abc.lv skaitļos

Lietotāji online118
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Mājas dedzinātājs : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Mājas dedzinātājs

Mājas dedzinātājs
Kaut arī pēdējos gados pieaugušas iespējas nodrošināt augstāku mājokļa elektrodrošību, jo pieejamas jaunas tehnoloģijas un jauni, ugunsizturīgāki materiāli, elektrība ar katru gadu izraisa aizvien vairāk ugunsgrēku. Statistika liecina, ka uz elektrības "sirdsapziņas" ir aptuveni 10 % ugunsnelaimju, tostarp arī tādas, kas prasījušas cilvēku dzīvības. {TABLE ID=ugunsgreki_tabula PAGESIZE=21 SEARCH=no NAVIGATION=bottom NAVIGATIONTYPE=pages CELLWIDTH=auto ORDERBYCOLUMN=none FASTFILTERCOLUMN=1 FASTFILTER=no STYLE=tableintext}
Daži praktiski ieteikumi * Elektroinstalācija ar laiku nolietojas, mainās tās ekspluatācijas apstākļi, tāpēc regulāri jāveic elektroinstalācijas pretestības mērījumu, ko ar speciālu iekārtu veic sertificēti elektriķi. Likums paredz, ka šādus mērījumus jāveic ne retāk par reizi sešos gados, dzīvokļi un privātmājas NAV izņēmums. Paaugstinātas bīstamības apstākļos pārbaudi jāveic reizi gadā. * Ieteicams izmantot automātiskos elektrības drošinātājus (korķus), kategoriski aizliegts izmantot neatbilstošam spriegumam paredzētus vai paštaisītus (nekalibrētus) drošinātājus. Izmantojot paštaisītu drošinātāju, risks izraisīt ugunsgrēku ir ļoti liels. Gadījumā, ja nostrādā elektrības drošinātāji (atslēdz elektrības padevi), vēlams noskaidrot iemeslu, - bieži elektrības atslēgšanās iemesls ir īssavienojums vai pārslodze, kas var izraisīt ugunsgrēku. * Pirms izmantot elektroiekārtas, rūpīgi jāizlasa instrukcija un jārīkojas atbilstoši tai. Daudzas elektroiekārtas nedrīkst ilgstoši ekspluatēt vai atstāt bez cilvēka uzraudzības, piemēram, katrs ir dzirdējis, ka ieslēgts gludeklis var izraisīt ugunsgrēku, bet arī elektriskā tējkanna un citas elektroiekārtas var būt nelaimes cēlonis. * Vēlams ierīkot pretdūmu signalizāciju. Jaunie būvnoteikumi paredz, ka pretdūmu signalizāciju jāuzstāda visās jaunajās dzīvojamās mājās, tomēr vēlams to ierīkot arī agrāk būvētajās ēkās. Bieži vien ugunsgrēks savu posta darbu uzsāk naktīs, un pirmā pamanāmā izpausme ir dūmi. Dūmu detektors pasargās no nosmakšanas un laikus brīdinās par iespējamo nelaimi. * Nedrīkst būt nevērīgiem pret bojājumiem elektroierīcēs vai elektroinstalācijā. Katrs bojājums var būt par cēloni ugunsnelaimei, bojājums ir ne tikai elektroierīces nedarbošanās vai kodīgu dūmu izplatīšana, bet arī plaisa korpusā, kustīga elektrības rozete vaiapgaismes slēdzis, vaļēji vadi un citi defekti. * Elektroinstalāciju un iekārtu remontu drīkst uzticēt tikai speciālistam ar atbilstošu izglītību. Pat tad, ja kaimiņš savienos vadus tā, ka elektroiekārta vai apgaismes ierīce darbojas, var izraisīties ugunsgrēks nespeciālistam nepamanāma iemesla dēļ, piemēram, kādi vadi nepareizi savienoti, kā rezultātā rodas bīstama pārejas pretestība un kontakts sāk karst.



