Kā novietot dzīvojamo ēku piemājas zemesgabalā?

Kā novietot dzīvojamo ēku piemājas zemesgabalā?
Pirmajai vīzijai par dārzu vajadzētu rasties jau brīdī, kad tiek projektēta māja – kad jaunā būve tiek ieplānota konkrētā vietā zemesgabalā. Mājas un citu ēku novietojums teritorijā ir viens no būtiskākajiem dārza plānošanas un projektēšanas nosacījumiem, no kuriem izriet dārza veidols - sākot no zonējuma un beidzot ar augu izvēli.

Dzīvojamās mājas vieta zemesgabalā
Projektējot dzīvojamo māju, der domāt pāris soļus uz priekšu, - kā es vēlos izmantot zemi ap māju? Tieši no mājas atrašanās vietas ir atkarīgs, cik racionāli varēs izmantot dārza telpu, - vai ērti iebraukt un novietot auto, vai veidojas pietiekoši plaša dzīvojamā zona, vai pietiek vietas saimnieciskajai zonai un vai tāda vispār vajadzīga, cik lieli būs dekoratīvie stādījumi?

Dzīvojamās mājas novietojumu teritorijā nosaka gruntsgabala atrašanās vieta un piebraucamo ceļu virziens uz to. Kopš senseniem laikiem pieņemts, ka ēkas orientēja pēc debespusēm, - jumta ass atradās austrumu – rietumu virzienā, bet ieeja ēkā – no ziemeļiem. Arī mūsdienās, ja vien iespējams, projektējot māju, tiek ievēroti debespušu princips, jo tas padara loģisku gan telpu izvietojumu ēkā, gan dārza veidošanas principus.

Pie ēkas ieejas parasti veido reprezentatīvus dekoratīvos stādījumus jeb priekšdārzu, kas uzsver ieeju. Priekšdārzam parasti atvēl proporcionāli nelielu platību no kopējā dārza laukuma, jo tā vienīgā funkcija ir dekorativitāte un reprezentativitāte, turklāt vajadzīga liela rūpību, lai uzturētu priekšdārzu kārtībā. Saulaināko un plašāko dārza teritoriju parasti atstāj dzīvojamai zonai, savukārt saimniecisko zonu cenšas noslēpt dārza attālākajā un mazāk izmantojamā daļā.


Der ņemt vērā arī āderu tīklu zemesgabalā, jo, piemēram, augļu koki uz āderēm aug slikti.

Projektējot māju, jau jāparedz, vai teritorijā tiks būvētas arī saimnieciskās ēkas, vai arī mājā būs paredzēta vieta arī dārza apsaimniekošanas instrumentu un dārza mēbeļu glabāšanai. Ja dārza lietas tiks glabātas mājā, tam jāparedz pietiekoši plaša vieta pagrabstāvā vai garāžā. Jo mazāka ir teritorija, jo daudzfunkcionālākai jābūt dzīvojamai mājai, tas ir, tajā jābūt vietai visam, arī dārza lietām.

Māja tuvāk iebraucamajam ceļam – vispraktiskākais variants
Meklējot dārza plānojuma racionālāko risinājumu, parasti dzīvojamo ēku cenšas novietot tuvāk iebraucamajam ceļam, mājas priekšpusē atstājot nelielu priekšdārziņu. Šis ir viens no visizplatītākajiem plānojuma veidiem gan pilsētās, gan laukos.

Priekšdārzs parasti nav plašs, līdz ar to ir iespēja izvēlēties ne pārāk apjomīgus, bet greznākus un perfekti koptus stādījumus. Šādā plānojumā ceļi, kas ved no ielas līdz mājai, aizņem mazāku platību, un tas dod vēl vienu iespēju ieekonomēt līdzekļus. Dārzam aiz mājas paliek lielāka teritorija - pasargāta no ielas putekļiem, trokšņa un garāmgājēju skatiem, kas arī ir būtisks priekšnosacījums dārza intimitātes veidošanā.

Dzīvojamā māja dārza dziļumā (teritorijas tālākajā galā)
Māja teritorijas dziļumā ir viens no sarežģītākajiem dārza plānojuma veidiem, jo apvieno vienā veselā gan dārza reprezentatīvo daļu, gan dzīvojamo – atpūtas zonu, gan saimniecības zonu ar pagalmu. Atkarībā no stādījumiem, dārzs vairāk vai mazāk aizsedz māju no ceļa.
Šāds teritorijas plānojums nav visai praktisks un ekonomisks, jo vairāk prasa tēriņu celiņu ierīkošanai, kā arī ziemā būs vairāk jānopūlas tīrot sniegu no mājas ieejas līdz vārtiņiem.


