Divu dzīvokļu apvienošana: Ko svarīgi zināt?
Divus blakus esošos dzīvokļus apvienot vienā iespējams gan gadījumā, ja tie atrodas blakus viens otram vienā līmenī, gan tad, ja viens no tiem atrodas tieši virs otra. Tā kā dzīvokļu apvienošana faktiski ir pārbūve, nevar iztikt bez apstiprinājuma būvvaldē. Arī tad, ja apvienošana nozīmē tikai durvju ierīkošanu starp abiem dzīvokļiem, jāpieaicina arhitekts, kas sagatavos renovācijas projektu saskaņošanai un apstiprināšanai būvvaldē.
Par dzīvokļu apvienošanas nosacījumiem saistībā ar plānotajiem darbiem konkrētu informāciju ir iespējams iegūt vietējā būvvaldē.
Divu dzīvokļu apvienošana
Var gadīties situācija, kad, piemēram, tavs kaimiņš plāno pārdot savu dzīvokli, kas atrodas tieši blakus tavējam, proti, abus īpašumus nodala vien siena. Lai paplašinātu savu dzīvojamo platību, nemainot dzīvesvietu, tu, iespējams, apsver domu iegādāties kaimiņa dzīvokli un apvienot to ar savējo, sienā izveidojot durvju ailu. Kā šādā situācijā rīkoties?
Noteikti neko nevajadzētu uzsākt bez iepriekšējas saskaņošanas un pašrocīgi, jo situācijas mēdz būt dažādas. Pat, lai apvienotu vannas istabu ar tualeti, virtuvi ar dzīvojamo istabu vai ierīkotu atvērtā tipa plānojumu, ir nepieciešams saņemt vietējās būvvaldes atļauju dzīvokļa pārplānošanai vai pārbūvei.
Tāpat gadījumā, ja apvienošana nozīmē durvju ierīkošanu starp abiem dzīvokļiem, jāpieaicina arhitekts, kas sagatavos renovācijas projektu saskaņošanai un apstiprināšanai būvvaldē. Kad apstiprinājums saņemts, pamatojoties uz šo projektu drīkst veikt abu īpašumu apvienošanas darbus. Jāņem vērā, ka šobrīd spēkā esošais būvniecības procesa regulējums paredz, ka telpu remonta ieceres ierosinātājs pats šādu dokumentāciju bez attiecīgas sertifikācijas nav tiesīgs izstrādāt, un iesniegt būvvaldē bez sertificēta speciālista paraksta.
Arhitekts palīdzēs saprast, vai visa ēka ir sadalīta dzīvokļu īpašumos vai kopīpašumā. No tā atkarīgs, kāda būs saskaņošanas procedūra ar pārējiem īpašniekiem. Informācijas precizēšanai, identificējot konkrēto īpašumu, vislabāk vērsties vietējā būvvaldē.
Ja dzīvokļus nodala nesošā siena
Ja īpašuma pārbūve vai apvienošana plānota, skarot arī nesošās sienas – ēkas kopīpašuma daļu –, arhitektam nepieciešams izstrādāt būvprojektu. Jāņem gan vērā, ka vispirms, pamatojoties uz Dzīvokļa īpašuma likumu regulējumu, ir nepieciešams iegūt pārējo dzīvokļu īpašnieku piekrišanu par šādas pārbūves veikšanu.
Dzīvokļa īpašuma likuma 11. pantā ir noteiktas dzīvokļa īpašnieka tiesības rekonstruēt, renovēt vai restaurēt dzīvokļa īpašumu, tai skaitā minētā panta trešā daļa nosaka, ja atsevišķā pārbūve skar kopīpašumā esošo daļu, dzīvokļa īpašniekam nepieciešams saņemt dzīvokļu īpašnieku kopības piekrišanu šajā likumā noteiktā kārtībā. Lai lēmums būtu saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam, nepieciešams lai "par" būtu nobalsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem.
Dzīvokļu apvienošanas darbi
Kad abu dzīvokļu apvienošanas darbi paveikti, nepieciešams sastādīt pieņemšanas nodošanas aktu. Uz šī dokumenta pamata abi dzīvokļi pēc tam tiek reģistrēti zemesgrāmatā kā vienots īpašums. Pēc tam būvvaldes būvinspektors veic objekta apskati dabā un sagatavo aktu par būvdarbu pieņemšanu ekspluatācijā.