Eksperts: ilgtspēja nekustamajā īpašumā – pienākums vai priekšrocība?
Nekustamo īpašumu nozare pēdējo gadu laikā piedzīvo būtiskas pārmaiņas. Energoresursu cenu straujais kāpums, ko izraisījusi ģeopolitiskā situācija, piegādes traucējumi un pāreja uz atjaunojamiem resursiem, kopā ar Eiropas zaļā kursa mērķiem un investoru pieprasījumu pēc ilgtspējīgiem risinājumiem būtiski maina nozares attīstību. Ilgtspēja vairs nav tikai modes tendence, tā kļuvusi par vienu no faktoriem, kas nosaka īpašumu vērtību, pieprasījumu un spēju konkurēt tirgū, stāsta “EfTEN Capital” aktīvu pārvaldnieks Arnolds Romeiko.
“Ja vēl pirms dažiem gadiem ilgtspējīga domāšana komercīpašumos galvenokārt bija saistīta tikai ar ēku siltināšanu vai saules paneļu uzstādīšanu, šobrīd tā aptver daudz plašāku spektru. Mūsdienās ilgtspēja nozīmē ne tikai vides ietekmes samazināšanu, bet arī īpašumu finansiālās ilgtspējas nodrošināšanu ilgtermiņā. Eiropas Savienības jaunākās direktīvas un zaļā kursa mērķi, piemēram, siltumnīcefekta veidojošo gāzu emisiju samazināšana un energoefektivitātes paaugstināšana, jau nosaka jaunus spēles noteikumus, kurus nekustamo īpašumu nozarē vairs nevar ignorēt,” norāda A. Romeiko.
Energoefektivitāte – izšķirošs faktors nomnieku un investoru izvēlē
Komerctelpu īpašniekiem un attīstītājiem ilgtspējas standartu ieviešana projektos kļūst par būtisku konkurētspējas faktoru. Uzņēmumi un to darbinieki arvien vairāk novērtē ne tikai ēkas funkcionalitāti un drošību, bet arī energoefektivitāti, kas tieši ietekmē ikdienas ekspluatācijas izmaksas, tostarp nomas maksu, komunālos pakalpojumus un apsaimniekošanu. Pieaugot izmaksu jutīgumam, kopējās ēkas uzturēšanas izmaksas kļūst par vienu no galvenajiem kritērijiem biroja telpu izvēlē.
Savukārt ēku īpašniekiem ir svarīgi nodrošināt augstu īpašuma vērtību un stabilu atdevi no ieguldītā kapitāla. Investīcijas energoefektīvos risinājumos, piemēram, atjaunojamās enerģijas izmantošanā, automatizācijā un viedajā sensorikā, ilgtermiņā sniedz gan augstāku peļņu, gan iespēju noteikt konkurētspējīgāku nomas maksu. Turklāt ilgtspējīgi īpašumi ir pieprasītāki investoru un nomnieku vidū, tie aizpildās ātrāk, ir mazāk riskanti regulatīvā kontekstā un nodrošina ilgtermiņa stabilitāti, salīdzinot ar novecojušiem un neefektīviem objektiem.
Ilgtspējas principi kā jauns finansējuma kritērijs
Ne tikai nomnieki, bet arī finansētāji aizvien biežāk uzskata ilgtspēju par būtisku izvēles kritēriju. Kredītiestādes un investīciju fondi nosaka konkrētus ESG (vides, sociālos un pārvaldības) mērķus, un īpašumiem, kas tos ievēro, ir pieejami labvēlīgāki finansēšanas nosacījumi, tostarp zemākas procentu likmes vai pielāgoti aizdevumu risinājumi. Bankām ir arī pienākums sniegt atskaites par savu kredītu portfeļu atbilstību ilgtspējas principiem, tādējādi veidojot pastāvīgu pieprasījumu pēc “zaļiem” īpašumiem.
Ilgtspēja – ilgtermiņa domāšana, kas atmaksājas
Ilgtspējīga attīstība nekustamo īpašumu segmentā nozīmē ne vien atbildību pret vidi un sabiedrību, bet arī stratēģisku ekonomisko izvēli. Jaunākās ēkas, kas būvētas pēdējo gadu laikā, atbilst visiem aktuālajiem energoefektivitātes standartiem, un tas sniedz būtisku priekšrocību tirgū. Investori ir gatavi pieņemt nedaudz zemāku kapitāla atdevi, ja īpašums ilgtermiņā saglabā augstāku vērtību, mazāku risku un pozitīvu reputāciju. Pat neatkarīgi no normatīvajām prasībām ilgtspējīga pieeja un domāšana kļūst par ierastu praksi, un tie uzņēmumi, kuri pirmie spēs veiksmīgi integrēt šo pieeju savā darbībā, kalpos kā piemērs citiem kā arī iegūs konkurences priekšrocības.
“Ilgtspējīga būvniecība un īpašumu pārvaldība vairs nav tikai tendence, tā ir ekonomiski pamatota nepieciešamība. Ar viedajām tehnoloģijām, resursu efektīvu izmantošanu un pārdomātiem risinājumiem iespējams panākt to, ka nekustamais īpašums darbojas cilvēkam, nevis cilvēks īpašumam,” saka A.Romeiko.