Ēku tehniskā apsekošana, energoaudits
Ēku tehniskā apsekošana ir būvju, to daļu, kā arī iebūvēto būvizstrādājumu tehniskā stāvokļa apzināšanas un izvērtēšanas darbu komplekss. Ēku tehnisko apsekošanu veic periodiski to ekspluatācijas laikā atbilstoši konkrētās būves izmantošanas veidam.
Ēku tehnisko apsekošanu veic pirms būves renovācijas, rekonstrukcijas vai restaurācijas darbu projektēšanas, pirms būvdarbu atsākšanas (pēc pārtraukuma vai konservācijas), kā arī pēc avārijas, ugunsgrēka vai citos gadījumos, ja jānosaka būves tehniskais stāvoklis.
Ēkas tehniskās apsekošanas laikā speciālisti izvērtē būvju, to daļu, kā arī iebūvēto būvizstrādājumu un inženiertehnisko sistēmu tehnisko stāvokli. Iegūtie dati sniedz nozīmīgu informāciju būves īpašniekiem, īrniekiem, uzturētājiem vai potenciālajiem pircējiem.
Apsekošanas laikā tiek iegūta informācija vispārīga informācija par būves patieso stāvokli, kā arī precīzu informāciju par būves, tās daļu, kā arī iebūvēto būvizstrādājumu tehnisko stāvokli. Apsekojot ēku, iespējams iegūt informāciju arī par veikto būvdarbu tehnisko risinājumu atbilstību normatīvo aktu un tehnisko noteikumu prasībām.
Pēc ēkas tehniskās apsekošanas veikšanas iespējams plānot ēkas stāvokļa uzlabošanas pasākumus atbilstoši reālajai situācijai, nevis virspusējiem pieņēmumiem. Tāpat arī apsekošana kalpo par apliecinājumu izdevumu un darbības pamatotībai, kā arī iespējams paaugstināt ēkas vērtību.
Dzīvojamās mājas un tai piederīgo ēku (būvju) tehnisko apsekošanu jāveic obligāti, ja kopš nodošanas ekspluatācijā vai saskaņā ar attiecīgās dzīvojamās mājas kapitalitātes grupu attiecīgajai būves daļai vai iebūvētajam būvizstrādājumam ir pagājis normatīvajā aktā noteiktais vidējais kalpošanas ilgums.
Energoaudits
Energoaudits jeb enerģētiskais audits ir sistēmas (ēkas) apsekošanas un analīzes procedūra, kuras mērķis ir noteikt enerģijas plūsmas sistēmā, un atrast un izvērtēt enerģijas taupīšanas iespējas.
Lai samazinātu enerģijas patēriņu, veic energoefektivitātes pasākumus jeb ir ēkas pilnveidošanas projektu. Energoaudits ir vajadzīgs, lai varētu saprast, kā samazināt izmaksas par apkuri un elektroenerģiju un tai pat laikā paaugstināt komfortu telpās, ēkas ilgtspēju un vērtību.
Energoaudita pārskats − dokuments, kurā tiek aprēķināts, cik siltuma MWh ēka ietaupīs pēc siltināšanas, kādu ietaupījumu dos katrs no energoefektivitātes pasākumiem.
Enerģijas patēriņu ēkā ietekmē ne tikai ēkas konstrukcijas, bet arī laika apstākļi, ēkas novietojums, apkures sistēma, iedzīvotāju ieradumi un daudzi citi faktori.
Energoaudita laikā energoauditors veic detalizētu ēkas norobežojošo konstrukciju apsekošanu, noskaidrojot to izmērus, uzbūvi un lietotos materiālus.
Lai savāktu nepieciešamo informāciju par telpu klimatu un apkures sistēmas darbu, energoauditors veic gan instrumentālus vides mērījumus, gan aptaujā iedzīvotājus un ēkas apsaimniekotāju.
Ēkas energoefektivitāte − relatīvs enerģijas daudzums, kas raksturo konkrētās ēkas apkurei, ventilācijai, dzesēšanai, apgaismojumam un karstā ūdens apgādei nepieciešamās enerģijas patēriņu ēkas tipam raksturīgos ekspluatācijas apstākļos.
Ēkas salīdzina atbilstoši enerģijas patēriņam (kWh uz aprēķina platības kvadrātmetru gadā):
- A klase - gandrīz nulles enerģijas ēka;
- B klase - zema enerģijas patēriņa ēka;
- C klase - jaunbūve atbilst normatīvām prasībām;
- D klase - rekonstruēta ēka atbilst normatīvām prasībām;
- E klase - ēkas vidējais patēriņš atbilst noteiktam ēkas tipam;
- F klase - ēkas patēriņš atbilst pieļaujamajam patēriņam.