Enerģijas taupīšana virtuvē
Rudens gleznainās krāsās tērptās pilsētas un lauki, pastaigas dzestrajā gaisā un vēl nelielas galvassāpes - rēķini. Apkures, elektrības, gāzes rēķinos redzamās summas, atšķirībā no lapām, kas rudenī krīt, tikai ceļas. Ko darīt? Ir jātaupa, tāpēc laicīgi izlasiet padomus, kā taupīt enerģiju virtuvē.
PLĪTS
Novieto katlu vai pannu uz atbilstošā izmēra plīts riņķa.
Lietojot gāzes plīti, regulējiet gāzes padevi tā, lai liesmas neiet pāri katla vai pannas malām. Ja liesmas iet pāri malām ir jālieto lielāka panna vai jānogriež uguns. Liesmām ejot pāri malām, tiek lieki tērēta enerģija.
Jo mazāk ūdens un taukvielu tiek izmantots, jo mazāks gatavošanas laiks.
Gatavojot ēdienu, uzliec pannai vai katlam vāku, tā tas saglabās vairāk siltuma un tādējādi patērēs arī mazāk enerģijas.
Ja ir iespējams, pirms gatavošanas sagrieziet ēdienu mazākās daļās, tā tas ātrāk izvārīsies.
Neturiet vaļā krāsniņas durvis! Karstais gaiss izplūst un atkal ir nepieciešama enerģija, lai to uzsildītu līdz nepieciešamajam karstuma līmenim.
Neturiet ledusskapja durvis pārāk ilgi vaļā, no tā izplūst aukstais gaiss un tā atgūšanai nepieciešama papildus enerģija.
Nelieciet ledusskapī siltu ēdienu!
Pārliecināties vai ledusskapja aizmugurē brīvi cirkulē gaiss!
Nelieciet ledusskapi pie plīts, radiatora vai citas ierīces, kas ražo siltumu!
Labāk ja saldētavā ir pēc iespējas vairāk produktu, nevis tā stāv tukša.
No ledusskapja visu nepieciešamo ņemiet vienā reizē, tāpat arī lieciet atpakaļ, tas taupīs enerģiju.
Lai pārliecinātos, vai ledusskapim nav aukstuma zudumu durvīs jāieliek papīra lapa – ja tā kustas, tad jānomaina durvju blīvējums.
Ūdens uzvārīšanai izmantojiet tējkannu, jo ūdens uzvārīsies ātrāk un patērēsies daudz mazāk enerģijas, nekā vārot ūdeni uz plīts. Ja ēdienu nepieciešams ievietot vārošā ūdenī, tad izmantojiet šo metodi!
Ja kaut kas ir tikai jāuzsilda – izmantojiet mikroviļņu krāsni, ja, protams, tā ir pieejama, jo sildot ēdienu krāsnī tā patērē apmēram 18 reizes vairāk enerģijas, nekā sildot ēdienu mikroviļņu krāsnī.
Aizpildiet tējkannu ar to ūdens daudzumu, kāds jums nepieciešams, nelejiet to vienmēr pilnu!
Veļasmašīnu vienmēr pielieciet pilnu, nemazgājiet vienu drēbes gabalu un ja ir labs laiks, žāvējiet drēbes ārā svaigā gaisā.
Avots: homemakersonline.co.za; care2.com; powerdirect.com.au; Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ndecam, PV KS, gluemoon