Dūmu detektors glābj dzīvības
Foto: Mick Chester/Flickr.com
Dūmu detektors ir salīdzinoši lēts veids, kā aizsargāt savu ģimeni no ugunsgrēkā gūtiem savainojumiem un saindēšanās ar dūmiem. Tiesa gan, tas iespējams vien tad, ja detektors ir darba kārtībā.
Abc.lv jau vēstīja, ka no 2020.gada visiem mājokļiem būs obligāti jābūt aprīkotiem ar autonomu ugunsgrēka detektoru vai automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu.
Lielākoties ugunsgrēki izceļas dzīvojamās telpās un visbiežāk cilvēki ugunsgrēkā nevis sadeg, bet nosmok dūmos. Ugunsdzēsēju pieredze liecina, ka ievērojamu ugunsgrēkos bojāgājušo skaita samazinājumu var panākt, dzīvojamo sektoru aprīkojot ar detektoriem, kas savlaicīgi ar skaņas signālu cilvēkus brīdina par sadūmojumu.
Ja detektors nedarbojas, no tā nav nekādas jēgas, tāpēc reizi mēnesī nepieciešams pārbaudīt, vai dūmu detektors ir darba kārtībā. Pakāpies uz krēsla un nospied kontroles jeb testa pogu. Šajā brīdī būtu jāatskan signālam. Ja nekas nenotiek, visticamāk, ka beigusies baterija un to nepieciešams nomainīt. Ja arī pēc baterijas maiņas detektors nesāk darboties, nāksies vien iegādāties jaunu ierīci.
Detektora pārbaudi nevajadzētu veikt ar dūmu palīdzību, citādi tas, skaļi signalizējot, darbosies apmēram pusstundu no vietas.
Lai gan lielākoties detektors sāk brīdināt par zemu baterijas enerģijas līmeni, noteikti nevajadzētu gaidīt līdz brīdim, kad ierīce pati signalizēs par baterijas maiņas nepieciešamību. Tāpat ņem vērā, ka jauna baterija kalpos apmēram divus gadus, bet, ja rocība atļauj, labāk bateriju nomainīt biežāk – vienu vai divas reizes gadā.
Liec aiz auss! Nekad no dūmu detektora neņem ārā bateriju, lai to izmantotu citām ierīcēm, ar domu, ka rīt aiziesi līdz veikalam un iegādāsies jaunu. Visticamāk, ka par baterijas iegādi atcerēsies vien tad, kad jau stāvēsi ārā un vērosi, kā liesmas pārņem tavu māju (ja būs paveicies laikus tikt ārā no piedūmotajām telpām).
Papildus ikmēneša baterijas pārbaudei, regulāri notīri detektoru no putekļiem ar sausu lupatiņu vai putekļu sūcēju, lai tie neiekļūtu ierīces mehānismā. Nekādā gadījumā neizmanto tīrīšanas līdzekļus, jo tie var sabojāt sensorus.
Ideāli, ja dūmu detektoru vari novietot katrā mājas stāvā, visās guļamzonās un to priekštelpās, abos kāpņu galos un bēniņos, pagrabā, garāžā, kā arī citās palīgtelpās.