abc.lv skaitļos

Lietotāji online63
Aktīvie uzņēmumi19718
Nozares raksti776
Ekspertu atbildes2463
Bizness un tīģera kažoks : abc.lv

Bizness un tīģera kažoks

Bizness un tīģera kažoks
Par «Duntes namu» atpazīstamības zīmi ir kļuvis apdares paņēmiens, kas tikpat kā nav pārstāvēts ielas fasādē, bet jo dāsni pagalmā – tas ir aplikatīvs pēc īpaša pasūtījuma izgatavotu stiklaplasta bloku panelējums, kas četru toņu kombinācijā apspēlē tīģera kažoka raksta motīvu.
Kvalitatīva pilsētvide un «biznesa ētika» – tās ir divas nesamierināmas attieksmes. Turklāt pirmo daudz vairāk nekā otro nosaka privāts un subjektīvs viedoklis. Piemēram, Krasta ielu un Ulmaņa gatvi par patīkamām nenosauksi, lai cik ērti tajās būtu risināta transporta plūsma un lai cik daudz «arhitektūras» angāru kompleksos būtu atļāvušies ieguldīt attīstītāji. Tāda vide vienmēr būs nehumāna tādā nozīmē, ka tās iekārtojumu nosaka peļņas ideja, nevis rūpes par atsevišķu personu dzīves kvalitāti. Ir naivi uzskatīt, ka šādas rūpes pauž tikai ērta piebraukšana, tīra publiskā tualete un klimata kontrole. Domājot par to, kāda pilsēta mums patīk, būtiskais – tajā bez apdraudējuma var pārvietoties kājām un viss nepieciešamais ir netālu no mājām. Parki un laba arhitektūra ir tikai otrajā vietā. Tāda ir kvalitatīva pilsētvide un tāpēc tā ir subjektīva kategorija.
Duntes iela ir Kr. Valdemāra ielas turpinājums, un pēdējā ir kājāmgājējam patīkamākā no Rīgas centra ielām, kaut arī tajā tikpat kā nav sabiedrisku aktivitāšu punktu, ja dodas pa to tālāk par Elizabetes ielu. Taču Valdemāra ielai joprojām ir potenciāls kļūt par asi, uz kuras savērti daudzi lokāli centri, un līdz nesenam laikam faktiski tukšajā Duntes ielā bija iespēja turpināt centra apbūves tradīciju ar tādām telpiskām kvalitātēm, kādas iespējamas jaunbūvē un nav sasniedzamas rekonstrukcijā. Šķērsojot neomulīgo krustojumu ar Skanstes ielu un nonākot tuvajā Duntes ielā starp jaunajiem biroju kompleksiem, sajūta teic, ka tas vēl nav noticis. Atmosfēra vairāk nekā simts metrus garās ēkas priekšā, pat neraugoties uz atvērto galeriju pirmā stāva līmenī, ir tikpat nedraudzīga kā jaukta tipa darījumu teritorijās ap minētajām autostrādēm. Iespēja paplašināt «centra sajūtu» Duntes ielas virzienā šeit nav izmantota, un tā ir attīstības plānotāju vaina. Kvadrātmetram ir kvadrātmetra cena un no kantora ēkas atbilstoši tirgus loģikai ne jau «augsto mākslu» sagaida, kaut arī kvalitatīvam dizainam kā korporatīvās identitātes iemiesojumam ir jābūt biroju ēku atribūtam. Tāda attieksme arī vērojama Arņa Kleinberga projektētajā namā Duntes ielā 11. Sešstāvu biroju ēka pilnībā aizņēmusi visu noteikumos atļauto izstieptā gruntsgabala telpu. Nelielā ielas puses ārtelpa, ko šobrīd veido divi šauri trotuāri un apmeklētāju pagaidu autostāvvieta starp tiem, ir rezervēta Duntes ielas braucamās daļas paplašināšanas vajadzībām, tādēļ pirmā stāva fasāde veidota kā atvērta galerija. Tāds ir arhitekta un pasūtītāja reveranss centra apbūves tradīcijai – visas pirmā stāva telpas pie galerijas atvēlētas tirdzniecības funkcijai, un, kā ierasts šādā gadījumā, galvenā ieeja biroju ēkā nav uzreiz acīm redzami «nolasāma».Ēkas apjoms veidots kā lietišķi monotons paralēlskaldnis, kas Skanstes ielas pusē beidzas ar cilindrisku noapaļojumu. Mēroga ziņā to varētu uzskatīt par stūra akcentu lielo maģistrāļu krustojumā, skatoties pāri nojaukšanai nolemtajam divstāvu koka graustam, kas atrodas pašā krustojumā, taču «stūra tornīša» banalitāte tam nepiemīt, jo tas neslejas virs kopējā būvapjoma.
Otram ēkas galam, ap kuru organizēta iebraukšana teritorijā un pazemes autostāvvietā, pieslēdzas atsevišķs panorāmas lifta un kāpņu telpas bloks. Šeit pavisam neuzkrītoši atrodas ieeja biroju kompleksā. Iespējams, tas ir apzināts solis, jo gan biroju darbinieki, gan apmeklētāji ikdienā lieto četras dienesta ieejas, kas atrodas pagalma pusē pie autostāvvietām. To nosaka biroja ēku galvenā funkcionālā prasība – iespēja elastīgi grupēt un pārplānot telpas atbilstoši dažādu īrnieku vajadzībām.
Atsevišķo ieeju vietu pagalma fasādē akcentē izvirzītie kāpņu telpu bloki. Tipisku stāva plānu veido lieltelpa, kuras plānojumu izdomā īrnieki paši; katram kāpņu telpas blokam pretim novietota lifta šahta, kas bloķēta ar inženierkomunikāciju kanāliem un sanitārajām telpām. Pagalma pusē visā ēkas garumā ir iespēja izveidot gaiteni, kas vestu uz mazākas platības birojiem. Tāds šobrīd ir iekārtots vienīgi pirmajā stāvā aiz veikalu rindas, lai pirmās reizes apmeklētāji, noskaidrojuši pie ēkas dežuranta nelielajā vestibilā sava nāciena mērķi, nebūtu spiesti doties ārā no ēkas, meklējot pareizo dienesta ieeju. Arhitekta uzdevums interjera sadaļā līdz ar to aprobežojies ar pirmā stāva vestibila, gaiteņa un kāpņu telpu iekārtojumu.
Ja gadās apmeklēt ēku, pievērsiet uzmanību kāpņu margām. Noapaļotā gala apjoma otrā stāva telpās iekārtota dienesta ēdnīca, kas pieejama arī apmeklētājiem no āra, bet uz tā jumta – plaša terase. Fasādes vienlaidu stiklojums otrā līdz piektā stāva robežās ierāmēts un izcelts kā savdabīgs erkers; tā monotoniju atturīgi neitralizē trīs sadalošas nišas. Sestais stāvs atvirzīts no ielas fasādes ar āra terasi – galeriju visā ēkas garumā –, toties pagalma pusē, kompensējot kvadrātmetrus, stāvs veidots ar pārkari.
Ielas fasādes apdare pauž korporatīvi sterilu lietišķību – stiklojums, alumīnija apšuvums divos pelēkā toņos un nerūsošā tērauda high-tech detaļas – paņēmieni, kādi kopš Rodžersa «Lloyds» ēkas uzcelšanas 80. gadu Londonā vairāk dekoratīvi nekā konceptuāli ieviesušies visā turpmākajā darījumu apbūves arhitektūrā, kļūstot par globāli atpazīstamu semantisko norādi. Par «Duntes namu» atpazīstamības zīmi kļūst cits apdares paņēmiens, kas tikpat kā nav pārstāvēts ielas fasādē, bet jo dāsni pagalmā – tas ir aplikatīvs pēc īpaša pasūtījuma izgatavotu stiklaplasta bloku panelējums, kas četru toņu kombinācijā apspēlē tīģera kažoka raksta motīvu. Šāda paņēmiena izvēli nosaka gan pasūtītāja, kurš uzaudzis daudz temperamentīgākā mentalitātē, vēlme, gan arhitekta interese par krāsas nozīmi arhitektūrā (sk. «Latvijas Architektūra» 67. burtnīcu). Saprotama ir arī izvairīšanās no tik provokatīva efekta galvenajā fasādē: īrniekiem – dažādiem uzņēmumiem – varētu būt pagrūti identificēt sevi ar tāda tipa lecīgumu, turklāt ir vispārpieņemts, ka korporatīvajam stilam un darījumu pasaulei kopumā drīzāk piestāv salti metālisks nevis raibu spalvu spīdums. Tāds ir biroju nams Duntes ielā 11. Tik pašpietiekams, ka varētu atrasties jebkur citur, kur vien var ērti piebraukt ar automašīnu, reizē universāli lietišķs parādes fasādē, bet fasādiski lecīgs pagalmā. Šo sajūtu gammu vēl iespējams papildināt ar ēkas iemītnieku apciemošanu, kuri katrs savā gaumē iekārtojuši birojus. Piemēram, visu sesto stāvu īrē privāta poliklīnika, kurā nonākot jūs būsiet pārsteigti par to, kas var slēpties aiz tik globāli lietišķi vēsās, automašīnai garām skrejošās fasādes. Autors: Vents Vīnbergs, arhitekts Foto: Indriķis Stūrmanis "LATVIJAS ARCHITEKTŪRA" 2.burtnīca, 2008

