Franču jeb iestiepto griestu priekšrocības un trūkumi
Griesti jebkurā dzīvoklī vai mājā ieņem nozīmīgu lomu. