abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25216
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Epoksīdu sveķu lietošanas instrukcija : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Epoksīdu sveķu lietošanas instrukcija

Epoksīdu sveķu lietošanas instrukcija

Sveķu liešanas projekts būtu jāsāk ar piemērotu sveķu izvēlēšanos. STAFOR piedāvā vairākus sveķu un cietinātāju veidus. Sveķi atšķiras pēc viskozitātes no bieziem līdz šķidriem un plānotā lējuma biezuma, kā arī cietības. Savukārt cietinātāji ir pieejami dzeltenīgi vai pilnībā caurspīdīgi. 

Pieejamie sveķu veidi

  • Biezie epoksīdu sveķi ar caurspīdīgo vai dzeltenīgo cietinātāju paredzēti dažādu materiālu līmēšanai – metāls, stikls, porcelāns, koks, keramika u.c. Var lietot dažādu minerālo virsmu, arī betona un cementa maisījumu remontam. Lietojami arī uz vertikālām virsmām. Rekomendējamais vienreizējais jaukšanas tilpums līdz 10l, cietības pakāpe 91D.
  • Vidēji biezi epoksīdu sveķi ar caurspīdīgo vai dzeltenīgo cietinātāju paredzēti dažādu materiālu līmēšanai, gluži kā biezie sveķi, un var tikt lietota armēšanai ar stikla šķiedras vai kevlara audumiem. Lietojami arī izliektām virsmām. Rekomendējamais vienreizējais jaukšanas tilpums līdz 10l, cietības pakāpe 91D.
  • Šķidrie epoksīdu sveķi ar dzeltenīgo cietinātāju paredzēti kā divkomponentu liešanas masa industriāliem un dekoratīviem klājumiem, grīdām, stikla šķiedras nostiprināšanai, finierim u.c., kur nav nepieciešams pilnīgi caurspīdīgs klājums. Rekomendējamais vienreizējais jaukšanas tilpums līdz 10l, cietības pakāpe 91D.
  • Šķidrie epoksīdu sveķi ar caurspīdīgo cietinātāju paredzēti lietošanai dekoratīviem klājumiem, grīdām. Var tikt izmantoti nelieliem epoksīdu lējumiem. Izmanto arī koksnes gruntēšanai pirms lējuma un kā aizsargājošu finiša kārtu (top coat), jo tiem piemīt augsta cietība un mehāniska izturība. Rekomendējamais vienreizējais jaukšanas tilpums līdz 10l, cietības pakāpe 91D.
  • Šķidrie epoksīdu sveķi dziļai liešanai tiek piedāvāti komplektā ar cietinātāju un ir pilnīgi caurspīdīgi – paredzēti īpaši dziļai liešanai 5–15cm (deep pour). Tiek lietoti kā lejamā masa galdiem (river table), kokam, rotājumiem, liešanai formās un citiem rokdarbiem. Rekomendējamais vienreizējais jaukšanas tilpums nav ierobežots, cietības pakāpe 81D.

 

Epoksīdu sveķu veids Cietinātāja veids Vienas kārtas biezums (lējuma biezums) Aptuvenais cietēšanas laiks (biezums 1cm, pie 25 °C) Krāsa Cietība
Biezie epoksīdu sveķi Caurspīdīgais cietinātājs 1-3cm 10-20h Caurspīdīgs 91D (gala klājums)
Biezie epoksīdu sveķi Dzeltenīgais cietinātājs 1-2cm 40-60h Dzeltenīgs 91D (gala klājums)
Vidēji viskozi epoksīdu sveķi Caurspīdīgais cietinātājs 1-3cm 10-20h Caurspīdīgs 91D (gala klājums)
Vidēji viskozi epoksīdu sveķi Dzeltenīgais cietinātājs 1-2cm 40-60h Dzeltenīgs 91D (gala klājums)
Šķidri epoksīdu sveķi Caurspīdīgais cietinātājs 1-5cm 10-20h Caurspīdīgs 91D (gala klājums)
Šķidri epoksīdu sveķi Dzeltenīgais cietinātājs 1-2cm 40-60h Dzeltenīgs 91D (gala klājums)
Šķidri epoksīdu sveķi dziļai liešanai Speciāls cietinātājs (iekļauts komplektā) 5-15cm 10-20h Caurspīdīgs 81D (nevar kalpot kā gala klājums)


Pēc pareizu sveķu izvēles jānodrošina, lai materiāli, kurus plānots izmantot projektā, ir pareizi sagatavoti. Koka vai jebkura cita poraina materiāla sagatavošana pirms epoksīdu sveķu liešanas:

  • koka dēļu, masīvkoka mitrums – ne lielāks par 10%;
  • piemērotākas ir “cieta” koka sugas – ozols, osis u.c. Liešanā var izmantot arī “mīkstas” sugas – priede, egle, bet jāpievērš uzmanība gruntēšanai;
  • koku vēlams atbrīvot no mīkstas frakcijas, mizas;
  • iepriekšēja koka gruntēšana vietās kur tas kontaktēs ar sveķiem ir ieteicama, lai atbrīvotos no gaisa burbuļu veidošanās. Gruntēšanu var veikt ar otu, uzklājot epoksīda sveķus.

Piemēroti darba apstākļi arī ir svarīgi. Rekomendējamā gaisa temperatūra telpās 25 °C, gaisa mitrums 70% un minimāla putekļu klātbūtne. Sveķu žūšanas laikā telpā jānodrošina gaisa cirkulācija. Strādājot ar epoksīda sveķiem, jāizmanto aizsargbrilles, respirators un cimdi (nitrila cimdi), kā arī jānosedz āda, kas var nonākt kontaktā ar epoksīdu sveķiem. Telpā arī jānodrošina ventilācija.

Veidnes izgatavošana:

  1. piemērotākie liešanas formu (veidņu) materiāli ir silikons, MDF ar melamīnu vai koka, finiera forma aplīmēta ar līmlenti, kurai ir nelīpoša virsma (iepakošanas līmlente);
  2. īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai veidne ir hermētiski noslēgta. Blīvēšanai var izmantot silikonu vai termolīmi;
  3. cietēšanas procesā jāizvairās no putekļu nokļūšanas lējumā;
  4. pirms epoksīdu sveķu liešanas var izmantot veidņu atdalīšanas līdzekļus, lai pēc sacietēšanas izstrādājumu būtu vieglāk atdalīt;
  5. pirms liešanas koka vai citi viegli materiāli ir jāfiksē veidnē ar skrūvspīlēm, termolīmi vai silikonu, jo liešanas procesā tie var uzpeldēt;
  6. pirms liešanas veidne ir jāuzstāda vēlamajā līmenī, ja tiek izmantoti šķidrie sveķi. STAFOR šķidrie epoksīdu sveķi pašlīmeņojas;
  7. lai pasargātu apkārt esošos priekšmetus no epoksīdu sveķiem, izmantojiet silikona paklāju vai plēvi.

Ja tiek plānots veikt dziļu, apjomīgu sveķu lējumu, jāizmanto STAFOR šķidrie epoksīdu sveķi dziļai liešanai. Tos var izmantot liešanai 5–15cm dziļumā bez vienreizēja sajaukšanas apjoma ierobežojuma. Kaut arī tehniskās īpašības pieļauj tik dziļu liešanu vienā kārtā, mēs rekomendējam uzsākt ar 1–3cm biezas kārtas liešanu, nepieciešamības gadījumā to atkārtojot, līdz tiek sasniegts nepieciešamais dziļums. Tādā veidā būs vieglāk izvairīties no pārkaršanas un gaisa burbulīšiem.

Epoksīdu sveķus sajauc, strikti ievērojot pamatmasas un cietinātāja jaukšanas proporcijas. Jaukšana jāveic lēnām, jo, ātri maisot sveķus ar cietinātāju, tie var uzkarst un ātri sacietēt vai saplaisāt. Maisīšanu var veikt ar roku, izmantojot plakanu koka lāpstiņu vai mikseri. Jaukšanu vēlams veikt 3–5 minūtes, pievēršot uzmanību tam, lai masa no maisāmā trauka sieniņām un apakšas tiek vienmērīgi iemaisīta. Pēc nepieciešamības pievienot pigmentus un pēc tam veikt masas pārliešanu citā traukā un atkārtot maisīšanu. Tādā veidā tiks nodrošināta sveķu atdzišana un pilnīga sajaukšana. Pēc sajaukšanas epoksīdu sveķu masu var vakuumēt, lai samazinātu burbulīšu veidošanos.

Pievienojot pigmentus, jāņem vērā tas, ka masas tonis maisāmā traukā var atšķirties no lējuma toņa. Toņa pārbaudei rekomendējam ieliet nelielu sveķu daudzumu, kas atbilst plānotā lējuma biezumam, caurspīdīgā plastmasas glāzē. Tādā veidā var objektīvi novērtēt tonējuma intensitāti.

Kad sveķi sagatavoti, tos var liet, to darot lēnām. Kad vēlamā kārta ir ielieta, to var sildīt ar celtniecības fēnu vai gāzes degli, lai pilnībā atbrīvotos no gaisa burbuļiem uz sveķu virsmas. Ja nepieciešams palielināt kārtas biezumu, nākamo var liet, kad pirmā kārta ir sākusi cietēt – palikusi lipīga. Ja vajadzīgais brīdis ir palaists garām, jāsagaida, kad sveķi ir pilnīgi sacietējuši, tie jāattauko ar acetonu vai tehnisko spirtu, viegli jāslīpē ar 40 līdz 120 smilšpapīru, lai nodrošinātu nākamās kārtas adhēziju. Ja vairāku kārtu lējums veikts pareizi, šķērsgriezumā salaiduma vietas nebūs redzamas.

Pēc vēlamā līmeņa ieliešanas ir iespējama neliela sveķu nosēšanās. Galvenokārt tas notiek, jo epoksīdu sveķi aizpilda visas brīvās vietas un daļēji iesūcas porainā materiālā.

Tālāko virsmas apstrāde – slīpēšana un pulēšana – jāveic pēc pilnīgas sveķu nožūšanas, to sākotnēji attaukojot. Ideāli gludai virsmai rekomendējam izmantot līdz pat 4000 smilšpapīru, pakāpeniski slīpējot līdz tam. Jāņem vērā, ka šāda spoguļvirmsa būs vairāk pakļauta skrāpējumiem un tā jālieto īpaši rūpīgi. Piemēram, epoksīda galdu virsmas rekomendējam slīpēt līdz 320 grauda izmēram un tad veikt tālāku apstrādi. Vizuāli šāda virsma būs nedaudz matēta, sveķu caurspīdība manāmi neatšķirsies, savukārt lietot tādu priekšmetu būs vieglāk. Kā finiša aizsargklājumu var izmantot šķidros epoksīda sveķus ar caurspīdīgo cietinātāju vai STAFOR eļļas vasku, vasku kokam.

Pēc pulēšanas un aizsargklājuma uzklāšanas koka virsma iegūs savu galējo tekstūru un epoksīdu sveķi kļūs spilgtāki, ja tika pievienoti pigmenti. Savukārt bez pievienotajiem pigmentiem tie kļūs pilnīgi caurspīdīgi.

https://shop.stafor.lv/epoksidi


Инструкция по применению эпоксидной смолы
Проект заливки эпоксидной смолы следует начинать с выбора подходящей смолы. STAFOR предлагает несколько видов смол и отвердителей. Смолы различаются по вязкости от густой до жидкой, по допустимой толщине заливки, а также по твердости. Отвердители бывают желтого или полностью прозрачного цвета. 

Доступные типы смол:

