Durvju veidi - to priekšrocības un trūkumi
Parādes durvis parasti ir platākas un augstākas nekā pārējās durvis mājoklī un ir izgatavotas no masīvkoka vai citiem izturīgiem materiāliem. Tās jāaizsargā no laika apstākļu ietekmes, tām labi jāpieguļ, lai nerastos caurvējš. Jāņem vērā arī drošības apsvērumi. Izvēloties iekšējās durvis, varam būt elastīgāki gan materiālu, gan stila ziņā, taču tām jāiederas mājokļa kopējā dekoratīvajā struktūrā.
Koka durvis
Gadsimtiem ilgi durvis darinātas no koka, un tas joprojām ir visizplatītākais materiāls. Ārdurvīm vislabākā izvēle ir lapkoki, jo tie ir izturīgi. Tomēr koka ārdurvis jāpasargā no dabas apstākļu ietekmes – pirms tiek uzklāts spīdīgais krāsojums, tās jāgruntē. Dabiskam izskatam neapstrādātu cietkoksni var lakot vai apstrādāt ar koksnes aizsarglīdzekli.
Iekšējās koka durvis var vai nu krāsot, vai atstāt dabiskas. Linsēklu eļļas un politūras maisījums (1:1) pabaros skujkoku un piešķirs tam spīdumu. Lapkoka durvis var apstrādāt ar mēbeļu vasku - ja iejauksiet tajā nedaudz terpentīna, vasks labāk iesūksies, bet mazāk spīdēs.
Visu veidu koka durvis iespējams nopirkt vai pasūtīt pie celtniecības materiālu tirgotājiem. Arī lietotu mantu tirgotavās atrodami oriģināli darinājumi.
Ir vairāku veidu koka durvis
Dēļu durvis. Visvienkāršākās koka durvis darina, vertikāli sarindojot dēļus citu pie cita un sastiprinot tos ar zigzagveidā novietotiem dēļiem. Šādas durvis ir vispiemērotākās vienkāršām, tradicionālām mājām.
Pildiņu durvis. Šī stila aizsākumi ir meklējami 18.gadsimtā, un tas, iespējams, ir visizplatītākais koka durvju veids. Parasti ir trīs vai četri pildiņi, kuru proporcijas dažādos laikmetos un stilos atšķiras.
Gludās durvis. Divdesmitajā gadsimtā kļuva populāras doba karkasa "plakanās" durvis un to gludās plaknes mazāk formālā modernā stilā. Balti krāsotām saplākšņa gludajām durvīm it kā trūka izteiksmības, taču mūsdienās ir arī daudz stilīgākas durvis no dažādām interesantām koksnēm un ar dažādām apdarēm.
Stikla durvis
Ideāls veids, kā mūsdienīgos mājokļos radīt gaišus, gaisīgus interjerus. Ražošanas tehnoloģijas ir pilnveidotas – tagad iespējami arī lieli stikloti laukumi, bet jums vajadzēs konsultēties ar profesionāli par daudzajiem drošības noteikumiem attiecībā uz biezumu, izturību un rūdīšanas veidu. Stikla ārdurvīm vislabāk izvēlēties stiprinātu vai laminētu stiklu – drošības apsvērumu dēļ.
Durvis var būt pilnībā darinātas no stikla, tikai ar dažiem metāla stiprinājumiem, vai arī veidotas no dažāda izmēra stikla paneļiem. Stikla durvis iekštelpās ļauj gaismai ieplūst arī sliktāk apgaismotos stūros. Ja privātums nav tik svarīgs, stikla durvis var izmantot arī, lai ļautu skatienam klīst no vienas telpas uz otru, tā radot atvērtu draudzīgu gaisotni, bet nezaudējot iespēju aizvērt istabas durvis. Krāsains un rakstains stikls piesaista interesi un ļauj pamanīt šķērsli ceļā.
