abc.lv skaitļos

Lietotāji online223
Aktīvie uzņēmumi26982
Nozares raksti2327
Ekspertu atbildes3041
Apsaimniekotāju biedrībām dzīvokļu īpašnieku iemaksas nākotnes remontiem nebūs jāuzrāda ieņēmumu un izdevumu pārskatā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Apsaimniekotāju biedrībām dzīvokļu īpašnieku iemaksas nākotnes remontiem nebūs jāuzrāda ieņēmumu un izdevumu pārskatā

Apsaimniekotāju biedrībām dzīvokļu īpašnieku iemaksas nākotnes remontiem nebūs jāuzrāda ieņēmumu un izdevumu pārskatā

Rīga, 3.okt., LETA. Apsaimniekotāju biedrībām dzīvokļu īpašnieku iemaksas nākotnes remontiem turpmāk nebūs jāuzrāda ieņēmumu un izdevumu pārskatā, bet jāuzrāda kā saistības par konkrēto apsaimniekoto dzīvojamo māju atsevišķi no citiem ilgtermiņa un īstermiņa kreditoriem un jānorāda tikai bilances pasīva daļā, neiekļaujot ieņēmumu un izdevumu pārskatā kā biedrības ieņēmumus, otrdien nolēma valdība.

Biedrībām, kas apsaimnieko un pārvalda daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, kā viena no gada pārskata sastāvdaļām ir ieņēmumu un izdevumu pārskats, kurā norāda biedrības ieņēmumus, izdevumus un to starpību noteiktā periodā. Ieņēmumu un izdevumu pārskatā ietver visus ieņēmumus un visus izdevumus, izņemot pamatlīdzekļu iegādes, ražošanas vai uzstādīšanas izdevumus, nemateriālo ieguldījumu, kapitāla līdzdalības daļu, akciju, citu vērtspapīru un krājumu iegādes izdevumus, kā arī ar naudas aizdevumiem, avansa maksājumiem vai parādu atmaksāšanu saistītos izdevumus.

Ieņēmumu pārsniegumu pār izdevumiem, kuros ietvertas arī nodokļu un sociālo maksājumu summas, ieskaita rezerves fondā. Izdevumu pārsniegumu pār ieņēmumiem veidojas no rezerves fonda līdzekļiem to atlikuma apmērā. Ja biedrībai pārskata gada beigās budžetā ir izveidojies ieņēmumu pārsniegums pār izdevumiem, tad šo ieņēmumu pārsniegumu uzrāda bilancē kā rezerves fondu. Biedrība var veidot vienu, neierobežotai lietošanai paredzētu fondu - rezerves fondu - vai, pamatojoties uz statūtiem vai pārvaldes institūcijas lēmumiem, šī fonda līdzekļus pārdalīt ierobežotai lietošanai paredzētajos fondos - mērķfondos un pamatfondā.

Līdzekļus un saistības, kas attiecas uz ierobežotai lietošanai paredzētajiem fondiem, uzskaita atsevišķi. No līdz šim spēkā esošā regulējuma izrietēja, ka biedrības drīkstēja uzkrāt saņemtās iemaksas no dzīvokļu īpašniekiem nākotnē veicamajiem mājas remontiem atsevišķā mērķfondā. Līdz ar to, biedrības, tajā skaitā arī biedrības, kas ir daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas apsaimniekotājas, ieņēmumu un izdevumu pārskatā iekļāva arī saņemtās iemaksas no dzīvokļu īpašniekiem konkrētiem nākotnē veicamajiem mājas remontiem un saņemtos maksājumus par komunālajiem maksājumiem, piemēram, maksu par ūdeni, apkuri, elektroenerģiju.

Banner 280x280

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība (NĪSA) un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (NĪLA) vairākkārt ir norādījusi, ka dzīvokļu īpašnieku biedrības saņemtos maksājumus no dzīvokļu īpašniekiem par nākotnē veicamajiem mājas remontiem neuzkrāj, bet izlieto un noraksta izdevumos to saņemšanas gadā. Tādējādi bija ļoti svarīgi izveidot tādu uzskaites mehānismu, lai konkrētās mājas dzīvokļu īpašnieku nākotnes remontiem iemaksātā nauda patiešām tiktu uzkrāta un saglabāta katras atsevišķas mājas remontiem nākotnē.

Līdz ar to bija nepieciešams noteikt, ka līdzekļi, ko biedrības saņem no katras apsaimniekotas mājas dzīvokļu īpašniekiem par nākotnē veicamajiem mājas remontiem, nav uzskatāmi par biedrību ieņēmumiem un tie ir jāuzskaita atsevišķi katrai no biedrības apsaimniekotajām mājām un atsevišķi no citiem biedrības līdzekļiem. Tādējādi naudas maksājumi, kas ir saņemti no dzīvokļu īpašniekiem par nākotnē veicamajiem mājas remontiem grāmatvedībā turpmāk būs jāuzrāda kā saistības par konkrēto apsaimniekoto dzīvojamo māju atsevišķi no citiem ilgtermiņa un īstermiņa kreditoriem un jānorāda tikai bilances pasīva daļā, neiekļaujot ieņēmumu un izdevumu pārskatā kā biedrības ieņēmumus.

Turpmāk maksājumus par turpmākajos periodos veicamajiem dzīvojamās mājas uzturēšanas vai uzlabošanas un attīstīšanas darbiem pārvaldnieka grāmatvedībā uzskaitīs atsevišķi no citiem īstermiņa un ilgtermiņa kreditoriem un grāmatvedībā uzskaitīs atsevišķi par konkrēto apsaimniekoto dzīvojamo māju. Par esošajiem dzīvojamās mājas īpašnieku veiktajiem naudas maksājumiem par turpmākajos periodos veicamajiem dzīvojamās mājas uzturēšanas darbiem, ziņojumā būs jānorāda šo līdzekļu izlietojumu par konkrēto apsaimniekoto māju atsevišķi, kā arī atlikumu pārskata gada sākumā un beigās.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.