Efektīgais interjera elements – paklājs: Kā to izvēlēties?
Vismaz vienu paklāju var atrast gandrīz katrā mājā – pat ja istabu nerotā rokām austs persiešu tepiķis, kājslauķis pie ārdurvīm vai pretslīdes paklājiņš vannasistabā ir teju ikvienam, bet dažās mājās paklāju simulē no grīdas flīzēm izlikts ornaments. Paklājs ir iecienīts interjera elements, kas vairo mājīgumu, taču arī pilda noteiktas funkcijas. Izvēloties paklāju, vienlīdz nozīmīgi kritēriji ir gan materiāls, izmērs un dizains, gan izmantošanas nolūks, uzsver “Kesko Senukai Latvia” grīdas segumu kategorijas vadītāja Viktorija Jaņenko.
Paklāju vai mīksto grīdas segumu?
Foto: Freepik.com/ dit26978
Paklājam ir divas galvenās priekšrocības – tas mazina un slāpē trokšņus un neļauj kājām salt. Turklāt tas var organiski iekļauties mājokļa interjerā, ienesot mājīgumu, akcentēt kādu noteiktu zonu telpā vai kļūt par telpas galveno rotājumu.
Savukārt mīkstais grīdas segums – kavrolīns – ir plāns paklājs, ko ieklāj telpā visā tās platībā. Tas vēl aizvien nav zaudējis pozīcijas populārāko grīdas segumu topā. Tā galvenā priekšrocība ir iespēja piegriezt materiālu precīzi tādā izmērā un formā, kā nepieciešams konkrētajai telpai. Kavrolīnu var izmantot arī vienkārši kā paklāju, nogriežot vajadzīgā izmēra gabalu un to apšujot. Tomēr lielākoties kavrolīnu mēdz izklāt pa visu telpu, sevišķi guļamistabās un bērnistabās, kur tā mīkstā, siltā virsma ikvienu basas pēdas pieskārienu padara sevišķi patīkamu. Bieži vien ar mīksto grīdas segumu pārklāj arī kāpnes, lai uz tām būtu mazāk dzirdami soļi un neslīdētu kājas.
Paklājus var klāt uz jebkuras grīdas – tieši uz betona, uz flīzēm, koka vai mākslīgajiem grīdas segumiem. Taču ne paklājus, ne mīksto grīdas segumu nevajadzētu lietot telpās ar apsildāmām grīdām, jo tie absorbē un aiztur siltumu. Ja tomēr izvēlaties ieklāt paklāju šādā telpā, tas nedrīkst aizņemt visu grīdas platību un tam jābūt plānākam, ne tik blīvam. Pretējā gadījumā telpas apsildīšanai būs vajadzīgs milzīgs enerģijas patēriņš.
Nav labākais risinājums bērnistabām
Foto: Freepik.com/ rawpixel.com
Maziem bērniem grīda ir iemīļotākā vieta rotaļām, tāpēc tai jābūt kvalitatīvai un siltai. Tā kā paklājs ir silts un slāpē trokšņus, daudziem vecākiem mīkstais grīdas segums var šķist vilinošs risinājums bērnistabas iekārtošanai, tomēr eksperti atzīst – nebūt ne labākais. Bērni regulāri kaut ko izlej un saplēš, tāpēc to var būt grūti kopt. Labākā izvēle nav arī garspalvaini vai pūkaini paklāji, jo tajos viegli ieķeras sīkas rotaļlietas, kurām pēc tam var nepatīkami uzkāpt ar basu pēdu. Bērnistabai piemērotāks grīdas segums ir dabisks koks vai vinils, kas pēc sajūtas atgādina koku, ir viegli kopjams un neslīd, bet paklāju var novietot pie gultas. Īpaši piemēroti novietošanai rotaļu zonā ir dažādi rotaļu paklāji, piemēram, ar autoceļa dizainu – tas arī būs labs risinājums, ja grīda nav sevišķi silta, bet mazais atsakās rotaļāties kaut kur citur.
