abc.lv skaitļos

Lietotāji online48
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Elektrotīkla modernizācijā visā Latvijā ik gadu plāno investēt vidēji 74 miljonus eiro : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Elektrotīkla modernizācijā visā Latvijā ik gadu plāno investēt vidēji 74 miljonus eiro

Elektrotīkla modernizācijā visā Latvijā ik gadu plāno investēt vidēji 74 miljonus eiro

Laikā no 2024.-2033. gadam elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS "Sadales tīkls" elektrotīkla pārbūvē un atjaunošanā plāno ieguldīt vidēji 74 milj. eiro gadā. Ar šiem līdzekļiem visā Latvijas teritorijā ikgadēji plānots modernizēt elektrolīnijas 1400-1800 kilometru garumā, kā arī veikt 2-3 apakšstaciju pārbūvi, pakāpeniski veidojot elektrotīklu arvien drošāku un laikapstākļu mazāk ietekmējamu.

"Sadales tīkla" pārvaldībā visā valstī ir elektrotīkls vairāk nekā 92 000 kilometru kopgarumā, un ik gadu tiek pārbūvēti vai atjaunoti 1,5-2% elektrotīkla. Šāds pārbūvēšanas vai atjaunošanas cikliskums pamatots ar elektrotīkla tehnisko kalpošanas ilgumu. Piemēram, elektrolīnijas plānotais kvalitatīvas un drošas ekspluatācijas ilgums atkarībā no tehniskā risinājuma ir 30-50 gadi.

"Neatkarīgi no elektrolīniju atrašanās vietas prioritāri īstenojam to objektu sakārtošanu, kur katrs investētais eiro sniedz lielāko efektu sistēmai kopumā. Lai arī pēdējā piecgadē elektrifikācijas līmenis Eiropā ir drīzāk stagnējis, 2022. un 2023. gadā pieredzētais izrāviens zaļajā elektroenerģijas ražošanā un Eiropas nozares asociācijas "Eurelectric" nākotnes prognozes rāda, ka elektrifikācija turpmākajos gados ļoti strauji augs. Pieredzēsim gan to, kā fosilajos kurināmajos balstītās apsildes sistēmas plaši nomaina siltumsūkņi, gan arvien straujāku elektroauto skaita palielināšanos. Stiprs, drošs elektrotīkls – viena no valsts kritiskās infrastruktūras vienībām – tam būs priekšnosacījums, tādēļ pietiekamas investīcijas elektrotīklā ir ārkārtīgi būtiskas visai valsts tautsaimniecībai," norāda "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

Mērķtiecīgi un regulāri ieguldījumi elektrotīkla modernizācijā ar katru gadu samazina kopējo elektrotīkla bojājumu skaitu. Ja 2017. gadā kopējais elektrotīkla bojājumu skaits pārsniedza 20 700, tad piecus gadus vēlāk, 2022. gadā, tas samazinājies līdz apmēram 13 400. To, ka ieguldītās investīcijas sniedz rezultātu, apliecina arī elektroapgādes kvalitātes rādītāji – vidējais elektroapgādes pārtraukumu ilgums vienam klientam gadā Latvijā ir zemākais Baltijā – 240 minūtes, kamēr Lietuvā 336 un Igaunijā 309 minūtes (2022. gada dati).

Banner 280x280 Banner 280x280

Plānojot elektrotīkla pārbūvi, būtiski ir izvēlēties atbilstošāko, vienlaikus ekonomiski pamatotāko tehnisko risinājumu, lai nodrošinātu elektrolīniju noturību pret ārējiem faktoriem, jo īpaši laikapstākļu nestajiem izaicinājumiem. 2023. gads pārsteidza ar Latvijā iepriekš nepieredzētām dabas stihijām – postošu lielgraudu krusu, divas diennaktis ilgstošu vētru. Piedzīvoti arī snieglieces radītie izaicinājumi. Sagaidāms, ka netipiskas dabas stihijas kļūst par izaicinājumu elektroapgādes sistēmai arī nākotnē, tāpēc mērķtiecīga izolēta elektrotīkla attīstīšana ir starp "Sadales tīkla" prioritātēm. Pārbūvējot elektrolīnijas, tiek izmantoti tikai izolēta tīkla risinājumi – primāri pazemes kabeļi vai piekarkabeļi, kas ir ievērojami izturīgāki pret laikapstākļu ietekmi.

Izolēta elektrotīkla īpatsvars jau šobrīd sasniedz 62% no kopējā "Sadales tīkla" elektrolīniju apjoma. Sagaidāms, ka 2030. gadā tas būs tuvu 80%, turklāt zemsprieguma elektrotīklā pat 100%. Ikviens veiksmīgi īstenots elektrotīkla atjaunošanas projekts pakāpeniski palīdz mazināt dabas stihiju ietekmi uz elektroapgādes nepārtrauktību.

Paralēli "Sadales tīkls" turpinās pilnveidot elektrotīkla vadības sistēmas, uzstādot nepieciešamās iekārtas un aprīkojot tīkla elementus ar sensoriem. Viedo risinājumu attīstība ļauj ievērojami efektivizēt elektrotīkla apkalpošanu. Piemēram, viena no elektrotīkla attālinātas vadības sistēmām – FLIR (Fault detection, Location, Isolation and Supply Restoration) – palīdz tūlītēji noteikt elektrotīkla bojājuma vietu un veikt nepieciešamos pārslēgumus tīklā, lai lokalizētu bojājuma vietu un šādi samazinātu elektroapgādes pārtraukumu ilgumu klientiem. 2023. gada pirmajā pusē ap 70% bojājumu vidējā sprieguma elektrotīklā tika lokalizēti, izmantojot šo sistēmu, t.i., automatizēti. Šis rīks tiek izmantots arī plašāku bojājumu laikā, kas palīdz dispečeriem operatīvāk darboties situācijās, kad vienlaicīgi reģistrēts liels atslēgumu skaits.

Nodrošināt vienmērīgu elektrosistēmas atjaunošanu un modernizāciju ir viens no elektroenerģijas sadales sistēmas operatora galvenajiem uzdevumiem. Tādējādi gadu no gada tiek uzlabota elektroapgādes kvalitāte, vienlaikus rūpējoties par to, lai ilgtermiņā būtiski nemainītos sistēmas elementu vidējais vecums, atjaunojamā elektrotīkla apjoms, kā arī nepieaugtu remontdarbu apjomi.

Plašāka informācija par tuvākajā desmitgadē plānoto pieejama AS "Sadales tīkls" elektroenerģijas sadales sistēmas attīstības plānā 2024.-2033. gadam, ko 2023. gada nogalē apstiprināja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Tas ikvienam interesentam pieejams operatora mājaslapā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.