Elektriskās rokas frēzes – kādos darbos noderēs un kā izvēlēties?
Frēzēšana ir viens no izplatītākajiem koksnes apstrādes veidiem, jo atšķiras ar augstu produktivitāti (atšķirībā, piemēram, no ēvelēšanas) un plašām lietojuma iespējām. Tādēļ frēze noteikti ir atrodama ikviena namdara un galdnieka īpašumā. Īpaši tas attiecas uz elektriskajām rokas frēzēm, kas savu kompakto izmēru un ergonomiska dizaina dēļ ļauj ērti strādāt jebkurā vietā, ne tikai pie darbgalda. Apstrādāt ar frēzi var dažādus materiālus. Pamatā tā ir koksne un tās izstrādājumi – lamināts, ģipškartons, saplāksnis, kokskaidu plate utt. Taču mūsdienu iekārtas un to uzgaļu daudzveidība ļauj papildus strādāt ar metālu, plastmasu, mākslīgo akmeni, dažādiem kompozītmateriāliem, organisko stiklu u.c.
Kam tieši jūs varat to izmantot?
Galvenais frēzes lietojuma veids ir durvju, logu, arku, kāpņu, apdares dēļu, mēbeļu, cita veida konstrukciju, kā arī dekoratīvo elementu izgatavošana, restaurācija un dekorēšana.
Ar frēzes palīdzību varēsiet izveidot dažāda dziļuma un formas gropes, dobumus un atvērumus (piemēram, dobumus durvju/logu furnitūrai), taisni vai līklīnijā profilēt materiāla malu (piemēram, noapaļot galda malu), izurbt caurumus, apgriezt/izgriezt lieko, veidot dekoratīvos griezumus (piemēram, krēsla kājiņām, dārza dekorācijām) utt. Instruments ļaus izveidot ļoti akurātas, līdzenas kontūras un ideāli sastatīt kopā atsevišķas detaļas. Prasmīgās rokās tas var aizvietot daudzus rokas instrumentus, tādus kā ēvele, kalts, vītņurbis, ripzāģis. Uzskatīt to par pilnīgi universālu nevar, taču par daudzfunkcionālu gan. Šī iemesla dēļ tas ir viens no pirmajiem instrumentiem, kuru līdz ar figūrzāģi iegādājas koksnes apstrādes speciālisti. Jātiek vien skaidrībā, kādu tieši pirkt, jo frēzes atšķiras pēc konstrukcijas īpatnībām (attiecīgi lietojuma), jaudas, masas, cenas u.c. parametriem. Tādēļ apskatīsim, kādi ir populārākie frēžu veidi, kam tie paredzēti un ko vajadzētu ņemt vērā pirms iegādes.
Rokas frēžu veidi
Elektriskās frēzes pieņemts iedalīt universālās un specializētās. Universālās ir vispopulārākās starp lietotājiem. Pie tām attiecināmas virsfrēzes (vertikālās) un malu frēzes.
Virsfrēze jeb vertikālā frēze ir universālākais instruments darbnīcā. Ar to iespējams paveikt visas frēzēšanas pamatoperācijas: veidot gropes, caurumus, dobumus gan materiāla malā, gan uz tā virsmas, noņemt pārkares, veidot precīzus stūra savienojumus, ieapaļojumus, strādāt ar veidnēm, nogludināt virsmu, veidot dekoratīvos rakstus utt. Instruments ļauj strādāt arī ar ļoti bieziem materiāliem. Kā būtisku tā priekšrocību var minēt iespēju mainīt frēzēšanas dziļumu darba laikā. Jauda tādiem modeļiem parasti sākas no 900 W.
Malu frēze ir kompaktāka un mazāk jaudīga, taču ārkārtīgi precīza iekārta. Lietojums ir šaurāks nekā vertikālajiem modeļiem, jo malu frēze, kā noprotams pēc nosaukuma, paredzēta darbam ar materiāla malu. To izmanto ieapaļotu un figūrveida malu veidošanai, pārkaru noņemšanai, rievu veidošanai, lai izgrieztu seklus dobumus vai arī identiskas daļas pēc veidnes u.tml. darbiem. Ja nepieciešama ļoti akurāta un precīza materiāla apstrāde, malu frēze ir labākais risinājums. Tā kvalitatīvi tiks galā arī ar mēbelēm, kas klātas ar laminātu un finieri. Jāpiebilst, ka mainīt frēzēšanas dziļumu darba laikā instrumentam nevar. Tas jāiestata iepriekš.
Ja ir grūti izvēlēties starp pirmo un otro veidu, var iegādāties arī kombinēto variantu. Tas apvieno virsfrēzes un malu frēzes funkcijas. Pamatkonstrukcija būs viena, vajadzēs vien mainīt tās pamatnes. Jārēķinās, ka tāds instruments izmaksās vairāk, taču pielietojuma iespējas būs visplašākās – varēsiet pielāgoties konkrētam materiālam un vajadzībai, iegūstot kvalitatīvāko rezultātu.
