Elektroenerģijas padeves pārrāvums 9. jūnijā aktualizējis nozares problēmu
Lai arī daudzviet ir uzstādītas rezerves elektrobarošanas iekārtas, aizvien biežāki ir gadījumi, kad tās netiek pienācīgi uzturētas un tālab nav darbspējīgas. Uzņēmumu un valsts iestāžu iztērētie līdzekļi iekārtu iegādei kļūst bezjēdzīgi, ja iekārtas netiek uzturētas darba kārtībā. 9. jūnija rītā liels skaits Rīgas un tās apkārtnes iedzīvotāju piedzīvoja liela mēroga elektroenerģijas padeves pārrāvumu. Jebkurš elektroenerģijas padeves pārtraukums rada pēkšņas problēmas, - pārtrūkstot elektroenerģijas padevei mājās, var rasties dažādas neērtības, uzņēmuma ražotnē- materiāli zaudējumi, slimnīcā- pat apdraudējums pacientu dzīvībai.
Kā Latvijā lielākais kompleksa rezerves elektrobarošanas pakalpojuma sniedzējs "Energolukss" nenogurstoši ir atgādinājis klientiem par rezerves elektrobarošanas iekārtu apkopju nozīmīgumu. Diemžēl, ne visi ir pievērsuši uzmanību tam, ka nepietiek tikai ar iekārtas iegādi. "To var salīdzināt ar auto iegādi - tas izbrauc jauns no salona, un mēs rūpīgi sekojam līdzi, lai savlaicīgi veiktu apkopes un remontus. Pretējā gadījumā agri vai vēlu paliksim ielas malā. Līdzīgi ir ar UPS iekārtām un ģeneratoriem, kas nodrošina rezerves elektrobarošanu. Nepietiek ar iekārtas iegādi un uzstādīšanu - ir jāveic regulāras apkopes, lai būtu droši, ka iekārta būs darba kārtībā izšķirošā brīdī," skaidro uzņēmuma valdes loceklis Miķelis Caunītis. Būtiska nozīme ir arī iekārtu apkopju kvalitātei. Līdzīgi kā citos publiskos iepirkumos, arī ģeneratoru un UPS iekārtu apkopju gadījumā, bieži galvenais kritērijs ir zemākā cena. "Ja vēlamies kāpt kalnā un nepieciešama trose, kas nodrošinās mūs, noteikti neizvēlēsimies lētāko. Arī slimnīcā no ģeneratora var būt atkarīgas cilvēku dzīvības, bet kā kritērijs izvēlei joprojām paliek cena.
Diemžēl, atšķirībā no Igaunijas pieredzes, Latvijas normatīvajos aktos nav skaidri noteikta prasība jau pie uzstādīšanas veikt uzstādītās rezerves elektrobarošanas iekārtas testu ar pilnu slodzi vismaz divas stundas (īpaši attiecībā uz dīzeļģeneratoriem). Divas stundas ir pietiekošs laiks, lai iekārta un instalācija parādītu spēju pilnvērtīgi darboties," skaidro eksperts. Tātad – tā kā attiecīgo normatīvu nav, tieši iestāžu vadītāju atbildība ir pieprasīt pilnvērtīgus testus veicot garantētās barošanas iekārtu iegādi un uzstādīšanu.