abc.lv skaitļos

Lietotāji online75
Aktīvie uzņēmumi26038
Nozares raksti1322
Ekspertu atbildes3041
EM izstrādājusi priekšlikumus būvdarbu termiņu ierobežošanai sabiedrībai nozīmīgiem objektiem : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

EM izstrādājusi priekšlikumus būvdarbu termiņu ierobežošanai sabiedrībai nozīmīgiem objektiem

EM izstrādājusi priekšlikumus būvdarbu termiņu ierobežošanai sabiedrībai nozīmīgiem objektiem
Banner 280x280

Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi priekšlikumus būvdarbu termiņu ierobežošanai gadījumos, kuriem pirms tam nodrošināta sabiedrības iesaiste lēmuma pieņemšanā.

Ja valdība un Saeima atbalstīs EM priekšlikumus, šādos gadījumos netiks pagarināts plānošanas un arhitektūras uzdevuma, kā arī būvprojekta derīguma termiņš, un vienlaikus noteikts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums - pieci gadi.
Tas nozīmē, ka plānošanas un arhitektūras uzdevums vai būvprojekts būs derīgs divus gadus. Šajā laikā pasūtītājam jāizstrādā būvprojekts vai attiecīgi jāizņem būvatļauja, lai sāktu būvdarbus.

Būvniecības process būtu jāsāk no jauna, ja beidzies akceptētā būvprojekta derīguma termiņš vai gada laikā no būvatļaujas saņemšanas būvdarbi nav sākti. Tas nozīmētu, ka uz konkrēto projektu attiecinātu normatīvos aktus, kas ir spēkā, atkārtoti saskaņojot dokumentus, nevis tos, kas bija spēkā, kad būvniecības ierosinājums tika iesniegts pirmajā reizē.

Projektiem, par kuriem sabiedrība ir izteikusi viedokli paredzētās darbības ietekmes uz vidi vai paredzētās būves publiskajā apspriešanā, tiks noteikts maksimālais būvniecības laiks - pieci gadi no būvatļaujas saņemšanas brīža.

Ņemot vērā, ka akceptētā būvprojekta derīguma termiņš ir divi gadi, kopējais būvniecības ilgums no būvprojekta akcepta brīža varēs sasniegt septiņus gadus. Analizējot vidējo būvju būvniecības ilgumu valstī, EM secinājusi, ka šāds termiņš ir pietiekams, lai realizētu būvniecības procesu no projekta akcepta līdz ekspluatācijā nodošanas brīdim. Bez tam šajā laikā netiek ieskaitīta dokumentu izstrāde un saskaņošana, kas tiek veikta pirms būvprojekta akceptēšanas Būvvaldē.

Ja būvdarbi tiks turpināti pēc būvdarbu veikšanai noteiktā termiņa - pieciem gadiem, tad šāda darbība tiks kvalificēta kā patvaļīga būvniecība.

EM priekšlikumu mērķis ir pasargāt sabiedrību un vidi no ilgstoša būvniecības procesa un dzīves kvalitātes pasliktināšanās. Šis regulējums attiektos uz būvniecības gadījumiem, kad sabiedrība tikusi iesaistīta paredzētās darbības ietekmes uz vidi vai paredzētās būves publiskajā apspriešanā.

Šodien Ministru kabineta komiteja nolēma virzīt izskatīšanai valdībā EM izstrādāto ziņojumu par spēkā esošo normatīvo regulējumu un kārtību saistībā ar izsniegto būvatļauju pagarināšanu un procesa optimizēšanu.

EM piedāvā sagatavot priekšlikumus izmaiņām normatīvajos aktos attiecībā uz būvniecības ieceres realizācijas gadījumiem, kuriem pirms tam nodrošināta sabiedrības iesaiste lēmuma pieņemšanā. Priekšlikumi sagatavoti, apskatot nepieciešamās izmaiņas divās būvniecības procesa stadijās - dokumentu stadijā un būvdarbu stadijā.

Plānots, ka valdība uzdos EM izstrādāt un ekonomikas ministram līdz šā gada 1.martam iesniegt grozījumus Vispārīgajos būvnoteikumos. Par būvēm, kurām, ievērojot Būvniecības likuma 6.pantu, noteikta īpaša būvniecības procesa kārtība, ministrijas izstrādās priekšlikumus līdz 2012.gada 1.jūnijam.

Kā norāda EM, līdzīgs regulējums, ierobežojot būvniecības procesa ilgumu, noteikts arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs - piemēram, Francijā ir noteikts, ka jebkurš būvprojekts ir jāīsteno piecu gadu laikā, arī Zviedrijā ir noteikts, ka būvniecība ir jāsāk divu gadu laikā un būvdarbi jāpabeidz piecos gados. Somijā ir noteikts, ka būvdarbi ir jāsāk trīs gadu laikā un būvdarbi ir jāpabeidz piecos gados. Šo termiņu var pagarināt vēl uz trim gadiem. Šāds nosacījums attiecas uz visa veida būvēm.

Saeimā ir iesniegts jaunais Būvniecības likums, kas paredz atšķirīgu būvniecības procesa regulējumu un būvniecības stadijas. Kā akcentē EM, tā izskatīšanas gaitā būtu nepieciešams izskatīt jautājumu par būvniecības ierobežošanu laikā, līdzīgi kā EM to piedāvā attiecībā uz izmaiņām esošajā regulējumā.

Šo ierobežojumu laikā nepieciešams attiecināt uz būvēm, par kurām sabiedrība jau ir izteikusi savu viedokli sabiedriskās apspriešanas laikā, vai būvēm, kuras ir sabiedrībai svarīgas un līdz ar to var skart sabiedrības intereses.

Savukārt pēc attiecīgā likumprojekta pieņemšanas būs nepieciešams detalizēt regulējumu no jauna izstrādājamos Ministru kabineta noteikumos par būvniecības kārtību.

Rīga, 2.janv., NOZARE.LV. 

2012.gada 2.janvārī

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai