Flīžu ieklāšana – dari pats?
Flīžu ieklāšana nebūt nav Ķīnas ābece un, ja ir priekšzināšanas vai praktiskās iemaņas remontdarbu veikšanā, flīžu ieklāšanu var veikt pašu spēkiem. Pēdējā laikā aizvien vairāk klientu uzdod mums jautājumus par flīžu ieklāšanas procesu, jo ir nolēmuši remontu veikt pašu spēkiem. Un patiesi – šī brīža tehnoloģiskajā laikmetā, kad gandrīz katrai darbībai internetā ir pieejamas neskaitāmas video pamācības un ekspertu padomi, remonts pašu spēkiem vairs nav neiespējamā misija. Tomēr aicinām mūsu klientus objektīvi izvērtēt savas praktiskās iemaņas un pieredzi remontdarbu veikšanā un iesākumā pamēģināt flīžu ieklāšanu nelielā platībā bez caurulēm vai elektrības kontaktligzdām pirms ķerties klāt sarežģītiem projektiem ar dārgiem materiāliem. Šajā rakstā apskatīsim flīžu ieklāšanas posmus un minēsim galvenos pamatprincipus, kas ir jāievēro ikvienam, ieklājot flīžu grīdu. Lūdzam ņemt vērā, ka pirms flīzēšanas darbu uzsākšanas ir obligāti jāiepazīstas ar ražotāja noteiktajiem norādījumiem flīžu ieklāšanai, jo ne visiem flīžu veidiem ieklāšanas nosacījumi ir identiski, kā, piemēram, lielformāta flīzēm.
Nepieciešamie materiāli un instrumenti
Lai uzsāktu flīzēšanu, nepietiks vien ar flīzēm un flīžu līmi, materiālu un instrumentu saraksts būs nedaudz garāks, tādēļ esam uzskaitījuši visas pamatlietas, kas jums ir jāiegādājas, lai veiksmīgi realizētu ieplānotos flīzēšanas darbus. Celtniecības preču veikalā jums būs jāiegādājas flīžu līmes maisītājs, spainis, sūklis, dimanta urbis, špakteļlāpsta, robota flīžu līmes lāpstiņa, silikona pistole, krustiņi, silikons, šuvju špaktele, grunts, koka līste vai metāla profils pirmās rindas nostiprināšanai un, protams, flīžu līme un flīzes. Mitrām telpām klāt nāks hidroizolācija, lente un papildu rullītis. Esiet uzmanīgi, izvēloties flīžu līmi, – pievērsiet uzmanību līmes aprakstam un tam, kādām flīzēm un pamatnei konkrētā līme ir piemērota. Izvēloties pamatnei nepiemērotu līmi, ir risks nesasniegt cerēto rezultātu. Pirms dodaties iegādāties flīzes, izmēriet virsmu vai telpu, kas tiks flīzēta, un aprēķiniet tās platību, lai kopā ar pārdevēju varētu aprēķināt, cik daudz flīžu jums būs nepieciešams iegādāties. Noteikti ierēķiniet vietu kļūdai un iegādājieties pāris liekas flīzes – flīžu griešanas procesā nereti gadās, ka flīze saplīst vai ieplaisā, un nākas izmantot jaunu flīzi.
Virsmas sagatavošana
Ne mazāk svarīgs process kā pati flīzēšana ir virsmas sagatavošana. Ir obligāti jāpārliecinās, ka virsma, kuru jūs plānojat flīzēt, ir taisna, stabila, virskārta neatslāņojas un cieši pieguļ pamatnei. Ja virsma nav taisna, tā ir jāizlīdzina ar reģipša vai apmetuma palīdzību, bet, ja virsējais apmetuma slānis pietiekami cieši nepieguļ sienai, ir jānoņem virskārta un jāveic virsmas apmešana no jauna. Kad virsma ir izlīdzināta, ir jāveic pamatnes gruntēšana. Grunts ir jāizvēlas atbilstoši sienas vai grīdas materiālam, jo katram materiālam ir savas īpatnības, tādēļ – kas der betonam, nederēs reģipsim. Gruntēšanu ieplānojiet savlaicīgi, jo virsmai vajadzēs aptuveni 2–3 stundas, lai tā nožūtu. Ja sāksiet flīzēt uz slapjas grunts, mazināsies līmes saķere ar pamatni. Atcerieties, ka pamatnei ir jābūt tīrai no putekļiem un taukvielām!
Flīžu ieklāšana
Arī flīzēm, tā pat kā pamatnei, ir jābūt tīrām un brīvām no putekļiem. Uz tīras flīzes uzklājiet flīžu līmi, to dariet ar roboto špakteļlāpstiņu (parasti izmanto 8mm, bet atkarīgs no virsmas taisnuma) – jo mazāki būs lāpstiņas “zobiņi”, jo mazāk līmes tiks uzlikts uz flīzes, bet iesakām uz flīžu līmi neekonomēt, jo var gadīties, ka saķere ar pamatni nebūs pietiekami laba. Līmes slāņa biezums pieļaujams (max) līdz 1,5cm. Kā arī flīzes pirms līmēšanas nav jāmērc ūdenī, tā ir novecojusi metode un neatbilst mūsdienu flīžu tehniskajai specifikācijai.
Ja ir plānots flīzēt gan sienas, gan grīdas, flīzēšanu sāk ar sienām. Grīdas flīzēšanu sāk no sienas, pirmo pamatlīniju novelkot ar auklu. Pārliecinieties par pamatlīnijas taisnumu, izmantojot līmeņrādi.
Ja vēlaties pārliecināties, kā izvēlētais krāsu salikums izskatīsies dzīvē, pirms darbu sākšanas izlieciet flīzes uz grīdas un pārliecinieties par rezultāta vizuālo izskatu. Līmi var klāt gan uz flīzes, gan pamatnes.
Izmantojot līmeņrādi un krustiņus, flīzes jānoorientē un jāizlīdzina attiecībā vienai pret otru. Jāseko, lai flīžu līme nepaliktu šuvēs, jo tās būs jāaizpilda ar šuvošanai paredzēto masu. Lieko līmi, kas flīzēšanas procesā ir palikusi šuvē, ieteicams izņemt nākamajā dienā ar speciālu flīžu šuvju instrumentu (tīrītāju). Krustiņus izņem tikai tad, kad līme ir gana nožuvusi (parasti +/- 12–24h pēc flīzēšanas). Pēc tam šuves ir jāaizpilda ar piemērotas krāsas šuvošanas masu, bet vietās, kur grīda savienojas ar sienu, iespiež silikonu. Iesakām šuvot nelielos daudzumos, jo šuvju masas izstrādes laiks vidēji aizņem 15–30min. Pēc šuvošanas masas iestrādes flīžu virsmu var uzmanīgi notīrīt ar mitru sūkli.
Hansas flīžu tirgus komanda ne tikai palīdzēs jums izvēlēties piemērotāko flīžu veidu, bet arī ieteiks piemērotāko flīžu līmi un sniegs padomus, kā pareizi veikt flīžu ieklāšanu uz jums vēlamās virsmas.
Gaidīsim jūs ciemos Hansas flīžu tirgū!