Paklāju veidi
Grīdas paklājus izgatavo no dažādiem materiāliem: no dabiskā zīda, vilnas, kokvilnas, dabas materiāliem – džutas vai sizala, sintētiskā polipropilēna, gumijas, dažādu materiālu kombinācijām un pat pārstrādātām PET pudelēm. Jo vairāk paklājā dabiska materiāla, jo dārgāks tas ir. Absolūtā cenu topa augšgalā ir zīda paklāji un izsmalcināti roku darbi, kurus auž pēc senām tradīcijām. Arī vilnas paklāji nozīmē ievērojamas investīcijas. Taču taustei patīkamā faktūra, krāsu elegance un dabiskais siltums, kā arī apziņa, ka šāds izstrādājums kalpos daudzus gadus, atsver ieguldījumus. Pērkot paklāju, ir jāapzinās – tu maksā ne tikai par izskatu, bet arī par kvalitāti, jo paklājam diendienā būs jāiztur liela slodze.
Īpaša paklāju kategorija ir pretslīdes paklāji, kurus lieto vannasistabās vai virtuvē. Tie parasti izgatavoti no gumijas vai citiem materiāliem, bet noteikti ar neslīdošu apakšējo virsmu, un šādi paklāji galvenokārt domāti iemītnieku drošībai.
Savukārt grīdas pasargāšanai lieti noder aizsargpaklāji: tos novieto vietās, kur grīdai regulāri jāiztur sevišķi liela slodze, piemēram, zem biroja krēsla ritenīšiem. Šie paklājiņi parasti ir caurspīdīgi, lai nebojātu kopējo interjeru. Visbeidzot, arī kājslauķis ir domās grīdas pasargāšanai, jo uztver lielāko daļu netīrumu, slapjuma un smilšu, ko citādi ar apaviem jūs ienestu savā mājoklī.
Tikpat daudzveidīgi kā materiāli ir arī paklāju izmēri – no maziem kājslauķīšiem un šauriem grīdceliņiem līdz karaliska izmēra paklājiem, kas nosedz teju visu istabu. Interjera dizaineri iesaka izvēlēties tik lielu paklāju, lai tas derētu visai zonai, kur tam paredzēts pildīt savas funkcijas. Piemēram, ja paklāju plānots novietot ēdamistabā vai ēdamzonā, tam jābūt pietiekami lielam, lai uz tā atrastos vieta ne tikai galdam, bet arī krēsliem. Tādējādi telpa iegūs vienotu, harmonisku veidolu.
Paklāji prasa īpašu aprūpi
Jo lielāks paklājs, jo vairāk rūpju tam nepieciešams. Paklāju ieteicams mazgāt vismaz vienu vai divas reizes gadā. Šim nolūkam var izmantot speciālus tīrīšanas sūkņus vai arī izsaukt speciālistus, kuriem ir profesionāla paklāju un mīksto grīdas segumu tīrīšanas tehnika, kā arī efektīva augstas kvalitātes sadzīves ķīmija.
Mazākiem paklājiem pietiks ar mājsaimniecības ķīmiju un roku darbu. Jebkurš paklājs būs pateicīgs, ja to kopsiet ar putekļusūcēju, sevišķi ar tvaika tīrīšanas funkciju, kas noderēs arī paklāja dezinfekcijai. Nav noslēpums, ka paklājs savāc putekļus, matus, spalvas, sevišķi tad, ja mājās ir suns vai kaķis, kā arī mikroskopiskus parazītus un baktērijas, kas izraisa alerģijas un elpceļu slimības. Putekļusūcēji un sadzīves ķīmija ne vienmēr spēj ar tiem cīnīties, toties kaitēkļi iet bojā 70 grādos, tāpēc tvaiks cīņā pret tiem ir ļoti noderīgs.