Dzīvokļi
Dzīvoklis ir vairāku telpu kopums jeb daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas daļa, kas norobežota ar ārsienām, iekšsienām un atsevišķu ieeju no kāpņu telpas, ielas vai pagalma. Dzīvokli veido viena vai vairākas dzīvojamās istabas, koridors, virtuve, sanitārais mezgls un vannasistaba.
Dzīvokļu īpašnieki var sev piederošās telpas lietot pēc saviem ieskatiem, taču lietošanas veids, iecerētie remontdarbi, dzīvokļa pārplānošana jeb projektēšana nedrīkst radīt traucējumus vai apdraudējumu citu daudzdzīvokļu mājā esošo dzīvokļu īpašniekiem.
Ja dzīvokļa projektēšanā izstrādātā rekonstrukcija vai renovācija būtiski ietekmē visas ēkas ekspluatācijas apstākļus vai ārējo izskatu, piemēram, atsevišķu lodžiju iestiklošana, būvprojektu jāsaskaņo un jāapstiprina visai ēkai kopumā Vispārīgajos būvnoteikumos noteiktajā kārtībā.
Dzīvokļa projektēšana notiek, ievērojot dzīvojamo telpu un palīgtelpu funkcionālo zonējumu. Dzīvojamo telpu grupā projektēšanā jāiekļauj vismaz viena dzīvojamā istaba, savukārt dzīvokļa palīgtelpu grupā nepieciešams iekļaut priekštelpu ar vietu garderobei, sanitārtehniskās telpas un virtuvi vai virtuves nišu. Tāpat dzīvokļa palīgtelpu grupā var būt telpa veļas mazgāšanai, telpa saimniecības darbiem, pieliekamais, saimniecības noliktava. Dzīvokļa projektā iesaka iekļaut arī iespēju iebūvēt skapjus.
Projektējot dzīvokļa palīgtelpas, jāievēro šādus likumā noteiktos minimālos telpas platuma izmērus:
* virtuve - 2 metri;
* priekštelpa - 1,4 metri;
* dzīvokļa gaitenis - 1 metrs;
* tualete - 1 metrs.
Ja dzīvoklis paredzēts vienam cilvēkam, tā platība nedrīkst būt mazāka par 30 m2, savukārt istaba dzīvoklī nedrīkst būt mazāka par 12 m2 un virtuve — par 8 m2.
Sanitārtehniskās telpas jāizvieto virs līdzīgas nozīmes telpām zemākajā stāvā. Ja nav saņemta attiecīgā dzīvokļa īpašnieka piekrišana, nav pieļaujama sanitārtehnisko telpu izvietošana virs zemākā stāva dzīvokļa dzīvojamām telpām, taču vienā vairākstāvu dzīvoklī sanitārtehniskās telpas var izvietot virs dzīvojamām telpām, ja ir ievērotas skaņas izolācijas, hidroizolācijas, siltumizolācijas, ugunsdrošības un ekspluatācijas drošības prasības.
Ministru kabineta noteikumi Nr.409 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 211-98 "Daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamie nami" nosaka, ka dzīvokļa iekštelpu izbūvei un apdarei lietojami tikai veselībai nekaitīgi apdares materiāli, kas nodrošina higiēnas prasību izpildi un nepazemina ēkas ugunsdrošības klasi.
Pamatprasības dzīvokļa projektēšanai nosaka, ka dzīvojamā nama stāva minimālajam augstumam jābūt vismaz 2,5 metriem, starpdzīvokļu sienām jābūt no nedegošiem materiāliem ar ugunsizturības robežu 30 minūtes.