Droša vannas istaba – kā un kādas kontaktligzdas un slēdžus uzstādīt?
Ūdens vai mitrums un elektrība nav samērojami lielumi, ja runa ir par dzīvesvietu. Un tomēr – vannas istabā nepieciešami tie abi. Lielākoties šī telpa nav iedomājama bez veļas mazgājamās mašīnas, fēna, ventilatora, arī boilera vai kādas citas elektriskās ierīces, nemaz nerunājot par apgaismojumu. Protams, katrai vannas istabai jābūt aprīkotai ar kontaktligzdām un slēdžiem. Kādus slēdžus un kontaktligzdas izvēlēties, lai tie būtu pēc iespējas droši?
Jāievēro standarti
Pirmais noteikums ir nodalīt vannas istabu zonās, kas būs vairāk pakļautas mitrumam, un sausajās zonās. Jāņem vērā, ka sienās, grīdā un arī griestos vietās, kam būs tieša saskarsme ar ūdeni, piemēram, vannas, duškabīnes un izlietnes tuvumā nedrīkst būt kontaktligzdas vai slēdži. Ir ieteicams ievērot atbilstošu attālumu – vismaz 60 centimetrus –, kā arī izvēlēties kontaktligzdas ar aizsargvāku.
Kontaktligzdām obligāti jābūt ar IP44 aizsardzību jeb korpusu, kam ir vāks; tādējādi kontaktligzda ir noslēgta un aizsargāta pat no tiešām ūdens strūklām, kā arī vākam ir iestrādāta atspere, lai novērstu nejaušu tā atvēršanos. Lai izmantotu kontaktligzdu, jāpaceļ vāks uz augšu un kontaktdakšu ievieto tai paredzētajos caurumos.
Kur un cik augstu?
Autors: Lisbeth/flickr.com
Kontaktligzdas nedrīkst atrasties arī pārāk tuvu grīdai. Vannas istabā drošs atstatums no grīdas ir daudz lielāks nekā citās telpās. Kontaktligzdas var uzstādīt 120 centimetrus augstu, gaismas slēdžus 140 centimetru augstumā, savukārt apgaismes ķermeņus vēl augstāk – vismaz divus metrus no grīdas.
Blakus vannas istabas spogulim, kas parasti atrodas virs izlietnes, var uzstādīt vienu līdz divas kontaktligzdas. Vienu var izmantot, lai apgaismotu lampas virs spoguļa, otru – matu fēnam, skuveklim un citām nelielām elektroierīcēm. Ventilatora rozeti var uzstādīt augšpusē, tieši blakus tam, lai gan visbiežāk ventilators ir saslēgts vienā tīklā ar apgaismojumu: proti, ieslēdzot gaismu vannas istabā, sāk darboties arī ventilators.
Turklāt visu elektroinstalāciju vannas istabā ieteicams papildus nodrošināt ar īpašu aizsargierīci – automātslēdzi, kas reaģē uz diferenciālo strāvu un ir paredzēts aizsardzībai pret iespējamu strāvas triecienu.
Slēdzis
Galveno apgaismojuma slēdzi vannasistabā tiek rekomendēts izvietot pie ieejas – uz ārējās sienas aptuveni 75–90 centimetru augstumā; izvēloties augstumu, jāņem vērā pieaugušo ģimenes locekļu vidējo augumu – lai ikvienam būtu ērti nospiest gaismas slēdzi.
Ne tikai elektrība
Plānojot vannas istabas aprīkojumu, jāpatur prātā, ka ne tikai elektroinstalācijām nepatīk saskare ar ūdeni. Arī mēbeles un citas vannas istabas iekārtas, kas izgatavotas no nepareizi apstrādātas koksnes var tikt neatgriezeniski bojātas jau pēc pirmās ilgstošās saskares ar ūdeni. Tāpēc ir vērts izvēlēties tādas iekārtas, kas izgatavotas no atbilstošiem materiāliem.