EM: Tautsaimniecības padome atbalsta OIK reformas nepieciešamību
Tautsaimniecības padome (TSP) atbalsta elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumu reformas nepieciešamību rūpniecības uzņēmumu konkurētspējas celšanai, aģentūrai LETA pavēstīja Ekonomikas ministrijā (EM).
TSP, diskutējot par EM piedāvājumu OIK maksājumu reformai, izteica atbalstu reformas nepieciešamībai, lai paaugstinātu Latvijas rūpniecības uzņēmumu konkurētspēju un dotu signālu uzņēmumu attīstības iespējām Latvijā, nevis spiestu izvēlēties pārcelt ražotnes uz kaimiņvalstīm.
Pēc EM paustā, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone sanāksmes laikā pateicās ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam par iniciatīvu sākt diskusijas par OIK reformu un radīto piedāvājumu, uzsverot, ka valstij jārod risinājums, kā kontrolēt OIK apmēru un kā to turpmāk samazināt ražojošajiem uzņēmumiem.
"Piedāvājums no 2017.gada aprīļa mainīt OIK finansēšanas modeli ļaus mazināt ražošanas uzņēmumu OIK maksājumus, būtiski palielinot to konkurētspēju, lai rūpniecības uzņēmumi savu darbību varētu attīstīt Latvijā," uzsvēra Ašeradens.
Vienlaikus viņš sacīja, ka apstrādes rūpniecības īpatsvars Latvijas tautsaimniecībā patlaban ir kritiski zems - aptuveni 12%. "Fundamentāla problēma, kas to ietekmē, ir elektroapgādes izmaksas rūpniecības uzņēmumiem, kas ir augstākas nekā citās valstīs Baltijas un Ziemeļu valstu reģionā. Lai nodrošinātu Latvijas rūpniecības sektora uzņēmumu konkurētspēju, lai tie var darboties ar pilnu jaudu, nodrošināt biznesa attīstību, eksportu un darbvietas, izveidots modelis, kas ražošanas uzņēmumiem samazinās maksājumu par OIK," klāstīja ministrs.
EM norādīja, ka arī Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš atzinīgi novērtēja sākto darbu pie OIK reformas, izprotot energoietilpīgo ražošanas uzņēmumu vajadzības konkurētspējas noturēšanai.
Tāpat TSP dalībnieki atzina, ka elektroenerģijas pieslēguma un izmantošanas izmaksas ir būtisks faktors, kuru rūpīgi analizē potenciālie ārvalstu investori, pirms lemj par ieguldījumiem.
Nākamā gada valsts budžeta pavadošo likumprojektu paketē iekļauti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas nolūkā atbalstīt energointensīvos uzņēmumus paredz diferencēt galalietotāju OIK maksājumus pēc pieslēguma jaudas un patēriņa apmēra.
Šī iecere gan kritizēta, norādot, ka tādējādi OIK maksājumu slogs tiks pārlikts no lielajiem uz mazajiem patērētājiem.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija nolēmusi aicināt izslēgt no nākamā gada valsts budžeta paketes grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, vienlaikus nosakot to par atbildīgo šī likumprojekta izskatīšanā.
Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem. Publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju obligātajā iepirkumā no elektroenerģijas ražotājiem, maksā garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas. Minētās publiskā tirgotāja izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu.
LETA
2016.gada 27.oktobrī