  • Густая эпоксидная смола с прозрачным или желтым отвердителем – предназначена для склеивания различных материалов - металла, стекла, фарфора, дерева, керамики и др. Может использоваться для ремонта различных минеральных поверхностей, в том числе бетонных и цементных смесей. Также можно использовать на вертикальных поверхностях. Рекомендуемый объем смешивания до 10 л, твердость 91D.
  • Эпоксидная смола средней вязкости с прозрачным или желтым отвердителем – предназначена для склеивания различных материалов, как и толстая смола, и может использоваться для армирования стекловолокном или тканями из кевлара. Также может использоваться на изогнутых поверхностях. Рекомендуемый объем смешивания до 10 л, степень твердости 91D.
  • Жидкая эпоксидная смола с желтым отвердителем – предназначена как двухкомпонентная формовочная смесь для промышленных и декоративных покрытий, полов, армирования стекловолокном, шпона и т. д., где не требуется полностью прозрачного покрытия. Рекомендуемый объем смешивания до 10 л, твердость 91D.
  • Жидкая эпоксидная смола с прозрачным отвердителем – предназначена для декоративных покрытий полов. Может использоваться для небольших отливок из эпоксидной смолы. Она также используется для грунтования древесины перед заливкой и в качестве верхнего защитного покрытия (top coat), так как они обладают высокой твердостью и механической прочностью. Рекомендуемый объем смешивания до 10 л, твердость 91D.
  • Жидкая эпоксидная смола для глубокой заливки, предлагается вместе с отвердителем и полностью прозрачна – предназначена для глубокой заливки 5–15см (deep pour). Её используют в качестве заливочной массы для столов (стол река, river table), дерева, украшений, форм для литья и других поделок. Рекомендуемый единичный объем смешивания не ограничен, степень твердости 81D.

 

Вид эпоксидной смолы Вид отвердителя Глубина одного слоя (заливки) Примерное время высыхания (слой 1cm, при 25 °C) Цвет Твёрдость
Густая эпоксидная смола Прозрачный отвердитель 1-3cm 10-20h Прозрачный 91D (финишное покрытие)
Густая эпоксидная смола Желтый отвердитель 1-2cm 40-60h Желтоватый 91D (финишное покрытие)
Эпоксидная смола средней вязкости Прозрачный отвердитель 1-3cm 10-20h Прозрачный 91D (финишное покрытие)
Эпоксидная смола средней вязкости Желтый отвердитель 1-2cm 40-60h Желтоватый 91D (финишное покрытие)
Жидкая эпоксидная смола Прозрачный отвердитель 1-5cm 10-20h Прозрачный 91D (финишное покрытие)
Жидкая эпоксидная смола Желтый отвердитель 1-2cm 40-60h Желтоватый 91D (финишное покрытие)
Жидкая эпоксидная смола для глубокой заливки Специальный отвердитель (поставляется в комплекте) 5-15cm 10-20h Прозрачный 81D (не может использоваться как финишное покрытие)


После выбора правильной смолы необходимо убедиться, что материалы, которые будут использоваться в проекте, правильно подготовлены. Подготовка древесины или любого другого пористого материала перед заливкой эпоксидной смолой:

  • Влажность деревянных досок, массива древесины не более 10%.
  • Более подходят «твердые» породы древесины – дуб, ясень и др. В литье можно использовать и «мягкие» породы – сосну, ель. Но в этом случае следует обратить внимание на предварительную грунтовку.
  • Желательно освободить дерево от мягкой фракции, коры.
  • Рекомендуется предварительно загрунтовать древесину там, где она будет соприкасаться со смолой, чтобы предотвратить образование пузырьков воздуха. Грунтовать можно кистью, нанеся эпоксидную смолу тонким слоем.

При заливке эпоксидной смолы важны условия работы. Рекомендуемая температура воздуха в помещении 25 °C, влажность 70% и минимальная запыленность. Во время высыхания смолы необходимо обеспечить циркуляцию воздуха в помещении. При работе с эпоксидной смолой следует использовать защитные очки, респиратор и перчатки (нитриловые перчатки). Также следует закрыть участки кожи, которые могут контактировать с эпоксидной смолой. Помещение необходимо проветривать.

Изготовление формы, опалубки:

  1. Наиболее подходящие материалы для форм (опалубок) – силикон, МДФ с меламиновым покрытием или дерево. Дополнительно форму можно обклеить упаковочным скотчем, имеющим гладкую поверхность, это поможет при отделении формы.
  2. Особое внимание следует уделить тому, чтобы форма была герметично закрыта. Для герметизации можно использовать силикон или термоклей.
  3. Во время отверждения следует избегать попадания пыли на залитую поверхность эпоксидной смолы.
  4. Допускается использование составов для отделения опалубки, их следует нанести перед заливкой.
  5. Дерево или другие легкие материалы необходимо закрепить в форме с помощью тисков, термоклея или силикона, так как они могут всплыть в процессе отливки.
  6. Перед заливкой форма должна быть установлена точно по уровню, если используется жидкая смола. Жидкая эпоксидная смола STAFOR самовыравниваеться.
  7. Используйте силиконовый коврик или пленку для защиты окружающих предметов от эпоксидной смолы.

