abc.lv skaitļos

Lietotāji online92
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Efektīvi risinājumi resursu taupīšanai būvniecības procesā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Efektīvi risinājumi resursu taupīšanai būvniecības procesā

Efektīvi risinājumi resursu taupīšanai būvniecības procesā

Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2018. gada decembris, Nr. 65

Autors: 1552657140_buvinzenierusavieniba_logo_14517277_100x41
Autors: 1552657140_buvinzenierusavieniba_logo_14517277_100x41

http://www.buvinzenierusavieniba.lv/
https://buvinzenieriem.lv/
https://www.facebook.com/BuvinzenierisLBS/

Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt https://buvinzenieriem.lv/ , https://abone.pasts.lv  vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  iegādāties žurnālu var "Preses serviss" tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/.

Banner 280x280 Banner 280x280

Raksta autore: Rasa Auziņa, B. sc. Ing./ Mg. Oec., attīstības projektu vadītāja SIA "Kapitel"

Viena no ilgtspējīgas būvniecības prioritātēm ir nodrošināt bezatlikumu tehnoloģiju būvobjektos. Šis jēdziens sevī ietver atkritumu daudzuma samazināšanu, efektīvu būvniecības procesu, piesārņojuma mazināšanu, kvalitātes paaugstināšanu un racionālu resursu patēriņu būvniecībā. Tehnoloģiski precīza, kvalitatīva un atbilstoša konstrukciju izveide ir process, kas spēj ietaupīt lielu resursu apjomu. Par šo problēmu nepieciešams domāt jau projektēšanas laikā, jo tieši tad veidojas kļūdas, kas būvniecībā rada apgrūtinājumu un prasa papildu materiālus, laiku un cilvēkresursus.

Detalizēti un precīzi izstrādājot projektu, tiek samazināta resursu ietilpība būvniecības procesā. Ar to saprotam gan būvmateriālu atgriezumus, kas rodas, pielāgojot materiālu (piemēram, flīžu, sienu bloku u. c.) izmēru projektam, gan arī cilvēka darba un laika resursus, kas tiek izmantoti, griežot, slīpējot vai arī veicot citas darbības, lai izpildītu projekta prasības. Ja ievērotu bezatkritumu tehnoloģijas principus, iepriekš minētie resursi tiktu izmantoti racionāli, turklāt daļa no tiem būtu nepieciešami mazākā apjomā, tādējādi neveidojot projekta sadārdzinājumu.

Jāpiebilst, ka griešanas procesā gaisā izdalās mikroskopiskas gāzveida daļiņas, rodas cilvēkam kaitīgi gaistošie organiskie savienojumi, kas atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību un labsajūtu vēl ilgi pēc būvdarbu beigām un visā ēkas ekspluatācijas laikā.

Novērst šīs kļūdas būvniecības laikā un izveidot kvalitatīvu apdari ir faktiski neiespējami. Mazas, nestandarta izmēra un formas daļiņas atbilstoši izbūvēt ir ļoti sarežģīti, reizēm tas pat nav iespējams, Zāģējot flīzes, tās bieži vien saplaisā. Arī aizpildot tukšumu ar citu materiālu, vizuāli skaistu un baudāmu rezultātu panākt nevar.

Netrūkst piemēru, kur projektā nepareizi izstrādāta risinājuma dēļ būvniecības laikā materiāli tiek izmantoti neefektīvi un veidojas liels apjoms atkritumu. Šāda veida kļūdas ir redzējis gandrīz katrs no mums ikdienā, piemēram, duša un tās paliktnis (2., 3. attēls). Sākotnēji viss var šķist kārtībā, taču, ieskatoties uzmanīgāk, redzams, ka duškabīnes lielums ir kļūdaini uzprojektēts attiecībā pret dušas paliktņa izmēru. Līdz ar to veidojas sprauga, ko nepieciešams ar kaut ko aizpildīt. Ja dušas kabīne tiktu izbūvēta atbilstoši paliktņa izmēram, nebūtu vajadzības zāģēt flīzes trīs centimetru spraugai būtu daudz mazāk atgriezumu, tiktu ietaupītas izmaksas, kas nepieciešamas materiālam un instrumentu izmantošanai, īrei vai iegādei. Cilvēkam nebūtu jātērē laiks šādas apdares izveidei, savukārt galarezultāta kvalitāte un vizuālais izskats būtiski uzlabotos.

Kā vēl vienu piemēru var minēt neprecizitātes mūrēto sienu projektēšanā un būvniecībā. Ja standarta betona bloka augstums ir 20 centimetri, bet ieprojektētais augstums no grīdas līdz griestiem ir 3,15 metri, tad ātri vien var izrēķināt un saprast, cik liela izmēra starpība paliek, liekot pēdējo betona bloku. Protams, blokus var zāģēt, tādējādi veidojot lielu atgriezumu daudzumu un zaudējot vairākas stundas darba. Taču praksē bieži novērojams, ka tukšumu starp pēdējo starpsienas bloku un pārsegumu aizpilda ar kādu citu, ne visai piemērotu materiālu. Šo situāciju varētu novērst, ja laikus tiktu domāts par efektīvu materiālu izmantošanu, telpas augstumu projektā pielāgojot tādā veidā, lai beidzamo bloku rindu varētu iemūrēt sienā precīzi, bez zāģēšanas vai papildu resursiem. Ilgtspējīga būvniecība, procesu kvalitatīva izpilde un augsta darba kultūra sākas ar savlaicīgu, pārdomātu un efektīvu resursu lietojuma plānošanu projektēšanas laikā.

Autors: mureta siena
Autors: mureta siena

Attēls nr. 1 Atbilstoši sienas bloku izmēriem projektēta un uzmūrēta siena.

Autors: dushkabine
Autors: dushkabine

Attēls nr. 2 Duškabīne, projektēta un izbūvēta neatbilstoši dušas paliktnim.

Autors: dushkabine2
Autors: dushkabine2

Attēls nr. 3 Duškabīne, projektēta un izbūvēta atbilstoši dušas paliktnim.

Autors: betona_bloks
Autors: betona_bloks

Attēls nr. 4 Būvējot neefektīvi uzprojektētu sienu, pēdējo betona bloku nākas griezt.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.