Metāla durvis
Vienlaidu metāla durvīm piemīt industriāla estētika, tās iederas pārbūvētās bēniņu telpās, un vislabāk, ja tās bīdāmas pa sliedi. Vieglākus metāla karkasus izmanto kā rāmi lielām stikla loksnēm, kā arī tās noder vairākumam durvju veidu. Alumīnija karkass ir viegls un padevīgs materiāls ar labu izturības un svara proporciju, bet tērauds tomēr ir izturīgāks. Visilgāk kalpos metāla karkass no cinkota, krāsota tērauda, kas ir noturīgs pret rūsu. Šāda veida apdarei gandrīz nav nepieciešama kopšana; pārklājumiem ir plaša krāsu izvēle un tie piemēroti gan iekšējām durvīm, gan ārdurvīm.
Ass durvis
Šādas durvis līdzsvaro vienas ass puses svaru pret otras ass puses svaru. Šis ir labs variants ļoti lielām durvīm – piemēram, franču stila stikla durvīm, kas ved uz dārzu. Durvis var nostiprināt jebkurā vietā un visā to garumā, nodrošinot, lai ass nestu lielākās durvju daļas svaru.
Bīdāmās un salokāmās durvis
Bīdāmajām durvīm nav jāparedz telpa atvēršanai. Gluds koks, metāls vai stikls ir visizplatītākie bīdāmo durvju materiāli. Bīdāmās durvis var iebūvēt sienā vai arī iekārt sliedēs uz sienas virsmas. Ja tās iebīdāmas sienā, durvju furnitūrai jāsaplūst ar durvīm, lai tās neaizķertos. Bīdāmās stikla ārdurvis bieži sauc par "patio" durvīm.
Dubultdurvis
Platas dubultdurvis starp divām istabām izskatās eleganti un iespaidīgi gan atvērtas, gan aizvērtas. Šauras dubultdurvis, kuru abas puses ir tikpat platas nekā parastas durvis, izmanto telpās, kur šaurība neļauj ierīkot ne parasto vērtni, ne bīdāmās durvis. Protams, arī dubultdurvis var būt bīdāmas.
Pārklātas durvis
Gludās durvis var pārklāt ar lokšņu metālu, audumu, ādu, kolāžu vai jebkuru citu materiālu, kas netraucē tās atvērt un aizvērt. Ikviena no šīm apdarēm veidos būtisku dekoratīvu elementu un var saplūst ar apkārtējo telpu vai izcelties uz tās fona.
Franču durvis
Franču durvis sāka izmantot karaļa Džordža laikā mājās, lai vieglāk nokļūtu uz balkona, tās ir durvju un loga apvienojums. Tās ir viscaur stiklotas, ar divām vērtnēm, kas atveras vienlaikus. To kopējas platums var būt gan kā vienkāršām durvīm, gan dubultplats. Franču durvis ierīko vai nu starp divām istabām, vai visbiežāk kādu ārtelpu – balkona, dārza izejai. Tām ir viens iespējamais trūkums – drošība, jo centrā, kur abas puses savienojas, nav neviena fiksējošā elementa.
Drošības apsvērumi
Lai gan mājokli nevajadzētu pārvērst par cietoksni, ir prātīgi parūpēties par drošību. Ārdurvīm jābūt pēc iespējas izturīgākām – tāpat kā to rāmim - un aprīkotām ar piemērotām slēdzenēm. Visdrošākā ir piecu sviru iekaļamā slēdzene. Durvis ēkas sānos un aizmugurē jānostiprina ar izturīgiem aizbīdņiem augšā un apakšā. Tomēr atcerieties, ka jums jābūt iespējai ātri un viegli pamest mājokli ugunsgrēka gadījumā, tāpēc atslēgas jāglabā vienmēr vienā un tajā pašā viegli aizsniedzamā vietā, lai zinātu, kur tās atrodas. Daudzas apdrošināšanas kompānijas izvirza nepieciešamās drošības prasības, tāpēc aprīkojiet mājokli saskaņā ar tām.
rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors lau.svensson