EM aicina paust viedokli par ekodizaina un energomarķējuma prasībām cietā kurināmā katliem un lokālajiem telpu sildītājiem
Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, Eiropas Komisija pārskata ekodizaina un energomarķējuma prasības cietā kurināmā katliem un cietā kurināmā lokālajiem telpu sildītājiem un ir uzsākusi sabiedrisko apspriešanu par šo iniciatīvu. Tādēļ Ekonomikas ministrija (EM) aicina uzņēmējus un citas ieinteresētās puses sniegt komentārus par potenciālajiem ietekmes novērtējumiem.
Attiecībā uz iniciatīvu pārskatīt ekodizaina prasības un iniciatīvu pārskatīt energomarķējuma noteikumus cietā kurināmā (biomasas vai fosilā kurināmā) katliem komentārus var sniegt līdz 2023. gada 21. decembrim.
Savukārt par iniciatīvu pārskatīt ekodizaina prasības cietā kurināmā (biomasas vai fosilā kurināmā) lokālajiem telpu sildītājiem komentārus var sniegt līdz 2023. gada 14. decembrim.
Ekonomiskas ministrija aicina sniegt viedokli, aizpildot anketas, kuras atrodamas hipersaitēs pie katras konkrētās iniciatīvas. Sniegtie komentāri tiks ņemti vērā turpmākā šīs iniciatīvas izstrādē un pilnveidē.
Sabiedriskās apspriešanas laikā Eiropas Komisija vēlas saņemt ieinteresēto pušu viedokli par minētajiem risinājumiem ietekmes novērtējumos, kā arī līdzšinējo pieredzi attiecīgo regulu īstenošanas procesā. Iepriekš šīs prasības tika pārskatītas 2015. gadā. Ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību kopš tā laika, tiks novērtēta arī jebkāda informācija par aktuālo situāciju tirgū un tehnoloģijās.
Cietā kurināmā katli joprojām ir būtiski enerģijas patērētāji un siltumnīcefekta gāzu un piesārņotāju emisiju radītāji. Piesārņojums, lielākoties no cietajām daļiņām, ļoti augsts ir blīvi apdzīvotās vietās ar lielu cietā kurināmā katlu īpatsvaru, pastiprinot apdraudējumus sabiedrības veselībai. Vienlaikus, šajā jomā pastāv tirgus nepilnība saistībā ar trūkumiem regulējumā par aprites ekonomiku. Kurināmā un materiālu ieguve cietā kurināmā katla ražošanai, atkritumu likvidēšana un reciklēšana ir ražojuma aprites cikla posmi, kas rada piesārņotāju un siltumnīcefekta gāzu emisijas, bet izmaksas par to ietekmē sabiedrību.
Tādēļ, ja netiks veikti nekādi pasākumi un uzlabojumi šajā jomā, sagaidāms, ka arī turpmākajos gados cietā kurināmā katliem būs liela ietekme uz energopatēriņu un siltumnīcefekta gāzu un piesārņotāju emisijām.
Ekodizains un energomarķējums ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem energoefektivitātes veicināšanā, ilgtermiņā palielinot enerģijas, izejmateriālu un finansiālo ietaupījumu. Tie atvieglo iekšējā tirgus darbību, nosakot kopīgus noteikumus un standartus visā Eiropas Savienībā.