Specializētām frēzēm ir ierobežotas lietojuma iespējas. Piemēram, gropjfrēze ir domāta tikai kanālu veidošanai. Varēsiet veidot dažādu formu un dziļuma gropes, piemēram, galda virsmas malai vai kājām, atvilktnes vai plaukta priekšējai daļai. Lameļu frēze ir speciāli paredzēta, lai izgrieztu standarta izmēra dobumus lameļu savienojumiem. Specializētās frēzes parasti ir lētākas. Tādēļ tā ir piemērotākā izvēle, ja instruments vajadzīgs tikai noteiktiem uzdevumiem. Nevajadzēs pirkt dārgāku virsfrēzi un pārmaksāt par Jums lieko funkcionalitāti.
Autors: elektriska_rokas_freze_2
Kādus parametrus vēl vajadzētu ņemt vērā?
Kā jebkuram elektroinstrumentam, nepietiek vien izvēlēties tā veidu. Nepieciešams sastatīt plānotos uzdevumus ar instrumenta tehniskajiem parametriem.
Jauda. Jo jaudīgāka frēze, jo ilgāk tā var strādāt bez pārkaršanas riska. Liela jauda ļaus izmantot arī maksimāli garus un diametrā biezus uzgaļus. Taču nevar apgalvot, ka jaudīgākā ierīce ir labākā. Izvēle ir atkarīga no veicamajiem uzdevumiem un lietošanas intensitātes. Tāpat jauda ir cieši saistīta ar instrumenta izmēriem un svaru. Visvieglākie (2–3 kg) ir instrumenti ar jaudu līdz 750 W, viduvējie – līdz 1450 W (svars līdz 5 kg) un smagākie – no 1500 līdz 2300 W (svars līdz 6 kg). Regulāriem un profesionāliem frēzēšanas darbiem speciālisti iesaka izvēlēties vismaz 1500 W jaudīgu instrumentu. Iesācējiem, kā arī neregulārai un neintensīvai lietošanai derēs arī mazāka jauda. Iekārta būs pietiekami efektīva, viegla un parocīga. Tas palīdzēs neprofesionāļiem kvalitatīvāk tikt galā ar darbu.
Apgriezienu skaits. Viduvējs rādītājs ir 20–30 tūkst. apgr. minūtē. Ir arī ātrāki modeļi – ap 35 tūkst. apgr. min., kas ļaus kvalitatīvāk apstrādāt virsmu. Taču tas neattiecas uz visiem materiāliem. Piemēram, metālam vajadzētu lietot zemākus apgriezienus, lai nepieļautu malu apkausēšanos. Arī darbam ar diametrā lieliem uzgaļiem nav piemēroti augsti apgriezieni. Lai instruments būtu maksimāli universāls, racionālāk izvēlēties frēzi ar regulējamo apgriezienu skaitu.
Griešanas dziļums. Vieglākie instrumentu modeļi var veikt griezumus (iedziļināties materiālā) līdz 2–5 cm, jaudīgākie – līdz 7–8 cm. No šī parametra lielā mērā ir atkarīga instrumenta cena. Ja nevēlaties pārmaksāt, apsveriet, ar cik biezu materiālu grasāties strādāt un vai jums tiešām vajadzīgs maksimāls griešanas dziļums?
Noderīgas papildfunkcijas. Tās var kļūt par noteicošām izvēlē, jo ļauj saņemt kvalitatīvāku darba rezultātu. Piemēram, apgriezienu skaita stabilizācijas sistēma. Darba laikā, ja palielinās materiāla cietība vai frēzēšanas ātrums, apgriezieni var sākt kristies. Stabilizācijas sistēma palīdzēs tos uzturēt iestatītajā līmenī un nodrošinās vienmērīgu griezumu. Savukārt lēnā starta funkcija izslēdz iekārtas noraustīšanos, saskaroties ar frēzējamo materiālu. Noderīgi iesācējiem.
Uzgaļi frēzēšanai. Jāizvēlas ne vien pats instruments, bet arī tam atbilstošs uzgalis – virsmu apstrādei, caurumu veidošanai, slīpgriezumiem utt. Visbiežāk vismaz viens jau ietilpst sākotnējā komplektācijā. Iegādājoties vēl dažus vai veselu komplektu, jūs ievērojami paplašināsiet savas iespējas, piemēram, varēsiet strādāt ne tikai ar koksni, bet arī metālu. Neaizmirstiet ņemt vērā uzgaļa diametru – tam jāatbilst iekārtas spīļpatronas iekšējam diametram.
Cena. Katrs meistars vēlas tikt pie kvalitatīva instrumenta par izdevīgu cenu. Tas ir iespējams, iegādājoties frēzes interneta veikalā 220.lv! Tieši te jūs atradīsiet universālās un specializētās frēzes – ar dažādu jaudu, svaru, apgriezieniem, papildfunkcijām un uzgaļiem. Piedāvājumā arī atsevišķi nopērkami dažāda diametra uzgaļi (un to komplekti) daudzveidīgiem frēzēšanas materiāliem un darbiem. 220.lv atradīsiet arī frēzes no pasaulē vadošajiem elektroinstrumentu ražotājiem (Makita, Dewall, Graphite, Bohrcraft u.c.), kas priecēs ar ergonomiku un ilgstošu kalpošanu. Ienāciet, apskatiet un izvēlieties sev uzticamu palīgu koksnes apstrādes darbiem!