Divguļamu gultu izvēle – kam pievērst uzmanību?
Guļamistabas galvenā mēbele – gulta – ir pieredzējusi daudzas tehnoloģiskas un dizainiskas pārmaiņas, sasniedzot visaugstākos kritērijus veselīga miega un gulēšanas komforta nodrošināšanā. Tiesa, jaunas gultas izvēle pat no zināmiem ražotājiem nav vienkāršs process. Atšķirības ir gan gultu izmēros, gan konstruktīvos risinājumos un galvenais – matrača piemeklēšanā.
Vispirms par divguļamas gultas izmēru.
No standarta divguļamas gultas līdz King size gultai
Lai arī gultu izvēlē iespējams vadīties pēc pieņemtajiem tradicionālajiem nosaukumiem (piemēram, Queen size un King size), tomēr arī šie apzīmējumi atšķirsies atkarībā no ražotāja valsts, izgatavotāja un noieta tirgus. Gultas dimensijas nosaka gultas rāmis, taču daudz svarīgāks ir matrača izmērs. Tieši tas noteiks, cik brīvi, ērti un komfortabli uz tā gulēt būs diviem cilvēkiem.
Ņemot vērā, ka esam pārsvarā augumā gari cilvēki, tad divguļamā matrača izmēram nevajadzētu būt mazākam par 200 cm garumā un 135 cm platumā. Tiesa, šis izmērs ir salīdzinoši pieticīgs, taču pietiekami liels, lai divi cilvēki varētu dalīt gultas vietu un arī ērti gulēt. Standarta divguļamās gultas rāmis būs gan garāks, gan platāks par matraci, kas jāņem vērā, mērot vietu, kur paredzēts gultu novietot. Daudz lielākas ērtības sola Queen size gultas, kuru izmērs pēc Eiropas standarta ir 160 x 200 cm un King size gultas – 180 x 200 cm.
Gultas rāmis un galvgalis
Dabīgā koka un metāla gultas rāmji ir ne tikai izturīgi, bet arī ilgmūžīgi. Gultas rāmji, kas izgatavoti no stingras un izturīgas koksnes, piemēram, ozola, dižskābarža, bērza vai oša, nodrošinās stabilu un uzticamu pamatu matracim. Lētāki un arī ar īsāku lietošanas mūžu būs gultas rāmji no kokskaidu plāksnes, finiera vai saplākšņa. To apdarē parasti izmanto tekstilu un mākslīgo ādu. Populāra izvēle tiem, kuri meklē labāko risinājumu nelielai telpai, būs attiecīga izmēra matracis ar tajā jau iestrādātu koka rāmi, pie kura stiprinās pieskaņotas kājiņas un galvgalis. Lakonisks, no Skandināvijas ienācis risinājums.
Vairumā mūsdienīgu gultu matracis parasti balstās uz atsperlīstēm, kas palīdz izlīdzināt gulētāja svaru un spiediena punktus matracī, kā arī pastiprina matrača ergonomikas darbību.
Galvgaļa forma un materiāls visbiezāk nosaka gultas izskatu un stilu, lai gan iespējams iegādāties gultas pilnībā bez galvgaļa.
Iebūvētas papildu funkcijas
Izvēloties labākā izmēra gultu, retais neapsvērs iespējas, ko sniedz iebūvētie uzglabāšanas risinājumi vai papildu funkcijas, piemēram, apgaismojums vai gultas konstrukcijā integrēts naktsskapītis, vai pat plaukti. Atjautīga tradicionālu funkciju papildināšana ar jaunām, paver iespējas veidot praktisku un mūsdienīgu guļamistabas interjeru. Gultas ar cēlējmehānismu un vietu gultas veļas glabāšanai ir jau ierasts uzglabāšanas risinājums, kura efektivitāti nosaka mehānisma kvalitāte.
Matraču izvēle
Nenoliedzami, matracis ir svarīgākais kvalitatīvas gultas elements. Atrast divguļamu gultu komplektā ar matraci ir retums, nevis ierasta prakse. Tas tikai norāda, cik atšķirīgas un individuālas ir cilvēku vēlmes. Izņēmums ir kontinentālās gultas, kuru korpusā jau ir integrēts matracis. To galvenā priekšrocība – iespēja regulēt dažu ķermeņa zonu – kāju, muguras, galvas – augstumu.
Ikviens gultu ražotājs cenšas piedāvāt arī matračus (https://220.lv/lv/mebeles-un-interjers/gulamistabas-mebeles/matraci). Pircējam izvēle jāsāk ar piemērota gultas matrača izmēra atrašanu. Pēc tam seko piemeklēšana pēc cietības – visbiežāk ir trīs matraču kategorijas: cietie, vidējas cietības un mīkstie matrači. Matraču tips savukārt nosaka tā cenas kategoriju. Ikviens matraču tips – lateksa, viskoelastāna, atsperu, putu poliuretāna u.c. – ietver daudz specifisku iezīmju, par kuru nozīmi veselīga miega nodrošināšanai ir vērts uzzināt. Vairāk informāciju par matraču izvēli var atrast šajā rakstā.