Ēku siltināšanas programmā "SEB banka" vērtēs nama atrašanos un iedzīvotāju maksātspēju
Vērtējot iespēju finansēt projektus jaunajā daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programmā, "SEB banka" izvērtēs siltināmās mājas atrašanās vietu un iedzīvotāju maksātspēju, intervijā aģentūrai LETA sacīja bankas valdes priekšsēdētāja un prezidente Ieva Tetere.
Bankas vadītāja vērsa uzmanību, ka jaunās programmas noteikumi paredz būtisku lietu - pēc projekta īstenošanas iedzīvotāja kopējam maksājumam jāpaliek vai nu tādam pašam kā pirms siltināšanas, vai arī jāsamazinās. Tātad kredīts nesadārdzinās iedzīvotāja maksājumus, un tam nebūs jāmeklē cita dzīvesvieta tikai tāpēc, ka dārgi jāmaksā par mājas uzturēšanu. "Tajā pašā laikā būsim reāli un izvērtēsim siltināmās mājas atrašanās vietu un iedzīvotāju turpmāko maksātspēju. Ja daudzdzīvokļu māja ir vienīgā māja ciematā vai pagastā, tad ir grūti atrast ekonomisku pamatojumu 15 gadu maksājumam," sacīja bankas valdes priekšsēdētāja.
Tetere atzīmēja, ka "SEB banka" ir Latvijā lielākais finansētājs šajā jomā. Banka daudz finansējusi siltināšanas projektus Liepājā, Valmierā. "Liepāju var paslavēt un saukt par pionieriem. Šī pilsēta bija viena no pirmajām, kas sāka siltināšanu un darīja to kopā ar pilsētas infrastruktūras - katlumāju, siltumtīklu - sakārtošanu. Tas iedzīvotājiem deva iespēju maksāt mazāk un dzīvot sakārtotā vidē," sacīja bankas valdes priekšsēdētāja.
"SEB bankas" vadītāja atzina, ka jaunā daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programma kavējās un tikai tagad tā ir sakārtota atvēršanai. Līdz ar to programma reāli sāks darboties, visticamāk, tikai nākamā gada sākumā.
Kā ziņots, valdība martā apstiprināja daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programmas noteikumus. Energoefektivitātes paaugstināšanai dzīvojamās ēkās līdz 2023.gadam būs pieejami 166 miljoni eiro.
Plānots, ka Attīstības finanšu institūcija "Altum" pieteikumus aizdevuma, granta un garantijas saņemšanai varētu sākt pieņemt jūlijā.
Programmā varēs saņemt grantu, ja ir piesaistīts finansējums no citiem finansētājiem vai ir panākta vienošanās par "Altum" aizdevuma saņemšanu, kā arī garantiju, ja projekta finansētājs būs komercbanka vai alternatīvais ieguldījumu fonds.
Atbalstu varēs saņemt, ja projekts nodrošinās, ka 20 gadu laikā ieguvums no energoefektivitātes pasākumiem konkrētajā ēkā būs lielāks par šo pasākumu izmaksām. Citi nosacījumi atbalsta saņemšanai paredz, ka vienam dzīvokļa īpašniekam pieder ne vairāk kā 20% no kopējā dzīvokļu īpašumu skaita vai 20% domājamo daļu no kopīpašuma, ja daudzdzīvokļu mājas nedzīvojamo telpu platība nepārsniedz 25% no daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas kopējās platības un ja mājai plānotais siltumenerģijas patēriņš apkurei pēc energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanas nepārsniedz 90 kilovatstundas par kvadrātmetru gadā.
Apliecinot vienošanos par kopīgu darbību mājokļu tirgus renovācijas tirgus attīstībā, Latvijas Komercbanku asociācija 13.aprīlī parakstīja sadarbības memorandu ar Ekonomikas ministriju par līdzdalību programmā "Dzīvo siltāk". Individuāli šim memorandam pievienojušās piecas bankas - "Swedbank", "SEB banka", "DNB banka", banka "Citadele" un "Nordea" banka.
LETA
Foto: Edijs Pālens / LETA