jebkura veida pamatnes virsmas. Papildu tradicionālajām flīžu izmantošanas vietām, piemēram, baseinos, vannas istabās un virtuvēs, flīžu izmantošana kļūst arvien populārāka, un flīzes tiek izmantotas galda virsmu apdarei, ārējiem balkoniem, fasādēm un pat guļamistabās.

Pirms tūkstošiem gadu celtnieki izstrādāja veiksmīgu flīžu uzstādīšanas veidu, kas praktiski izslēdza spriegumu pārnesi starp dažādiem montāžas slāņiem, tādējādi novēršot defektu veidošanos. Šie celtnieki saprata, ka, lai pamatne un flīžu montāžas javas kārtas varētu pārvietoties neatkarīgi viena no otras, ir nepieciešama atdaloša kārta starp ēkas konstrukciju un flīžu montāžas javas kārtu ar flīžu segumu.

Uz smilšu kārtas tika uzklāta bieza kārta no smilšu-cementa vai citas saistvielas bāzes maisījuma ar ūdeni, kurā ieguldīja flīzi. Kritiskā sastāvdaļa šajā konstrukcijā bija smilšu slānis, kas atdalīja flīžu segumu no ēkas konstrukcijas, ļaujot tiem abiem pārvietoties neatkarīgi vienam no otra. Šādi tika veidoti flīžu segumi, kas var izturēt ļoti augstu slodzi, tajā pašā laikā nodrošinot bīdes deformāciju, kas efektīvi neļāva kustībai no konstrukcijas pamatnes nokļūt flīzētajā virsmā.

Šī "smilšu slāņu" metodes izmantošana mūsdienās ir praktiski izmirusi, lielā mērā pateicoties pagājušā gadsimta 60. gados ieviestai flīžu līmēšanai plānā līmes kārtā. Šāda flīžu klāšanas metode ļāva flīzes pielīmēt tieši pie ēkas konstrukcijas, t.i., pie betona, ģipškartona vai cita veida pamatnēm.

Var apgalvot, ka vismetāliskākās pārmaiņas flīžu klāšanas tehnoloģijā pēdējās tūkstošgades laikā bija pāreja no virsmas pārklājuma atdalīšanas no ēkas konstrukcijas uz metodi, kurā flīzes tika savienotas tieši ar pamatni. Tas ir balstīts uz teoriju, ka galvenais, kas vajadzīgs tiešās saites sistēmā, lai panāktu bez problēmām uzstādītu flīžu klājumu, ir ārkārtīgi spēcīga saikne starp flīzi un pamatni, un biezā javas pamatne galu galā tika uzskatīta par nevajadzīgu. Šāda flīžu klāšanas tehnoloģija ļoti ātri kļuva populāra, jo uzstādīšanas vienkāršība ļāva ikvienam – ne tikai apmācītam flīžu klāšanas meistaram – ieklāt flīzes. Tomēr šāda flīžu ieklāšanas tehnoloģija daudzos gadījumos radīja problēmu, ka flīzes galu galā saplaisāja, sadalījās vai pat atdalījās no pamatnes.



Flīžu pielīmēšana tieši ēkas konstrukcijai rada tā saukto “spēka pārneses mezglu”, jo katra grīdas slāņa materiāla fiziskā dinamika ir ļoti atšķirīga. Pamatne neatkarīgi no tā, vai tas ir koks, betons vai ģipsis utt., temperatūras un mitruma līmeņa izmaiņu dēļ izplešas un saraujas. Arī flīzes un flīžu līmes kārta izplešas un saraujas, bet ar atšķirīgu ātrumu. Pareizi lietota mūsdienu tehnoloģija, flīzes līmējot plānā līmes kārtā, var sasniegt tādus pašus rezultātus un drošību, ko pirms vairākiem tūkstošiem gadu Eiropas celtnieki ir izstrādājuši savām flīzēšanas metodēm.

Kamēr keramikas, porcelāna flīžu un dabiskā akmens klāšanas metodes gadu gaitā ir mainījušās, montāžas fiziskā dinamika nav mainījusies. Vecās tradicionālās metodes, kas tika izmantotas gadsimtiem ilgi, pievērsās šai dinamikai, atvienojot flīzes no konstrukcijas pamatnes, izmantojot bīdes spriegumu kompensējošu kārtu smilšu slāņa veidā.