It kā visiem ir skaidrs – elektrība ir bīstama, tā var izraisīt ugunsgrēku, tomēr sadzīvē ne vienmēr skaidri saprotam, kādās situācijas tie jau ir reāli draudi. Piemēram, vai izejot no mājas, varam būt pilnīgi droši, ka prombūtnes laikā neuzdzirksteļo elektroinstalācija vai kāds elektrības patērētājs? Atrodoties mājā, it kā varam pat naktī, guļot ciešā miegā, paļauties uz dūmu detektoriem (protams, ja tādi ir ierīkoti), bet kas notiek tad, ja esam prombūtnē? Protams, varam sevi uzmundrināt ar domu, ka, izmantojot trīsdzīslu vienfāzes elektrības vadu (viena darba fāze, darba "0" un zemējuma vads) sadzīves tehnikā, mazinās risks izcelties ugunsgrēkam, tomēr ne vienmēr šādi vadi tiek lietoti. Vienkāršākais un arī efektīvākais ceļš – censties ievērot elektrodrošības noteikumus. Ministru kabinets ir izdevis ugunsdrošības noteikumus, kuros elektroiekārtu drošībai veltīta atsevišķa nodaļa. Kā apgalvo Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Profilakses darba organizācijas nodaļas priekšnieka vietnieks Aleksandrs Aksjonovs, šos noteikumus vajag noteikti ievērot, jo to pamatā ir sūrā prakse, var teikt, ka tie ir ar "asinīm rakstīti". {ABC_CITATION TEXT=[180. Elektroietaises uztur darba kārtībā, to ekspluatāciju veic saskaņā ar ražotāja tehnisko noteikumu un elektroietaišu ierīkošanu reglamentējošo normatīvo aktu ugunsdrošības prasībām. 181. Zemējuma un zibensaizsardzības ierīces uztur lietošanas kārtībā. 182. Zemējuma un zibensaizsardzības ierīču pārbaudes un elektro­insta­lācijas izolācijas pretestības mērījumus veic reizi sešos gados, sprādzienbīstamā vai ķīmiski agresīvā vidē - reizi gadā. 183. Pārnēsājamus gaismekļus aprīko ar aizsargvairogiem vai kupoliem. 184. Elektroiekārtas un elektroaparatūru attīra no putekļiem un nosēdu­miem. 185. Avārijas un evakuācijas apgaismojuma tīklus un ierīces uztur lieto­šanas kārtībā. 186. Aizliegts: 186.1. izmantot bojātas elektroietaises un paštaisītas elektriskās sildierī­ces; 186.2. lietot nekalibrētus un paštaisītus elektrotīklu aizsardzības drošinā­tājus; 186.3. izmantot vadus un kabeļus ar bojātu izolāciju, kā arī savienot tos veidā, kas rada bīstamu pārejas pretestību; 186.4. atstāt bez uzraudzības tīklam pieslēgtas elektroietaises, ja eksplua­tācijas noteikumos tas aizliegts; 186.5. sprādzienbīstamā vidē lietot elektroietaises, kuras nav sprādzien­aiz­sargātas un kurām nav attiecīga marķējuma; 186.6. novietot degtspējīgus materiālus tuvāk par 0,5 metriem no gaismas ķermeņiem.] AUTHOR=[Ugunsdrošības noteikumu punkti, kas regulē elektroierīču lietošanu]} Kaut arī būtiska skaita elektrības izraisītu ugunsgrēku iemesls ir mazturīgu iedzīvotāju mēģinājumi nelegāli pieslēgties elektroierīcēm, kā rezultātā izveido nedrošus pieslēgumus, un paštaisītu apsildes iekārtu izmantošana, par elektroierīču drošību jādomā katram. Autors: Ingars Liepiņš Konsultēja Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Profilakses darba organizācijas nodaļas priekšnieka vietnieks Aleksandrs Aksjonovs
Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.