Eksperti: Nākotnē biroja ēku segmentā Latvijā dominēs ilgtspēja, fleksibilitāte un tās būs sertificētas kā "zaļās ēkas"
Rīga, 20.jūn., LETA. Biroja ēku segmentā Latvijā nākotnē dominēs ilgtspēja, fleksibilitāte un tās būs sertificētas kā "zaļās ēkas", ceturtdien Zviedrijas investīciju kompānijas "Eastnine" organizētajā diskusijā "Kā attīstīt biroja ēkas ar cilvēkiem draudzīgu un ilgtspējīgu darba vidi?" secināja eksperti.
"Colliers International Latvia" partneris Ēriks Bergmans sacīja, ka patlaban 41% biroja ēku Viļņā ir sertificētās kā "zaļās ēkas", tikmēr Tallinā -17% un Rīgā vien - 7%. Viļņa 2014.gadā sāka attīstīt biroja ēkas, kas sertificētas atbilstoši starptautiskajai programmai LEED ("Leadership in Energy and Environmental Design"). Prognozējams, ka nākotnē arī visas jaunās ēkas, kas taps Rīgā, būs šādi sertificētas, ņemot vērā tirgus prasības un ilgtspēju. Atbilstoši tendencēm, ikviena lieluma kompānijai būtiskāka kļūst darba vietas fleksibilitāte, kas ir nākotnes tendence Latvijā. Sertifikācija, atbilstoši LEED, pieprasa būvēt arī ilgtspējīgas ēkas, ņemot vērā klimata pārmaiņas, kas attiecīgi izvirza konkrētus vides mērķus.
Bergmans teica, ka biroja ēku segmentā populāri ir arī veidot dažādas vietas jeb zonējumu - darba vieta, atpūtas stūrītis, vieta, kur padomāt. Ēkas saimnieks mūsdienās vairs nav tikai nomas maksas iekasētājs, bet pakalpojumu sniedzējs ar līdzīgām funkcijām, kādas ir viesnīcu operatoriem, kam arī jānodrošina plašs spektrs pakalpojumu un jābūt fleksibliem.
Arhitektūras firmas "Arrow" izpilddirektors Ulriks Raiss piekrita, ka cilvēki arvien vairāk domā par klimata pārmaiņu sekām, kas ietekmē arī biroja ēku tirgu. Pēc trijiem gadiem šī tendence būs kļuvusi pašsaprotama. Arī būvniecības nozare ir lielā mērā atbildīga par ilgtspējīgi ēku radīšanu. Ēkas ilgtspēja atspoguļojas arī darbinieku produktivitātē. Jo lielāku labklājību nodrošina konkrētā ēka, jo augstāka produktivitāte ir tajā strādājošiem, pateicoties darba apstākļiem, kas veicina darbinieku apmierinātību un vēlmi uzkavēties ilgāk darbā.
Konsultants ilgtspējas jautājumos Mindaugs Mikolainis uzsvēra, ka biroju ēkās arvien būtiskāk ir nodrošināt darbiniekiem atbilstošu termokomfortu. Pierādīts, ka temperatūrai samazinoties par vienu grādu, darba efektivitāte sarūk par 15%. Tāpat biroja ēku segmentā nozīmi ieguvušas ērtības, ergonomiskums un komfortabla dzīvesveida nodrošināšana darbiniekiem.
Viņš arī atzina, ka populāri biroja ēkas ir integrēt dabas klātbūtni, radīt ne tikai estētiski skaistas celtnes, bet vizuāli to interjerā vai eksterjerā iekļaut elementus no dabas un ēkas konstrukcijās saglabāt vides elementus. Arvien būtiskāk biroja ēku būvniecībā ir mazināt cilvēka darbības rezultātā radušās negatīvās ietekmes uz vidi sekas un radīt labklājību cilvēkam, kas ēkā strādā. Nozīmīga ir biroju ēkas atrašanās vieta - cik tā tuvu atrodas sabiedriskajam transportam, pakalpojumiem un jāņem vērā arī tas, kā darbinieki turp nokļūst. Piemēram, ja ceļu uz darbu mēro ar elektrisko skrejriteni, ēkas īpašnieki padomā par elektriskā skrejriteņa uzlādes punktiem.
Mobilo sakaru operatora "Tele2" personāla vadītāja Aija Bite-Ozere teica, ka laba prakse ir darbinieku iesaistīšana darba vides veidošanā. Piemēram, "Tele2", rekonstruējot kompānijas telpas par labsajūtas jeb "well-being" biroju, ņēmis vērā arī darbinieku vēlmes attiecībā uz darba vides organizēšanu, plānošanu un to, kam jābūt iekļautam biroja telpās. Darba efektivitātes un produktivitātes sekmēšanas nolūkā izveidotas individuālās darba zonas un klusākas zonas, kā arī sadarbības zonas ilgtermiņa un īstermiņa projektu īstenošanai. Tapušas arī vietas atpūtai, piemēram, telpa videospēļu spēlēšanai un tāda, kur iepazīties ar "Tele2" produktiem un pakalpojumiem.
"Eastnine" ir Zviedrijas investīciju kompānija, kas dibināta 2007.gadā. Tās neto aktīvu vērtība ir 242,3 miljonu eiro apmērā. "Eastnine" akcijas kotē "Nasdaq" Stockholmas biržā.