Energoresursu patēriņš mājsaimniecībās piecu gadu laikā sarucis par 16%
Latvijā energoresursu patēriņš mājsaimniecībās piecu gadu laikā samazinājies par 16%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
2015.gadā, pēc statistikas pārvaldes datiem, kopējais energoresursu patēriņš mājsaimniecībās bija 61 912 teradžouli (TJ), ieskaitot degvielu transportam.
Mājsaimniecību energoresursu patēriņš pagājušajā gadā veidoja 28% no kopējā energoresursu patēriņa Latvijā.
No mājsaimniecībās patērētajiem energoresursiem lielāko daļu veidoja kurināmā koksne (lielākoties malka) un siltumenerģija no ārējiem piegādātājiem - attiecīgi 41,4% un 30,4%. Elektroenerģija veidoja 13,7% no kopējā energoresursu patēriņa, dabasgāze - 8,9%, naftas produkti (krāšņu kurināmais, benzīns, dīzeļdegviela u.c.) apkurei, karstajam ūdenim un citām vajadzībām, neskaitot patēriņu transportam - 2,7%, sašķidrinātā naftas gāze - 1,7%, bet pārējie energoresursi (kokogles un cits cietais kurināmais) veidoja 1,2%.
No mājsaimniecībās patērētās kurināmās koksnes 85% veidoja malka, 11% - koksnes granulas, 2% - kokskaidu briketes un 2% koksnes atlikumi. Pēdējo piecu gadu laikā koksnes granulu patēriņš pieaudzis astoņas reizes, kokskaidu brikešu patēriņš palielinājies par 17%, bet malkas un koksnes atlikumu patēriņš ir samazinājies.
2015.gadā mājsaimniecību vidējie izdevumi par energoresursiem bija 904 eiro, un piecu gadu laikā tie samazinājušies par 5%.
Kopš 2010.gada elektroenerģijas īpatsvars kopējos izdevumos ir palielinājies par 34%, bet pārējo energoresursu īpatsvars ir samazinājies vai palicis nemainīgs.
Statistikas pārvaldes dati arī liecina, ka kopš 1996.gada siltumenerģijas kopējās izmaksas nav būtiski mainījušās, taču to īpatsvars mājsaimniecību kopējos izdevumos ir samazinājies no 60% līdz 30%.
2015.gadā kurināmās koksnes (malkas, kokskaidu brikešu, koksnes granulu un koksnes atlikumu) izmaksas veidoja 10,4% no kopējām mājsaimniecību energoresursu izmaksām, dabasgāze - 9,2%, sašķidrinātās naftas gāzes - 3%, bet naftas produktu izmaksas - 5,3%. Izmaksās iekļauts pievienotās vērtības nodoklis, abonēšanas maksas, piegādes izmaksas un citi saistīti maksājumi. Elektroenerģijas, dabas gāzes un sašķidrinātā naftas gāzes izdevumus var veidot izlīdzinātie maksājumi.
Mājsaimniecību energoresursu apsekojuma mērķis ir noskaidrot, cik energoresursu patērē Latvijas mājsaimniecības un kādi ir to izdevumi par šiem energoresursiem. No apsekojumā aptaujātajām mājsaimniecībām 35% atradās Rīgā, 20% lielajās pilsētās, 17% pārējās pilsētās un 28% lauku teritorijās.
LETA
2016.gada 4.novembrī