Если планируется глубокое и объемное литье из смолы, следует использовать жидкую эпоксидную смолу STAFOR для глубокой заливки. Её можно использовать для заливки глубиной 5–15см без ограничения разового объёма смешивания. Хотя технические характеристики допускают такую глубокую отливку в один слой, мы рекомендуем начинать с отливки толщиной 1-3 см, при необходимости повторяя ее, пока не будет достигнута необходимая глубина. Это поможет избежать перегрева и образования пузырьков воздуха.

Эпоксидная смола смешивается строго в соответствии с пропорциями смешивания смолы и отвердителя по весу. Смешивание следует производить медленно, так как быстрое смешивание смолы с отвердителем может привести к ее нагреванию и быстрому затвердеванию или растрескиванию. Смешивание можно производить вручную с помощью плоского деревянного шпателя или миксера. Перемешивание желательно производить в течение 3–5 минут, следя за тем, чтобы масса со стенок и дна ёмкости перемешивалась равномерно. При необходимости добавьте пигменты, затем перелейте массу в другую емкость и повторите перемешивание. Это поможет избежать перегрева и образования пузырьков воздуха.

При добавлении пигментов необходимо учитывать, что тон массы в емкости для смешивания может отличаться от тона отливки. Для проверки тона рекомендуем налить небольшое количество смолы, соответствующее толщине планируемой заливки, в прозрачный пластиковый стакан. Таким образом, можно объективно оценить интенсивность тонировки.

Как только смола подготовлена, ее можно медленно заливать. После того, как желаемый слой залит, его поверхность можно нагреть строительным феном или газовой горелкой, чтобы полностью избавиться от пузырьков воздуха на поверхности смолы. Если необходимо увеличить толщину слоя, следующий можно заливать, когда первый слой начал затвердевать – стал липким. Если данный момент упущен, дождитесь полного затвердевания смолы, обезжирите ее ацетоном или техническим спиртом, слегка отшлифуйте наждачной бумагой зернистостью 40–120 для обеспечения адгезии следующего слоя. Если несколько слоев отливки сделать правильно, стыки не будут видны в поперечном сечении.

После заливки до нужного уровня возможно небольшое осаждение смолы. В основном это связано с тем, что эпоксидные смолы заполняют все свободные места и частично впитываются в пористый материал.

Дальнейшую обработку поверхности – шлифовку, полировку следует проводить после полного высыхания смолы. Для получения идеально гладкой поверхности мы рекомендуем использовать наждачную бумагу зернистостью до 4000, начиная шлифовку с 120 и постепенно доходя до 4000. Следует отметить, что такая зеркальная поверхность будет более подвержена царапинам, пользоваться ею следует с особой осторожностью. Мы рекомендуем отшлифовать поверхность эпоксидных столов до зернистости 320 и затем провести дальнейшую обработку. Визуально такая поверхность будет слегка матовой, прозрачность смолы не будет заметно отличаться, и пользоваться таким предметом будет проще. В качестве финишного защитного покрытия можно использовать жидкую эпоксидную смолу с прозрачным отвердителем (в качестве top coat) или масло воск STAFOR.

После полировки и нанесения защитного покрытия деревянная поверхность приобретет окончательную текстуру, а эпоксидная смола станет ярче, если в нее будут добавлены пигменты. В свою очередь, без добавления пигментов смола станет полностью прозрачной.

https://shop.stafor.lv/epoksidi

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Lauž līgumu ar Rail Baltica reģionālo mobilitātes punktu projektētāju

Lauž līgumu ar Rail Baltica reģionālo mobilitātes punktu projektētāju

Rail Baltica projekta nacionālais ieviesējs Latvijā – uzņēmums "Eiropas Dzelzceļa līnijas" – lauž līgumu ar Rail Baltica reģionālo mobilitātes punktu būvprojektētāju – uzņēmumu apvienību "Rere Ineco". Līguma laušana saistīta ar viena uzņēmumu apvienības dalībnieka maksātnespēju un otra nevēlēšanos pārņemt saistības.

Izstāsti Latvijai