Dzīvokļu īpašnieku uzkrājumu varēs izmantot energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu izmaksu segšanai
Rīga, 13.marts, LETA. Dzīvokļu īpašnieku uzkrājumu varēs izmantot energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu izmaksu segšanai, paredz otrdien valdībā atbalstītie grozījumi Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansētajā programmā par energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās.
AS "Attīstības finanšu institūcija Altum" ("Altum") pieteikumus minētajā programmā sāka pieņemt 2016.gada 14.septembrī. Līdz 2017.gada 15.novembrim "Altum" saņēma 238 pieteikumus atzinuma saņemšanai un dalībai programmā, bet no tiem pozitīvu "Altum" atbildi saņēmuši 183 pieteikumi. Vidējais granta apmērs ir 150 000 eiro, bet plānotais publiskais finansējums grantu nodrošināšanai ir 35,7 miljoni eiro.
Ņemot vērā pieredzi programmas īstenošanā, Ekonomikas ministrija (EM) lēma izstrādāt grozījumus programmā, lai atvieglotu programmas pasākumu īstenošanu.
Patlaban noteikumi paredz, ka dzīvokļu īpašniekiem energoefektivitātes pasākumu īstenošanai un atbalstam granta veidā "Altum" iespējams pieteikties tikai piesaistot cita finansētāja finansējumu vai gadījumos, kad finansējumu nodrošina energoefektivitātes pakalpojuma sniedzējs. Tomēr ar grozījumiem noteikumos paredzēts noteikt, ka papildus energoefektivitātes pakalpojuma sniedzējam un cita finansētāja finansējumam iespējams izmantot arī dzīvokļu īpašnieku brīvos finanšu līdzekļus energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu izmaksu segšanai pilnā vai daļējā apmērā.
Ja dzīvokļu īpašnieku finansējums segs energoefektivitātes paaugstināšanas izmaksas daļēji, atlikusī nepieciešamā finansējuma daļa varēs tikt piesaistīta kā līdz šim - piesaistot cita finansētāja vai "Altum" finansējumu, vai iesaistot energoefektivitātes pakalpojuma sniedzēju.
EM ieskatā, šādi tiks sniegta iespēja daudzdzīvokļu dzīvojamo māju dzīvokļu īpašniekiem izmantot izveidotos uzkrājumus, tādējādi samazinot papildus nepieciešamo finansējuma apmēru un ar to saistītās izmaksas, atsevišķos gadījumos paātrinot lēmuma pieņemšanu par granta piešķiršanu un energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanas gaitu.
Tāpat noteikumu grozījumi paredz, ka energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu atmaksāšanās periods tiek noteikts 30 gadi līdzšinējo 20 gadu vietā.