Bez būvatļaujas

Bez būvatļaujas
Nereti zemes īpašnieki riskē, uzceļot uz savas zemes ēku vai veicot jau esošo ēku dzīvokļa pārbūvi, bez saskaņošanas attiecīgajās instancēs. Tomēr viedoklis, ka uz savas zemes varu darīt, ko gribu, nav īsti pareizs – vismaz attiecībā uz būvniecības procesu.

Par nelikumīgu būvniecību paredzēti samērā bargi sodi, turklāt soda samaksāšana neatbrīvos no būvniecības legalizācijas nepieciešamības. Latvijas likumos paredzēti tikai atsevišķi gadījumi, kad būvniecību var veikt bez saskaņošanas attiecīgās pašvaldības būvvaldē.


Kas regulē būvniecības procesu?
Dažādus būvniecības procesus valstī regulē virkne normatīvu, kas sakārtoti pēc to nozīmības. Augstākais ir Būvniecības likums, tam seko Ministru kabineta Vispārīgie būvnoteikumi, tad Latvijas būvnormatīvi un, visbeidzot, apbūves noteikumi konkrētā pašvaldībā. Tādēļ, neskatoties uz to, ka apbūves noteikumi un saskaņošanas procedūras dažādās pašvaldībās var būtiski atšķirties, kopumā gadījumi, kad īpašnieks var sākt būvēšanu bez pašvaldības akcepta, ir stingri reglamentēti.

Cits jautājums – vai konkrētajā teritorijā vispār ir atļauta būvniecība, ko nosaka konkrētās pašvaldības detālplānojums. Zemes gabalu drīkst apbūvēt, ja tā apbūve tiek veikta saskaņā ar vietējās pašvaldības teritorijas plānojumu, detālplānojumu un šo plānojumu sastāvā esošajiem apbūves noteikumiem.

Būvniecības ierobežojumus atsevišķos zemes gabalos reglamentē likumi, Ministru kabineta noteikumi, vietējās pašvaldības teritorijas plānojums un detālais plānojums. Būvniecības ierobežojumus var nostiprināt zemesgrāmatās kā īpašuma lietošanas tiesību ierobežojumus (būvlaides). Šādos gadījumos nav pieļaujama arī tādu objektu būvniecība, kuriem saskaņā ar likumdošanu nav nepieciešama būvatļauja.

Ko būvējam bez būvatļaujas?
Lai realizētu būvniecības ieceri un uzsāktu būvprojektēšanas sagatavošanu, būvniecības ierosinātājs iesniedz Būvniecības iesniegumu – uzskaites karti, kas ir pirmais solis būvniecības saskaņošanas un būvatļaujas saņemšanas procesā.

Ja netiek skartas trešo personu īpašuma tiesības, būvniecības iesniegums – uzskaites karte nav nepieciešama šādos gadījumos:

* tiek īstenots interjera projekts, neskarot nesošās būvkonstrukcijas;

* tiek veikta vienkāršota renovācija - būves vai tās daļas renovācija, neskarot nesošās būvkonstrukcijas, ēkas fasādi, koplietošanas telpas un koplietošanas inženierkomunikācijas;

* tiek veikta vienkāršota rekonstrukcija - būves vai tās daļas funkcijas (lietošanas veida) maiņa bez pārbūves.

Būvprojekts un būvatļauja nav vajadzīgas:
* pagaidu būvei, ja tās apjoms, būvvieta un nojaukšanas termiņš saskaņots būvvaldē;
* mazēkai (nav lielāka par 25 kv.m.) lauku apvidū, ja tās apjoms un būvvieta saskaņota būvvaldē;
* sezonas būvēm - nekapitālām, galvenokārt lauksaimniecībā izmantojamām būvēm, kuru kalpošanas laiks ir viena sezona.

Tomēr pēdējos trīs gadījumos tāpat ir nepieciešams doties uz vietējo būvvaldi, lai saskaņotu būvniecību, jo paredzamā būve būvvaldei ir jāakceptē kā pagaidu būve, sezonas būve vai mazēka, izsniedzot atbilstošu saskaņojumu vai apliecinājuma karti.

Autors: Sandis Fatjanovs
Konsultēja Ekonomikas ministrijas Būvniecības departaments

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Šodienas aktīvajā dzīves ritmā metāla durvis ir kļuvušas par neatņemamu ģimenes mājas, dzīvokļa, lauku vai dārza mājas sastāvdaļu. Galvenais iemesls, kāpēc metāla konstrukcijas, tai skaitā metāla durvis, izpelnījušās tik lielu popularitāti, ir to augstā izturība, pateicoties kurai, dzīves telpas kļūst drošākas pret uzlaušanu un garnadžu mēģinājumiem piesavināties vērtīgas mantas. 

Aktuālie piedāvājumi

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

"Vidrižu Atvari" kopš 1998. gada ražo kvalitatīvu oša un ozolkoka parketu, kā arī ozola grīdas dēļus. Uzņēmums izmanto tikai Latvijā iegūtus, ekoloģiski tīrus izejmateriālus un tehnoloģiskajā procesā neizmanto ķīmiskus palīgmateriālus.

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

grida

"Vidrižu Atvari" kopš 1998. gada ražo kvalitatīvu oša un ozolkoka parketu, kā arī ozola grīdas dēļus. Uzņēmums izmanto tikai Latvijā iegūtus, ekoloģiski tīrus izejmateriālus un tehnoloģiskajā procesā neizmanto ķīmiskus palīgmateriālus.