EK interesējas par Latvijas politiskajiem lēmumiem atkritumu apsaimniekošanas uzlabošanas jomā
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajā ziņojumā teikts, ka VARAM bija jāizstrādā pasākumu programma, lai sasniegtu direktīvu mērķus, kā arī jāveic izmaiņas atkritumu nozares normatīvajā regulējumā. Šāda pasākumu programma bija jāizstrādā saskaņā ar EK izvirzīto nosacījumu, ka atkritumu apsaimniekošanas jomā nepieciešams veicināt ekonomiski un ekoloģiski ilgtspējīgas investīcijas atkritumu apsaimniekošanas jomā, jo īpaši, izstrādājot atkritumu apsaimniekošanas plānus saskaņā ar EK direktīvu un ar atkritumu apsaimniekošanas hierarhiju. Ministrija informāciju šogad jūlijā nosūtīja EK, kas oktobrī pieprasījusi papildu informāciju, lūdzot sniegt skaidrojumus par vairākiem jautājumiem.
EK interesē, kādi politiskie lēmumi ir pieņemti un kādi grozījumi normatīvajos aktos un kādos termiņos tiks izdarīti attiecībā uz reģenerācijas normu paaugstināšanu tiem komersantiem, kuri ir iesaistījušies atkritumu apsaimniekošanas sistēmās un saņem atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa samaksas. Tiek vaicāts, kas tiks veikts attiecībā uz dabas resursu nodokļa likmju paaugstināšanu atkritumu apglabāšanai un kādi instrumenti tiks izmantoti, lai veicinātu bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanu.
VARAM arī būs jāsniedz skaidrojums, kādi politiskie lēmumi ir izdarīti, balstoties uz pētījuma secinājumiem, un vai tiks veikti grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2013.-2020.gadam ar mērķi sasniegt EK direktīvā noteiktos mērķus saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu.
Ministrija skaidro, ka līdz 2016.gada 1.jūlijam Ministru kabinetā tiks iesniegts informatīvais ziņojums par Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāna 2013.-2020.gadam izpildi 2013.-2015.gadā. Nepieciešamības gadījumā ministrija ir gatava arī sagatavot grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2013.-2020.gadam.
VARAM ziņojumā arī informē, ka, īstenojot specifiskā atbalsta mērķa programmu "Veicināt dažāda veida atkritumu atkārtotu izmantošanu, pārstrādi un reģenerāciju", plānots rīkot atklātas atlases projektu konkursus. Tiks atbalstīta atkritumu dalītas savākšanas sistēmas attīstība - dalītas vākšanas punktu izveide, dalītas vākšanas laukumu izveide un aprīkošana, specializēto transportlīdzekļu iegāde atkritumu dalītai savākšanai bezkonteineru maršrutu apkalpošanai. Šim pasākumam paredzēts novirzīt 5 478 088 no Kohēzijas fonda līdzekļiem.
Tiks atbalstīta arī atkritumu pārstrādes un reģenerācijas infrastruktūras attīstība, it īpaši bioloģiski noārdāmo atkritumu kompostēšanas un anaerobās pārstrādes infrastruktūras attīstība. Šim pasākumam plānots novirzīt 35 864 164 eiro no Eiropas Savienības finansējuma.
Īstenojot projektus, vidējais pārstrādātais un reģenerētais atkritumu daudzums attiecībā pret attiecīgajā gadā radīto atkritumu daudzumu būs 59%, 2023.gadā nodrošinot papildu atkritumu pārstrādes jaudu par 172 000 tonnu gadā. Savukārt iedzīvotājiem būs pieejami dalītas atkritumu savākšanas sistēmas pakalpojumi, izveidojot aptuveni 1000 jaunus dalītās vākšanas punktus un 19 jaunus dalītās vākšanas laukumus, kā arī iegādājoties 25 specializētās autotransporta vienības bezkonteineru dalītās vākšanas maršrutu apkalpošanai.
LETA
Foto: Ieva Lūka/LETA