Eksperts: Nekustamo īpašumu īres tirgus ir vienkāršākais negodprātīgu mākleru peļņas avots
Nekustamo īpašumu tirgū pastāv daudz dažādu krāpšanas metožu, ko ikdienā turpina veiksmīgi izmantot ātru peļņu kārojošie starpnieki, norāda Bērziņš. Viens no visbiežāk izmantotajiem veidiem ir tādu viena kabineta vai cilvēka uzņēmumu piedāvājums, kuru raksturo priekšapmaksas jēdziens. Proti, vēršoties pie šāda pakalpojuma sniedzēja, klientam, kas vēlas atrast dzīvokli, vispirms jāsamaksā noteikta naudas summa, kuras apmaksas brīdī starp kompāniju un klientu ticamības radīšanai tiek parakstīts sadarbības līgums. Pēc tam, kad starpnieks saņem kāroto naudu, klientam tiek iedots īrei "pieejamo" dzīvokļu saraksts.
"Negodprātīgā rīcība un krāpšana šādos šķietami tiesiskos darījumos izpaužas tādējādi, ka izsniegtajā dzīvokļu sarakstā atrodamie mājokļi vai nu nemaz netiek piedāvāti īrei, vai kontaktpersona nav sazvanāma. Atkārtoti vēršoties starpniecības firmā, klientam tiek teikts, ka dzīvokļi jau ir izīrēti, un tiek izsniegts jauns saraksts ar citiem nepieejamiem īpašumiem," skaidro Bērziņš.
Viņš piebilst, ka, sekojot interneta attīstībai un izmantojot tā sniegtās priekšrocības, krāpnieki izdomājuši jaunu shēmu, kā uzrunāt jaunu dzīvesvietu tīkotājus, - sludinājumu portālā tiek ievietots izdevīgs īres dzīvokļa piedāvājums ar neaktīvu tālruņa numuru un rosinājumu sazināties elektroniskā veidā, izmantojot e-pastu.
"Izrādot interesi par objektu, viltus īpašnieks atbildes vēstulē sniedz paskaidrojumu, ka ir nerezidents, turklāt šobrīd atrodas ārpus valsts robežām. Tāpat vēstulē tiek piedāvāts risinājums, tas ir, klientam ar kurjerdienesta starpniecību tiks piegādāta dzīvokļa atslēga pēc drošības naudas pārskaitīšanas uz "Skrill" ("Money Bookers") kontu. Motivēšanas nolūkos tiek piebilsts, ka gadījumā, ja dzīvojamās telpas klientu neapmierinās, iemaksāto drošības naudu varēs saņemt atpakaļ," informē Bērziņš.
Ar šo shēmošanu krāpšanas gadījumi un negodprātīga rīcība neaprobežojas, jo ļoti izplatīti kļuvuši gadījumi, kad mazāk pazīstami nekustamo īpašumu uzņēmumi un kaktu mākleri nodarbojas ar plaģiātu un autortiesību pārkāpumiem, neatļauti publicējot svešas fotogrāfijas, piebilst eksperts.
"Šādi starpnieki izmanto neparastu pieeju klientu piesaistīšanai: nokopējot atpazīstamas kompānijas fotogrāfijas un nogriežot piederības simbolu - logotipu -, tās tiek publicētas sludinājumu portālos, turklāt ar īpaši pievilcīgu un pazeminātu cenu, kas vilina potenciālos klientus. Kad no īrēt gribētāja tiek saņemts zvans, viņam tiek paskaidrots, ka īpašums jau ir izīrēts un ka piedāvājumā atrodami citi - līdzvērtīgi. Novērots arī, ka telefonsarunas laikā klientam tiek solīts atzvanīt. Zvanu starplaikā negodprātīgās kompānijas mākleris mēģina vienoties ar īpašumu pārstāvošo starpniecības uzņēmumu par sadarbību, tādējādi saņemot atlīdzību ar viltu," informē Bērziņš.
Viņš piebilst, ka ar īpašu nekaunību izceļas tādi pašdarbības veicēji, kas, kopējot atpazīstamas kompānijas fotoattēlus, uz tiem saglabā logotipu vajadzīgā tēla un prestiža radīšanai. Šāda bilžu publicēšana interesentos rada neskaidrību par to, kādēļ viena uzņēmuma sludinājumos, par ko liecina identiskās fotogrāfijas un firmas emblēma, tik krasi atšķiras darījuma summas, pēc kā visbiežāk tiek pieņemts lēmums sazināties ar lētākā piedāvājuma autoru.
Aizvien biežāk izskan neapmierinātu klientu atsauksmes par to izīrētāju rīcību, kuriem nav tiesību parakstīt īres līgumu. Šādas maldināšanas dēļ cieš īrnieks, kam jāatbrīvo dzīvojamās telpas. Bērziņš uzsver, ka atslēgas no dzīvokļa vēl neapliecina īpašumtiesības, tādēļ pirms darījuma noslēgšanas jāpārliecinās par līgumslēdzēja paraksta tiesībām.
Pilnvērtīgu un visaptverošu informāciju par objekta īpašnieku un nekustamā īpašuma apgrūtinājumiem par simbolisku maksu var iegūt zemesgrāmatas mājaslapā - "www.zemesgramata.lv". Savukārt tādā gadījumā, ja izīrētājs ir pilnvarota persona, Bērziņš mudina pārliecināties par pilnvaras oriģināla esamību un tās saturu pie notāra.
Rīga, 10.nov., NOZARE.LV.
Foto:Stock.XCHING