Ekoloģiskas izvēles sienu apmešanai: milti, māls, kaļķis
Ir pieejami tik daudzi dažādi sienu apmešanas materiāli, ka tajos varētu būt grūti orientēties. Ja vēlies izvairīties no sintētiskiem materiāliem, iespējams izvēlēties apmetumu, kas veidots tikai no dabīgām izejvielām. Visbiežāk tādos gadījumos tiek izmantots miltu, māla vai kaļķa apmetums.
Miltu apmetums
Apmetumu vari pagatavot pats, miltu klīsterim pievienojot sijātas smiltis. Gatavo masu smērē uz sienas un ar apmešanas lāpstiņu to izlīdzina. Ja vēlies, lai masa būtu kādā noteiktā krāsā, tai iespējams pievienot dabiskas krāsvielas pigmentus. Svaigi klāts miltu apmetums ir lipīgs, tāpēc to iespējams izmantot kā bāzi virsmas dekorēšanai, piemēram, mozaīku veidošanai.
Galvenais – klīsteris, ko izmanto apmetuma pagatavošanai, nedrīkst būt pārāk biezs, citādi būs grūti to uzklāt.
Māla apmetums
Māla izmantošana apmetuma veidošanā ir senākā apmešanas metode pasaulē. Māls nav tik izturīgs materiāls kā kaļķis, toties tas daudzreiz labāk elpo. Tas uzsūc mitrumu un labi akumulē siltumu.
Māla apmetums sastāv no māla un smiltīm – to proporcijām javā jābūt 1:3.
Pirms māla apmetuma klāšanas nepieciešams piestiprināt armatūru – skaliņu vai niedru plāksnes. Apmešanu sāk ar šķidrāku apmetumu, to ar spēku iesitot niedru pinumā. Šo kārtu veido vairākus centimetrus biezu. Pēc apmetuma pamatkārtas uzklāšanas siena jāžāvē vairākas nedēļas, un šajā laikā to nepieciešams regulāri apsmidzināt ar ūdeni, lai neveidotos plaisas. Otro kārtu veido biezumā līdz vienam centimetram, bet trešo kārtu tikai pāris milimetru biezu. Kļūdas var viegli labot, samitrinot mālu un to izlīdzinot.
Māls ir plastisks, tāpēc ar to iespējams veidot reljefainu sienas virsmu.
Kaļķa apmetums
Kaļķis ir visizturīgākais dabīgā apmetuma veids. Tam ir vairākas priekšrocības: ar to ir vienkārši strādāt, tas lieliski elpo un ir antiseptisks. To izmanto koka un ķieģeļu sienu un griestu apmešanai.
Iespējams izmantot pašgatavotu kaļķa – cementa apmetumu, vai arī jebkurā būvmateriālu veikalā iegādāties jau gatavu maisījumu.
Apmešanu veic divās reizēs, otro kārtu klājot uz vēl neizžuvušas pirmās apmetuma kārtas.
Šāds apmetums veidos viegli viļņainu sienas virsmu, kas interjeram piedos īpašu šarmu. Papildus sienu iespējams izlīdzināt ar cimdā tērptu roku, tā radot interesantu, dabisku faktūru.