abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
Eksperts: Optimāls iekštelpu klimats – veselības garants : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Eksperts: Optimāls iekštelpu klimats – veselības garants

Eksperts: Optimāls iekštelpu klimats – veselības garants

Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2019. gada februāris, Nr. 66

www.buvinzenierusavieniba.lv
www.buvinzenieriem.lv
www.facebook.com/BuvinzenierisLBS

Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt buvinzenieriem.lvhttps://abone.pasts.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  iegādāties žurnālu var "Preses serviss" tirdzniecības vietās: www3.presesserviss.lv.

Raksta autors: Dmitrijs Astašonoks, "Velux Baltics" ģenerāldirektors

Veselība ir visdārgākais, kas mums pieder, un par to ir jārūpējas ne tikai tad, kad sāk parādīties pirmie saslimšanas simptomi. Lai saglabātu labu veselību un dzīvesprieku, ikdienā ir jāgādā par apkārtējo vidi un telpām, kurās uzturamies.

Pētījumi pierādījuši, ka Eiropas iedzīvotāji vidēji 90% savas dzīves pavada telpās. Iekštelpu klimata kvalitāti mājās un darbā varam uzlabot ar vienkāršiem līdzekļiem, un rezultāti būs tūlītēji. Te apkopoti daži vienkārši ieteikumi, kas uzlabos telpu gaisa kvalitāti, līdz ar to cilvēku pašsajūtu, palielinās spēju koncentrēties un mazinās saslimšanas.

Vēdināšana

Telpas ieteicams vēdināt vismaz divas līdz četras reizes dienā. Arī ziemā. Visefektīvāk ir radīt caurvēja efektu, lai viss mitrais gaiss īsā laikā tiktu izvadīts no telpas. To var izdarīt, vienlaikus atverot jumta un fasādes logus. Piecu līdz 15 minūšu laikā telpās ieplūdīs pietiekami daudz svaiga gaisa, lai uzlabotu iekštelpu klimatu un samazinātu alerģiju saasināšanās risku.

Dabiskā vēdināšana ir bez maksas un sniedz daudz patīkamāku efektu par mehāniski vadāmo ventilāciju. Efektīvs risinājums ir arī automātiskās klimata kontroles sistēmas vai citi gudrās mājas produkti.

Nekomfortabls iekštelpu klimats bieži apgrūtina iemigšanu, miegs ir saraustīts, tāpēc ir ļoti svarīgi pirms gulētiešanas izvēdināt telpu. Turklāt miegs būs ievērojami kvalitatīvāks, ja naktī guļamistabā logu aizsegsi ar gaismu necaurlaidīgām žalūzijām un par dažiem grādiem pazemināsi gaisa temperatūru.

Ir pierādīts, ka veselīga iekštelpu klimata nodrošināšana skolās uzlabo bērnu mācīšanās spējas un loģisko domāšanu pat par 15%. Un tam ir nepieciešams vien pietiekami daudz dienasgaismas un svaiga gaisa, kas palielina bērna spēju koncentrēties un paaugstina labsajūtu.

Dienasgaisma

Jo vairāk dienasgaismas ieplūst telpās, jo labāk. Pētījumi pierādījuši, ka dienasgaisma uzlabo cilvēka garastāvokli un palielina darbaspējas, samazina iespēju sasirgt ar ziemas depresiju un līdzsvaro stresa līmeni. Saules gaisma nostiprina mūsu emocionālo noturību.

Ja plāno jaunbūvi vai mājas renovāciju, iesakām īpaši pārdomāt par telpu izgaismošanu ar dienasgaismu. Visefektīvāk telpās dienasgaismu ienesīs parasto un jumta logu kombinēšana. Izvēloties jumta logu daudzumu un izmērus, iesakām veikt vienkāršu aprēķinu – istabās, kur cilvēki uzturas dienas lielāko daļu, stiklojuma laukuma attiecībai pret grīdas laukumu jābūt 15%, savukārt telpās, kas tiek izmantotas mazāk, stiklojuma laukuma attiecība pret grīdas laukumu var būt 10%.

Svarīgi atcerēties, ka caur vertikālajiem logiem ieplūst divas reizes mazāk dienasgaismas nekā caur jumta logiem, turklāt jumta logi ļauj izgaismot arī telpas dziļākās daļas.

Tīrība

Ar āra apaviem telpās tiek ienesti ziedputekšņi, netīrumi un putekļi. Tāpēc ieteicams ielas apavus novilkt un atstāt uzreiz pie ārdurvīm vai verandā. Vēlams iegādāties kvalitatīvu kājslauķi, kas samazina putekļu un kaitīgo vielu nonākšanu iekštelpās.

Telpaugi ir brīnišķīgi piesārņojuma iznīcinātāji. Augi piešķir mājoklim krāsas un dzīvīgumu un darbojas kā dabīgi gaisa filtri, kas absorbē kaitīgās daļiņas, piemēram, benzolu, formaldehīdu un amonjaku. NASA darbinieki ir izveidojuši labāko gaisa tīrīšanas augu sarakstu, kurā iekļautas, piemēram, miera lilijas, bambusa palmas un raudas vīģes.

Tīrīšanai dabiski līdzekļi

Uz vannas istabas flīzēm, vannas malām un dušas aizkariem nereti pamanāms pelējums. Ja vannas istaba tiks regulāri tīrīta, pelējumam nebūs iespēju augt un izplatīties. Tāpat ir svarīgi, lai vannas istaba būtu labi vēdināma, jo mitrums rada ideālu vidi pelējumam.

Ražotāji piedāvā milzīgu klāstu dažādu tīrīšanas līdzekļu, kas nereti var izdalīt gaisā kaitīgas ķīmiskas vielas. Tāpēc iesakām izvēlēties tādus, kuru sastāvā nav toksisku vielu, vai arī izmantot dabiskos tīrīšanas produktus, piemēram, citronu, etiķi un sodu.

Veselīgs iekštelpu klimats ir svarīgs, taču ikdienā šim jautājumam nepievēršam vajadzīgo uzmanību. Lai justos labi, telpas biežāk jāvēdina, jāuzkopj un jāielaiž tajās pēc iespējas vairāk dienasgaismas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.