Saimniecības zona šādā situācijā bieži vien izplešas pa visu dārza teritoriju, tādā veidā zūd iespēja atrast klusāku atpūtas vietu, tāpēc šāds plānojums nav ieteicams, ja mājā dzīvo pastāvīgi un ap to var rasties vajadzība veidot lielu saimniecisko zonu. Taču, projektējot māju dārza dziļumā, ir plašākas iespējas izveidot lielu un skaistu priekšdārzu. Šādi plānota teritorija raksturīga vasarnīcu un lauku māju apstādījumiem.


Māja teritorijas vidū
Māja teritorijas vidū ir salīdzinoši neveiksmīgs risinājums, jo sadala gruntsgabala teritoriju uz pusēm, tādā veidā iegūstot plašāku daļu dārza reprezentatīvajai zonai – priekšdārzam, bet zaudējot daļu dārza dzīvojamās - atpūtas zonas aiz mājas. Šajā situācijā meistarīgi jāatrod vieta saimniecības zonai, lai vēl vairāk nesamazinātu dzīvojamo teritoriju.

Apgrūtinājumi
Svarīgi laikus pamanīt iespējamos apgrūtinājumus zemesgabalā, kas ietekmēs ne vien mājas būvniecību, bet arī dārza veidošanu. Tie var būt servitūta ceļi, dažādu inženiertīklu aizsargjoslas, kurās nedrīkst ne būvēt ēkas, ne stādīt kokus utt.

Ierobežoti drīkstēs darboties ūdeņu aizsargjoslās.

"Sarkano līniju" zonas paredzētas perspektīvai mikrorajona vai pilsētas ielu paplašināšanai un nākamajām inženierkomunikāciju trasēm. Šīs vietas nedrīkst apbūvēt. Nedrīkst stādīt arī kokus un krūmus. Ja tomēr iestāda, tad jārēķinās, ka pie pirmās nepieciešamības no stādījumiem būs jāšķiras. Sarkano līniju joslas ir regulāri jākopj un jāuztur kārtībā par īpašnieka līdzekļiem, regulāri jāpļauj, jāvāc lapas un atkritumi.

Visstingrākie noteikumi saistās ar vēstures un arhitektūras pieminekļiem, piemēram, daudzas mājas Rīgas Mežaparkā un Rīgas vēsturiskajā centrā, Jūrmalas pilsētā, Gaujas Nacionālajā parkā un citur, kur pirms dārza darbu veikšanas nākas profesionāli izstrādāt teritorijas labiekārtošanas projektu un to saskaņot vairākās instancēs.

Ēkas, būves, inženiertīkli, labiekārtojuma elementiAttālums m līdz vidum (koka stumbram)Attālums m līdz vidum (krūmam)
Ēkas un būves ārsniena51,5
Tramvaja sliežu ceļa mala53
Ietves un gājēju celiņu mala0,70,5
Ielas brauktuve, ceļa nostiprinātās apmales mala vai gāvja nogāzes augšmala21
Tilta, estakādes, tramvaja līnijas, apgaismojuma balsts vai stabs4
Nogāzes, terases pamata pēda10,5
Atbalsta sieniņas pamata pēda vai iekšējā mala31
Pazemes inženierkomunikācijas:  
gāzesvads, kanalizācija1,5
siltumtrase (no ārējā trases gabarīta)21
ūdensvads, drenāža2
strāvas un sakaru kabelis20,7


Autore: Alise Jonas

Kā izvietot palīgēkas piemājas zemesgabalā - lasiet šeit!


=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Onninen Santehnikas dienas Valmierā!

Onninen Santehnikas dienas Valmierā!

Onninen Express veikalā Valmierā nedēļas ietvaros, no 23. līdz 27.aprīlim, varēsit sastapt vadošo santehnikas ražotāju pārstāvjus, saņemt konsultācijas par produkciju un piedalīties loterijas izlozē! Katru dienu vērtīga balva un īpašie piedāvājumi santehnikas precēm!

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Restorāns tavā dārzā

grils2

Ikviens zina, ka ēdiens svaigā gaisā garšo daudz labāk. Vasaras laikā ikviens vēlas baudīt nesteidzīgas maltītes savā dārzā – visbiežāk pagatavojot tās grilējot.