Fibrocements ēku fasādes apdarē: Ko ņemt vērā?
Kad pienācis laiks ēkas fasādes apšuvuma nomaiņai, drīz vien kļūst skaidrs, ka dažādu ārējās apdares materiālu ir visai daudz, tai skaitā arī fibrocements. Fibrocementa jeb šķiedru cementa fasādes paneļi ir izturīgi pret mehāniskiem bojājumiem, kā arī pret mainīgiem laikapstākļiem, tie elpo, turklāt ir veiksmīgi kombinējami ar citiem materiāliem – stiklu, koku, tēraudu, kā arī citiem.
Ārsiena, kas apšūta ar fibrocementa paneļiem, palīdz uzturēt optimālu temperatūru iekštelpās vasaras mēnešos, kamēr ziemā kavē sienu atdzišanu. Fibrocements ir ilgi kalpojošs un viegli kopjams materiāls; tas ir stingrs, vienlaikus tomēr saglabājot zināmu elastību.
No kā fibrocements ir veidots?
Autors: ASA Construction Group/flickr.com
Fibrocementu veido dažas vienkāršas sastāvdaļas: portlandcements, smiltis, ūdens, armējoša celuloze un sintētiskās šķiedras, lai arī šī materiāla sastāvs var nedaudz mainīties, atkarībā no ražotāja. Šķiedru cementa apdare kā ventilējamas fasādes veids ir salīdzinoši lēta, vizuāli estētiska, izturīga un ļauj montēt bez ievērojamām izmaksām; tie tiek veiksmīgi izmantoti kā individuālā, tā arī komerciālā būvniecībā.
Kādas ir šī materiāla priekšrocības?
Pateicoties augšminētajām sastāvdaļām, fibrocements ir izturīgs pret vairumu organisko šķīdinātāju, kā arī pret dažādu baktēriju un mikroorganismu savairošanos. Tam ir spēja pretoties visskarbākajiem klimatiskajiem apstākļiem, tas ir salizturīgs un ugunsizturīgs. Presēšanas un apdedzināšanas autoklāvā tehnoloģija piešķir materiālam paaugstinātu blīvumu, lieces un spiedes stiprību, triecienizturību, kā arī struktūras viendabīgumu. Loksnes turklāt ir viegli attīrāmas no jebkādiem netīrumiem.
Fibrocementa paneļi pieejami plašā dizaina klāstā, jo materiālam ir dažādas faktūras, piemēram, koka, akmens, metāla vai ķieģeļu, tas var būt gluds vai nelīdzens, kā arī virknē iepriekš sagatavotu krāsu opciju.
Uzstādīšana
Autors: Jay Leathers/flickr.com
Fibrocementa paneļu uzstādīšanas tehnoloģija ir gana vienkārša, tomēr jāievēro vairāki nosacījumi. Vispirms jāizvēlas montāžas veidu: tieši uz sienas vai arī uz koka rāmja, izmantojot speciālus metāla profilus un skrūves. Vairumā gadījumu koka rāmis tiek izmantots, lai veidotu starp sienu un paneļiem papildu atstarpi izolācijas materiāliem, kā arī vienkāršotu paneļu līdzināšanu.
Jāņem vērā, ka atšķirībā no vinila vai koka paneļiem, šķiedru cementa saidings ir smagāks, kas var padarīt tā montāžu sarežģītāku. Turklāt lielais paneļu svars nozīmē arī palielinātu slodzi uz ēkas pamatiem.
Fibrocementa apšuvuma kopšana
Fibrocementa apšuvums ir viegli uzturams un kopjams, kas galvenokārt būs atkarīgs no apkārtējās vides faktoriem, kā arī ēkas novietojuma. Atsevišķu ražotāju izstrādājumi ir izturīgi pret izbalēšanu, drupšanu un plaisāšanu, tomēr, ja nepieciešams paneļus notīrīt, piemēram, no putekļiem vai dubļiem, ir ieteicams izmantot mīkstu birsti un ūdeni.