Eksperti: piemērotas projektēšanas tehnoloģijas kļūst aizvien nozīmīgākas
Vietējā tirgū pasūtītāji nav gatavi maksāt vairāk par dārgu tehnoloģiju izmantošanu projektēšanā, taču šādi digitālie rīki ļauj palielināt darba efektivitāti. Galu galā inženieri ir ieguvēji, sarunā par tehnoloģiju nozīmi projektēšanā atzīst konstruktoru biroja "ARA intellect" valdes priekšsēdētājs Artūrs Rakstiņš.
"Protams, klienti atzinīgi novērtē mūsu ieguldījumus, ja stāstu, kā veidojas pakalpojuma cena, lūk, vairākas darbstacijas ir aprīkotas ar TEKLA saimes programmatūru, katra no tām izmaksā vairākus simtus eiro mēnesī. Tāpat novērtē precizitāti, ko dod konkrēto BIM (Building information modeling) rīku izmantošana," skaidro projektētājs.
Īpaši svarīgi, ka BIM rīki projektētājiem ļauj veidot un pārvaldīt visu būvmehānikas modeļu tapšanas procesu, sākot no idejas un izmantojamajiem materiāliem, līdz pat ražošanai. Trīsdimensiju vide ļauj aprēķināt un veidot 3D modeļus no tērauda, betona un koka. "TEKLA ir laba, jo dod darbam nepieciešamo precizitāti," uzsver Rakstiņš.
Precīzus modeļus un rasējumus, kas tapuši, izmantojot "TEKLA Structures", ļoti novērtē arī dzelzsbetona un metāla konstrukciju ražotāji. Īpaši tie, kuri aktīvi darbojas Skandināvijas valstu tirgū, tostarp "UPB", "Skonto Prefab", "S.B.C.", "CSK Steels" un citi, stāsta "BIM Solutions" vadītājs Ēriks Vītols.
Ražotājiem šīs tehnoloģijas palīdz gan uzturēt produkcijas kvalitāti augstā līmenī, gan padarīt efektīvākus visus ražošanas procesus. Turklāt Ziemeļvalstīs spēju darboties ar BIM tehnoloģijām klienti uztver kā inženieru spēju sagatavot kvalitatīvu informāciju. "Tā ir savdabīga kvalitātes zīme," piebilst Vītols.
Bez BIM rīku izmantošanas par pakalpojumu piedāvāšanu Skandināvijā nav vērts pat domāt, jo tur ļoti stingras prasības tiek izvirzītas ne tikai ģenerāluzņēmējiem, bet arī apakšuzņēmējiem, atzīst Rakstiņš.
Viņa vadītā uzņēmuma pamatnodarbošanās ir metāla un dzelzsbetonu konstrukciju detalizācija. Tas patlaban lielākoties darbojas vietējā tirgū un pakalpojumu eksportu vēl tikai plāno attīstīt. "ARA intellect", izmantojot informācijas modelēšanas programmu "TEKLA Structures" un būvmehānikas analīzes programmu "Dlubal RFEM", divu gadu laikā strādājusi pie aptuveni 40 projektiem.
Nozares pārzinātāji uzsver, ka neatkarīgi no mērķtirgus, būvuzņēmumam, kas plāno savu nākotni piecus līdz desmit gadus uz priekšu un novērtē savu speciālistu laiku un darba efektivitāti, būtu jāpiešķir liela nozīme sava biznesa mērķiem vispiemērotāko rīku piemeklēšanai un atrašanai.
"Lai arī, iespējams, tā nešķiet, tomēr arī būvniecību skar digitalizācijas vilnis. Un tad ir jautājums, kur katrs no mums atrodas - uz viļņa un dodas uz priekšu, vai arī kaut kur apakšā," pērn "BIM forumā 2015" atzina Būvniecības valsts kontroles biroja direktors Pēteris Druķis, aicinot nekavēties ar tehnoloģiju ieviešanu.
Publicitātes foto