Ekspertu ieteikumi veselīgai, ilgtspējīgai un komfortablai mājas izveidei
Lai noskaidrotu svarīgākās lietas, kas būtu jāņem vērā remontējot vai būvējot savu māju, uzņēmums "VELUX grupa" aptaujāja 19 vadošus, starptautiskus ekspertus.
Pareizi izvietoti logi nodrošina svaigu gaisu
Neviens nespēj dzīvot kvalitatīvi bez svaiga gaisa, tam ir milzīga nozīme arī katra mājā. Bieži mēs pat nejūtam gaisa piesārņojumu telpās, taču tas atstāj iespaidu uz cilvēka veselību un labsajūtu, tāpēc ir tik nozīmīgi pasargāt savas mājas no slēptajiem piesārņojumiem, kas rodas, piemēram, gatavojot vai arī tie izgaro no mēbelēm, sadzīves ķīmijas utt. Izvietojot pareizi logus, ir iespējams baudīt labumus no dabīgās ventilācijas un ļoti īsā laikā uzlabot iekštelpu gaisa kvalitāti.
Gaismai un tumsai noteikta nozīme
Pamošanās pie dabīgās dienas gaismas, pietiekams gaismas daudzums visas dienas garumā, kā arī tumsa naktī ir vitāli nozīmīgi faktori mūsu veselībai un komfortam. Gaisma un tumsa ir galvenie elementi, kas nodrošina "iekšējā pulksteņa" darbību un sekmē pareiza dienas ritma sinhronizēšanu.
Ielaid dabu savās mājās
Dzīvojot ciešā kontaktā ar dabu, uzlabojās garastāvoklis, veselība, kā arī tiek samazināts stresa līmenis, tāpēc ir svarīgi ielaist dabu savās mājās. Būvējot māju, vajadzētu ieplānot dārzu, terasi vai balkonu, ko varētu aprīkot ar zaļumiem, tas palīdzēs uzlabot emocionālo pašsajūtu. Alternatīva iespēja ir pārliecināties, ka mājā ir skats uz debesīm un zemi, kas arī ļauj sajust dabas tuvumu.
Atbrīvo māju no stresa pilnajām skaņām
Nevēlamas skaņas, piemēram, satiksmes troksnis ne tikai kaitina, bet var arī izraisīt tiešas vai netiešas stresa izraisītas veselības problēmas. Ārējās skaņas - troksnis no kaimiņiem vai tādas iekšējās skaņas, ko rada, piemēram, apkures/kondicioniera vai ventilēšanas sistēmas, jāsamazina līdz minimumam, īpaši naktī.
Kontrolē iekštelpu temperatūru
Viens no svarīgākajiem faktoriem iekštelpu klimatā ir temperatūra. Mēs pavadām 90% no mūsu ikdienas telpās, tāpēc ir jāpārliecinās, ka temperatūra ir piemērota ārējiem apstākļiem, turklāt tai jābūt augstākai pa dienu, savukārt zemākai naktīs. Mūsu ķermenis pielāgojas ārējo apstākļu ritmam, tāpēc tam jāpielāgo arī temperatūra mājās. Piemēram, kad ārā kļūst aukstāks, mēs vēlamies vairāk siltuma, savukārt vasarā komfortablāka būs zemāka temperatūra telpās.
Foto: Stock.XCHNG.