Dziļurbuma sūkņi – kā izvēlēties?
Apdzīvotās teritorijās, kur nav iespējas pieslēgties centrālajām inženierkomunikācijām, ūdens resursu avots visbiežāk ir aka vai dziļurbums. Taču ar to ierīkošanu vien nepietiek, lai ūdens pievades jautājums būtu pilnībā atrisināts. Nepieciešama vēl laba sūkšanas iekārta, kas piegādās ūdeni līdz jums vēlamajai vietai – vai tā ir rūpnieciskā zona, savrupmāja, vasarnīca, pirts, saimniecības ēka vai vienkārši dārzs, kas vasarā jālaista. Un jo dziļāka ir teritorijā esošā ūdenstilpne, jo jaudīgāka iekārta jums būs vajadzīga. Piemēram, dziļumiem virs 8 metriem jau nepieciešams specializēts iegremdējamais dziļurbuma sūknis. Ņemot vērā to, ka mūsu platuma grādos veidotie dziļurbumi visbiežāk pārsniedz augstāk norādīto dziļumu, bez kvalitatīva iegremdējamā sūkņa daudzās mājsaimniecībās neiztikt.
Dziļurbuma sūkņi tiek ražoti no nerūsējošā tērauda vai kompozītmateriāliem un atšķiras ar kompaktiem izmēriem – tieši tik lieliem, lai tos varētu brīvi ievietot ūdenī urbuma iekšienē. Neraugoties uz kompaktumu, šīm iekārtām ir paaugstināta jauda un attiecīgi liels pārsūknējamā ūdens apjoma potenciāls. Piemēram, atsevišķi modeļi spēj pacelt ūdeni pat no 650 m dziļuma. Tas, protams, attiecas uz urbumiem, kas tiek izmantoti lielos industriālajos objektos. Mazākām ražotnēm un mājsaimniecībām tik jaudīgi modeļi nav vajadzīgi. To svarīgākais uzdevums ir apgādāt saimniecību ar ūdeni tādā apjomā, cik tas konkrētajā gadījumā ir nepieciešams, un darīt to nepārtraukti, nesagādājot raizes saimniekiem.
Tirgū piedāvājamo sūkņu tehniskie parametri var būtiski atšķirties. Tādēļ, lai atrastu tieši sev piemērotāko variantu, pirms iegādes būtu jāapsver daži vērā ņemami izvēles kritēriji. Uzreiz jāmin, ka papildus subjektīvām vēlmēm attiecībā uz sūkņa darbību jums būs jārēķinās arī ar objektīvajiem faktoriem. To visu arī apskatīsim tālāk.
Sastatām sūkņa un dziļurbuma parametrus
Parasti dziļurbumu ierīkošanu veic specializēti uzņēmumi, un tā dziļums ir atkarīgs gan no zemes slāņu uzbūves konkrētā teritorijā, gan arī no vēlamā ūdens apjoma. Pabeidzot darbus, organizācija izsniedz tehnisko pasi, kurā norādīti urbuma raksturlielumi – dziļums, diametrs, debets (ražība, ūdens daudzums), ūdens statistiskais līmenis un dinamiskais. Ja pēdējie divi kritēriji ir nozīmīgi, lai zinātu, kādā dziļumā montēt iekārtu, tad no dziļuma, diametra un debeta būs atkarīgs, kādu tieši parametru sūkni iegādāties. Atbilstoši šo raksturlielumu rādītājiem, novērtējiet dziļurbuma sūkņa:
- diametru, kas mēdz būt no 3 līdz 12 collām. Lai iekārta brīvi ietilptu urbumā, tās diametram jābūt vismaz 10 mm mazākam par urbuma sieniņu diametru. Attālums starp tiem 10–30 mm paildzinās sūkņa funkcionēšanas laiku un samazinās tā bojājumu risku;
- ūdens pacelšanas augstumu (m). No šī rādītāja būs atkarīgs, vai iekārta vispār spēs pacelt ūdeni no ūdenstilpnes un piegādāt to līdz vannasistabai, virtuvei utt. Lai aprēķinātu nepieciešamo ūdens pacelšanas augstumu, jums vajadzēs ņemt vērā urbuma dziļumu metros, horizontāli ierīkoto ūdens cauruļu garumu no ūdenstilpnes līdz mājoklim un šo cauruļu pacelšanas augstumu lietošanai vajadzīgajā līmenī. Visi šie rādītāji summējas, ar piebildi, ka cauruļu 10 m horizontālais garums tiek pielīdzināts 1 m vertikālajam garumam.
Piemēram, ja ūdenstvertnes dziļums ir 15 m, horizontālās caurules līdz mājai stiepjas 20 m garumā un tad tiek paceltas 3 m augstumā, aprēķins būs sekojošs: 15 m + 2 m + 3 m = 20 m. Iegūtajam skaitlim nepieciešams pierēķināt arī rezervi 20% apmērā. Rezultātā sanāk, ka konkrētajā gadījumā nepieciešams sūknis ar ūdens pacelšanas augstumu 24 m.
