EM: Mazināts administratīvais slogs autoceļu un ielu būvdarbu fiksēšanai BIS
Samazinot administratīvo slogu autoceļu un ielu būvdarbu veicējiem, t.i. veicamās darbības Būvniecības informācijas sistēmā, lai fiksētu būvdarbu gaitu būvdarbu žurnālā un sastādītu veikto būvdarbu aktus, Ministru kabineta šā gada 14. janvāra sēdē apstiprināti grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 14. oktobra noteikumos Nr. 633 "Autoceļu un ielu būvnoteikumi". Šis ir viens no Rīcības plānā administratīvā sloga mazināšanai nekustamo īpašumu attīstīšanas jomā paredzētajiem uzdevumiem - pilnveidot regulējumu būvdarbu fiksēšanai un būvdarbu kvalitātes risku mazināšanai.
Grozījumi būvnoteikumos samazinās būvspeciālistam (būvdarbu vadītājam, būvuzraugam, autoruzraugam) darba apjomu un tam nepieciešamo laiku salīdzinājumā ar pašlaik spēkā esošo regulējumu, kas ļaus tam vairāk laika veltīt faktiskajai būvdarbu uzraudzībai, nevis formālo prasību izpildei. Tāpat izmaiņas nodrošinās paredzamāku būvdarbu gaitu un mazinās strīdus starp būvniecības procesa dalībniekiem un kontrolējošajām institūcijām, piemēram, par būvdarbiem, kuru pabeigšanai bija nepieciešams akts, nepieciešamo aktu skaitu, kā arī būvdarbu pārbaudes kārtību.
Turpmāk būvdarbu veicējs būvdarbu žurnālā varēs veikt tikai vienu ikdienas ierakstu par secīgu vienveidīgu darbu, nedublējot to vairākkārt, ja attiecīgos būvdarbus veic vairākas dienas pēc kārtas. Tāpat turpmāk nebūs nepieciešams dalīt būvdarbu ikdienas un speciālajos būvdarbos, novēršot strīdus būvniecības procesa dalībnieku starpā par pareizu būvdarbu žurnāla aizpildīšanu.
Līdz ar grozījumiem pusēm turpmāk būs jāvienojas par tiem būvdarbu pieņemšanas aktiem, kas tiks sagatavoti papildus nesošo konstrukciju un ugunsdrošības sistēmu pieņemšanas aktiem. Tāpat paredzēts, ka būvdarbus varēs veikt paralēli būvdarbu pieņemšanas aktu saskaņošanas procesam. Savukārt būvuzraugam turpmāk būs laikus jāpasaka, kurus ikdienas darbus tas vēlas pārbaudīt.
Lai būvniecības procesa dalībnieki varētu sagatavoties regulējuma izmaiņām, kā arī pielāgotu Būvniecības informācijas sistēmu, plānotās izmaiņas būvdarbu dokumentācijas daļā stāsies spēkā šā gada 1. jūlijā. Tas nozīmē, ka līdz 2025. gada 30. jūnijam uzsāktajos būvdarbos būvniecības procesa dalībnieki varēs turpināt izmantot aktu veidus, kas bija spēkā būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildes brīdī. Savukārt no 2025. gada 1. jūlija būvniecības procesa dalībnieki varēs vienoties, vai būvdarbu gaitas fiksēšanu un veikto būvdarbu pieņemšanas aktu veidošanu BIS iepriekš uzsāktiem būvdarbiem veidot pēc līdzšinējās prakses vai piemērot jauno pieeju atbilstoši apstiprinātajiem grozījumiem.
Kā zināms, Ministru kabinets 2024. gada 2. aprīlī apstiprināja gandrīz 60 pasākumu rīcības plānu administratīvā sloga mazināšanai nekustamo īpašumu attīstīšanas jomā. Ekonomikas ministrijas kompetencē ir pasākumu īstenošana, kas vērsta uz administratīvā sloga mazināšanu būvniecības procesā un mājokļu būvniecībā.