EM izstrādās būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanas nacionālo ceļvedi
Rīga, 1.jūn., LETA. Turpmākai Eiropas Savienības (ES) Būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanai valsts iepirkumos Ekonomikas ministrija (EM) izstrādās Latvijas nacionālo Būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanas ceļvedi, aģentūru LETA informēja EM.
Ceļvedī tiks identificēti mērķi, nepieciešamās darbības un resursi veiksmīgai būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanai valsts iepirkumos Latvijā.
EM pauž cerību, ka ministrijas uzsāktā sadarbība ar ES Būvniecības informācijas modelēšanas darba grupas pārstāvjiem ievērojami paātrinās būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanu valsts publiskajos iepirkumos Latvijā un būs ļoti nozīmīga, lai veicinātu būvniecības nozares tehnoloģiju attīstību.
ES Būvniecības informācijas modelēšanas darba grupas un "Digitāli uzbūvētas Lielbritānijas" ("Digital Built Britain") starptautiskās attīstības programmas pārstāvis Ričards Leins, viesojoties Rīgā šā gada maija beigās, uzsvēra, ka būvniecības informācijas modelēšana ir jauna iespēja, ko mums visiem dod digitālais laikmets, lai būtiski celtu kvalitāti un produktivitāti būvniecībā.
Būvniecība, izmantojot būvniecības informācijas modelēšanas pieeju, ir uzticamāka un produktīvāka, jo būvniecībā iesaistītajiem ļauj daudz efektīvāk izmantot pieejamos resursus - gan cilvēkresursus, gan finanšu līdzekļus.
Būvniecības informācijas modelēšana sniedz iespēju jebkuru būvi no sākuma uzbūvēt digitāli, izstrādājot 3D būves modeli, līdz ar to visas iesaistītās puses, tajā skaitā pasūtītājs, projektētājs un būvkomersants, jau no paša būvniecības sākuma var redzēt, kādu rezultātu sagaida. Vienlaikus tas ļauj jau pirms būvniecības uzsākšanas izlabot iespējamās kļūdas projektā un novērst citus riskus, kas var radīt papildu darbu apjomu, sadārdzinot un paildzinot būvniecību.
Ar būvniecības informācijas modelēšanas palīdzību iespējams arī precīzāk aprēķināt nepieciešamo būvmateriālu apjomu, kā rezultātā ievērojami var samazināt kopējās būvmateriālu izmaksas un būvniecības laikā radušos atkritumu daudzumu, kas padara būvniecības informācijas modelēšanu par vienu no efektīvākajiem rīkiem videi draudzīgas un ilgtspējīgas būvniecības attīstībai.
Vizītes Latvijā ietvaros Leins dalījās ar Lielbritānijas un citu valstu, kā arī savu personīgo pieredzi stratēģijas izstrādei būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanai valsts iepirkumos būvniecībā. Vienlaikus viņš konsultēja EM pārstāvjus par nacionālā būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanas plāna izstrādi un īstenošanu, kā arī stāstīja praktiskus piemērus un ieguvumus Lielbritānijas nacionālā būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanas plāna īstenošanas rezultātā.
Leins jau vairāk kā piecus gadus ikdienā strādā ar dažādām valsts pārvaldes institūcijām visā pasaulē, lai sniegtu atbalstu nacionālo būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanas plānu veiksmīgai izpildei. ES Būvniecības informācijas modelēšanas darba grupas komanda nodrošina gan valsts pārvaldes institūciju apmācību, gan tehnisko palīdzību, kā rezultātā ir iespējams panākt ļoti strauju būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanas progresu. Piemēram, Čīle, uzsākot nacionālo būvniecības informācijas modelēšanas ieviešanas programmu ar šo konsultantu palīdzību, pirmā gada laikā sasniedza tādu pašu progresu, kā Lielbritānija pirmo trīs gadu laikā.