abc.lv skaitļos

Lietotāji online46
Aktīvie uzņēmumi19719
Nozares raksti776
Ekspertu atbildes2463
Eksperts: priekšnosacījumi nekustamā īpašuma iegādei : abc.lv

Eksperts: priekšnosacījumi nekustamā īpašuma iegādei

Eksperts: priekšnosacījumi nekustamā īpašuma iegādei

Sava mājokļa iegāde nereti ir viens no mūsu dzīves nozīmīgākajiem lēmumiem, ko noteikti nevajadzētu pieņemt steigā. Papildus budžeta sastādīšanai, lai redzētu, cik daudz naudas būs nepieciešams hipotekārā kredīta maksājumiem, ir arī citas nianses, kurām būtu jāpievērš uzmanība. Līdz mirklim, kad sapņu mājoklis ir atrasts, cilvēks jau var sākt krist panikā un pat ir gatavs pievērt acis uz lietām, kas šķiet sīkumi, bet patiesībā tie ir nozīmīgi sīkumi. Ja mēs neiedziļnāmies šajos jautājumos, var gadīties, ka pārmaksājam un rezultātā mājokļa iegāde kļūst par briesmīgu murgu. 


Kā skaidro Financer.com pārstāve Lāsma Zorgenberga, visbiežāk nekustamā īpašuma iegāde sagādā galvassāpes, ja netiek veikts iepriekšējs mājasdarbs – noskaidroti visi tehniskie un juridiskie aspekti, kas saistīti ar mājokļa iegādi. Bieži vien cilvēki šajos jautājumos neiedziļinās tāpēc, ka vienkārši trūkst zināšanu un informācijas par šiem jautājumiem. Tādēļ pirms iegādāties nekustamo īpašumu ir ieteicams veikt rūpīgu tirgus izpēti un konsultēties ne tikai ar draugiem, bet ar industrijas profesionāļiem, kas jums varēs sniegt profesionālu padomu. 

Sākot nopietni apsvērt īpašuma iegādi, esam uzskaitījuši piecus nozīmīgākos punktus, kam būtu jāpievērš uzmanība. 

1. Īpašuma tehniskais stāvoklis
Protams, pirmajā mirklī, iespējams, jūsu izvēlētais mājoklis šķiet nevainojams, tomēr būtiski ir izvērtēt īpašuma tehnisko stāvokli – apdari, elektrotīklu, santehniku un siltumapgādi, ventilāciju, klimatu un koplietošanas telpas. Tāpat ir jāpievērš uzmanība darba kvalitātei – vai remontdarbi ir veikti atbilstoši standartiem – un jāizanalizē ar apsaimniekošanu saistīto izdevumu izmaksas. Ja jums rodas šaubas par tehniskajiem jautājumiem, ir ieteicams izmantot būvekspertu, kas izdarīs/piedāvās atbilstošu tehniskā stāvokļa novērtēšanas auditu.

2. Dokumentu pārbaude
Viens no pašiem svarīgākajie punktiem ir rūpīga dokumentu pārbaude, tādēļ noteikti vērsiet uzmanību uz šo punktu. Pārbaudiet datus par īpašuma paršreizējām īpašuma tiesībām, iespējamiem apgrūtinājumiem, citām papildu izmaksām, kas var būt saistītas ar īpašuma uzturēšanu. Lielāko daļu infromācijas jūs varēsit atrast Zemesgrāmatā vai Valsts zemes dienesta kadastra sistēmā.

Pievērsiet uzmanību, vai ēkai piesaistītais zemesgabals nav privātīpašums. Ja tā ir privāta zeme, dzīvokļu īpašniekiem pastāvīgi jāmaksā nomas maksa par zemes nomu, tāpēc dzīvokļi mājās, kas atrodas uz privātas zemes, mēdz maksāt lētāk nekā mājās uz privatizētas zemes (var būt līdz pat 10% lētāki nekā vidēji tirgū).

3. Īpašuma vērtība un cena
Vai īpašuma cena atbilst patiesajai tirgus vērtībai? Tas ir jautājums, uz ko jūs noteikti vēlaties rast atbildi, pirms pieņemat lēmumu parakstīt nekustamā īpašuma līgumu. Nekustamā īpašumu cenu parasti veido šie rādītāji – kadastrālā vērtība, tirgus vērtība, darījuma summa un pārdevēja noteiktā cena. Kadastrālo vērtību aprēķina Valsts zemes dienests, tirgus vērtību nosaka sertificēts NĪ vērtētājs, darījuma summa un cena ir naudas izteiksmē noteiktais naudas apjoms, ko pārdēvējs nosaka pircējam. 

4. Izmaiņas nekustamā īpašuma vērtībā
Iegādājoties mājokli, jums ir jāplāno ilgtermiņā, apzinoties, ka pašvaldības vai  ekonomisko apstākļu izmaiņu dēļ var mainīties arī jūsu īpašuma vērtība. Arīdzan var pienākt brīdis, ka kādu iemeslu dēļ jūs vēlaties pārdot mājokli un iegādāties citu, bet vai tas jums atmaksāsies? Tāpat pievērsiet uzmanību tam, cik aktīvi apsaimniekotāji strādā pie tā, lai īpašums tiktu uzturēts atbilstošā līmenī.

Šīs ir šķietami mazās nianses, kas tomēr ilgtermiņā palīdzēs jums ietaupīt un garantēs, ka pieņemat vispareizāko lēmumu.  

5. Padoms no iedzīvotājiem
Neviens nespēs jums dot godīgāku padomu kā paši kaimiņi vai cilvēki, kas dzīvo vietā, kur jūs plānojat iegādāties nekustamo īpašumu. Atsauksmes no vietējiem iedzīvotājiem palīdzēs jums saprast, vai mājoklis, apsaimniekošana, apkārtējā infrastruktūra ir atbilst tam, ko jūs meklējat. Varbūt vietējā pašvaldība plāno kādus attīstības plānus, kas varētu ietekmēt jūsu lēmumu? 

Nekustamā īpašuma iegāde ir diezgan nopietns process, kam nepieciešama ne tikai finansiāla gatavība, bet arī attiecīga izpēte par kāroto īpašumu. Atgādinām, ka īpašumu iegādes lēmumus nevajag pieņemt steigā, bet, ja jums ir jāpieņem lēmums īsā laika posmā, labākais ieteikums ir konsultēšanās ar speciālistu. Lai jums izdodas atrast savu sapņu mājokli!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

Iespējams, ir maz tādu cilvēku, kas vasaras tveicē neaizdomātos par gaisa kondicionēšanas iekārtas uzstādīšanu savā īpašumā – vai tas būtu mājoklis, birojs vai kāda sabiedriska vai ražošanas ēka. Kā nekā – tieši šāda veida iekārtas palīdz nodrošināt komfortablu iekštelpu klimatu, veidojot labvēlīgus apstākļus gan ikdienas dzīvei, gan darba uzdevumu veikšanai. 

Aktuālie piedāvājumi

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

dsc_0340

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!

Gaisa kondicionēšana

Gaisa_Kondicionieris_3

Ecovent ventilācijas speciālisti piedāvā uzstādīt īpaši piemeklētus un telpām atbilstošus gaisa kondicionierus. Mūsu sortimentā ir dažādi modeļi – LG; Samsung; Electrolux; Mitsubishi un citi, piemēroti telpām no 10m² līdz 400m².