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

Iespējams, ir maz tādu cilvēku, kas vasaras tveicē neaizdomātos par gaisa kondicionēšanas iekārtas uzstādīšanu savā īpašumā – vai tas būtu mājoklis, birojs vai kāda sabiedriska vai ražošanas ēka. Kā nekā – tieši šāda veida iekārtas palīdz nodrošināt komfortablu iekštelpu klimatu, veidojot labvēlīgus apstākļus gan ikdienas dzīvei, gan darba uzdevumu veikšanai. 

Aktuālie piedāvājumi

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!

Aktualitātes

Latvijā pirmoreiz novērota negatīva elektroenerģijas cena biržā

Latvijā pirmoreiz novērota negatīva elektroenerģijas cena biržā

Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena. Šā gada 6. jūlijā laikā no 5.00-6.00 rītā elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu zonā bija –0,09 EUR/MWh. Šāda netipiska situācija ir novērota pirmo reizi.

Uzņēmējs runā

Ventilējama fasāde ar PAROC ZERO sistēmu 

paroc_1

PAROC piedāvā jaunu siltumizolācijas un stiprināšanas metodi PAROC ZERO, bez kronšteiniem un bez karkasa, kur vēdināmu fasādi nes tikai atsevišķas skrūves un to ietekme uz siltuma caurlaidību ir ne vairāk par 5%.   

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

dsc_0340

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!