Arī S1 vai S2 deformējošu līmju izmantošana – nepareizi sauktu par elastīgo – nav risinājums, jo to bīdes spriegumu kompensācijas iespējas ir pārāk mazas. Pirmās elastīgās līmes tirgū parādījās 1980. gados. Šāda veida līmes radās kā risinājums problēmai, kas radās, flīžu tirgū ienākot blīvām, maz vai neuzsūcošām flīzēm. Tā saucamo elastīgo līmju iegūšanai pievienotās sintētiskās piedevas rada ievērojami spēcīgāku līmēšanas spēku. Līmes saķere ar virsmu notiek arī ķīmiski, ne tikai mehāniski, un līmei nav jāieķeras seguma materiāla porās. Izmantojot tā saucamo elastīgo līmi, porcelāna, keramikas flīzes var arī droši pielīmēt pie dažādu materiālu pamatnēm. Tās ir arī labāk piemērotas kritiskām pamatnēm, piemēram, veciem keramikas segumiem vai citām gludām un blīvām virsmām. Galu galā seguma izturība ir atkarīga ne tikai no saķeres starp flīžu un javu, bet arī no saķeres starp javu un pamatni. Papildu spēcīgākam līmējošajam spēkam un ar to saistītajai labākai saķerei pat uz kritiskām pamatnēm elastīgajai līmei ir vēl viena ļoti laba īpašība – ar sintētiskām piedevām bagātināta līme ir ievērojami deformējošāka nekā tīri uz cementa bāzes veidota līme. Pēc izžūšanas materiāls nav trausls. Tāpēc tas var labāk absorbēt vibrāciju.


Visdrošākais risinājums ir instalēt atdalīšanas sistēmu, kurā tiek izmantotas modernās tehnoloģijas apvienojumā ar "sviestmaižu" tehnikas paņēmienu. (Šī "sviestmaize", ko izmantoja senie celtnieki, sastāvēja no pamatnes, kas nosegta ar smilšu kārtu, uz kura uzklāta bieza smilšu–cementa vai citas saistvielas un ūdens maisījuma javas kārta ar flīžu segumu).

Spriegumu neitralizēšana, atdalot ēkas konstrukciju no flīzes, ir īpaši svarīga, izmantojot mūsdienās plānākas, lielāka formāta flīzes un vieglus celtniecības materiālus.

Mūsdienās viena no vissenākajām un pasaulē pazīstamākajām atdalīšanas sistēmām ir Schlüter®-Systems ražotais DITRA polietilēna paklājs, kas aizsargā apdares segumus virs jebkuras vienmērīgas un nesošas pamatnes.


Dažādas termiskās izplešanās un saraušanās dēļ flīzes pārvietosies neatkarīgi no pamatnes. DITRA paklājs neitralizē šo diferenciālo kustību, novēršot spriegumu pārnešanu uz flīžu segumu.

Pašajam paklājam ir četras galvenās funkcijas – atdalīšana, hidroizolācija, tvaika difūzija virs svaigām pamatnēm un slodzes pārnešana no seguma tieši uz pamatni. Tas novērš plaisu viedošanās risku, piemēram, virs kokmateriālu plātņu savienojumiem vai saplaisājušām pamatnēm.


Paklāju iespējams izmantot uz visdažādākajām pamatnēm, ieskaitot svaigi ielietu betonu vai smilšu–cementa klonu, ģipša un anhidrīta pamatnes, bitumena klājumi, saplāksņa un OSB plāksnes, esošie flīžu segumi, cietie vinila segumi vai pārklājumi, no dažādiem materiāliem veidotas pamatnes, siltās grīdas, metāla.

Mūsdienu flīzētāju rīcībā ir daudz dažādu materiālu un flīzēšanas sistēmu, lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc šī ideālā virsmas seguma. Flīzes mūsdienās ir pieejamas arvien plašākos izmēros un biezumos. Pamatņu izgatavošanas un sagatavošanas materiālu tehnoloģijas turpina attīstīties, lai aizsargātu flīžu segumus un garantētu to veiksmīgu uzstādīšanu. Pie šādām izstrādnēm pieder arī drenāžas, hidroizolācijas un atdalīšanas paklāju izmantošana gan iekštelpās, gan ārpus tām.

Plašāku informāciju par mūsu piedāvāto produkciju jūs atradīsiet mūsu mājaslapā. Mūsu komanda ar prieku sniegs jums padziļinātu konsultāciju, atbildēs uz jūsu jautājumiem un palīdzēs atrast piemērotāko risinājumu!

 

Eden Winds Projects
Mobilais tālrunis +371 29539195
E-pasts: birojs@celtprieks.lv
http://www.celtprieks.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.