Jāpiebilst, ka šis sūkņa parametrs ir cieši saistīts ar tā jaudu. Jo lielāks vajadzīgs ūdens pacelšanas augstums, jo jaudīgāku un attiecīgi dārgāku iekārtu Jums vajadzēs pirkt. Tādēļ ir vērts pievērsties aprēķiniem, lai nepārmaksātu par sev lieku jaudu; - maksimālu iegremdēšanas dziļumu un vada garumu, lai sūknis objektīvi atbilstu urbuma dziļumam un varētu tikt pievienots elektrotīklam. Ņemiet vērā, ka ūdens staba augstumam zem sūkņa atrašanās vietas urbumā vajadzētu būt ne mazākam par 1 m. Tad iekārta nepiesārņosies ar smiltīm un citām frakcijām no urbuma dzīlēm.
Apsveram nepieciešamo ūdens apjomu
Papildus iepriekš minētajiem objektīvajiem sūknēšanas iekārtas izvēles parametriem, ir arī nosacīti subjektīvs novērtējamais kritērijs – sūkņa ražība jeb cik litru ūdens noteiktā laika periodā (minūtē, stundā, diennaktī) tas jums spēs piegādāt. Kādēļ kritērijs ir tikai nosacīti subjektīvs? Jo izvēles brīvību ierobežo jau pieminētais dziļurbuma debets jeb ūdens daudzums, ko noteiktā laikā spēj saražot tilpne. Skaidrs, ka jūs nevarēsiet dabūt vairāk ūdens, nekā objektīvi ir iekšā konkrētajā brīdī. Tādēļ, pirmkārt, ņemiet vērā, ka sūkņa ražībai vienmēr jābūt mazākai par urbuma debetu! Ideāli, ja tā ir mazāka par 5–10%. Šī svarīga nosacījuma neizpilde var novest pie iekārtas darbības tukšgaitā un, attiecīgi, tās traucējumiem, bet pašā sliktākajā gadījumā – pat dziļurbuma sabojāšanās, kas jau saistās ar lielām nepatikšanām un ievērojamiem zaudējumiem.
Otrkārt, nepieciešamā ražība ir atkarīga no tā, cik daudz ūdens jūs plānojat patērēt: cik mājoklī vai ražotnē ir ūdens ņemšanas punktu (izlietnes, duša, tualete, veļas automāts, trauku mazgājamā mašīna u.tml.), cik cilvēku tos lietos, vai paredzēts izmantot ūdeni arī laistīšanas darbiem? Katram patērētājam ir savas vajadzības, un sūknim jāspēj segt šis ūdens patēriņš, lai padeve būtu nepārtraukta.
Lai noteiktu sev nepieciešamo konkrētu ražības rādītāju, tiek lietota kāda no divām metodēm. Var rēķināt, cik litru ūdens stundā aptuveni tiks patērēts no katra ūdens ņemšanas punkta, pieņemot, ka vienlaikus parasti strādā 3–4 punkti. Aptuvenus patēriņa rādītājus var atrast internetā, un šāds aprēķins būs precīzs, taču visai sarežģīts. Ja sūknis nepieciešams privātajai mājsaimniecībai, tad vienkāršāk būtu vadīties pēc vispārpieņemtā pieņēmuma, ka 1 cilvēks patērē ne vairāk par 1000 l jeb 1 m3 ūdens diennaktī. Tādējādi ģimenei – 3 cilvēkiem – pilnība pietiks, ja sūkņa ražība būs 50 l/min (pieņemot, ka vienlaikus tiks lietoti 3–5 ūdens ņemšanas punkti). Ja mājsaimniecībā ir mazāks cilvēku skaits un nav aktuāla dārza laistīšana, var izvelēties sūkni ar mazāku ražību, kas būs arī lētāks, un jums radīsies iespēja ietaupīt.
Ja ekonomijas jautājums jums nav mazsvarīgs, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv! Tieši te par izdevīgām cenām varēsiet atrast kvalitatīvus ūdens sūkņus dažāda dziļuma, diametra un debeta urbumiem. Piedāvājumā gan mājsaimniecībām paredzētās iekārtas ar nelielu un viduvēju ražību, gan arī īpaši jaudīgas un produktīvas, kas kļūs par uzticamiem darba rūķiem ražotnēs. Vēl lielākai drošībai un ilgmūžībai, atradīsiet arī sūkņus ar aizsardzības devējiem pret tukšgaitu un pārkaršanu. Ienāciet, novērtējiet un izvēlieties saviem mērķiem atbilstošāko variantu, kas ilgstoši priecēs ar nepārtrauktu un produktīvu darbu!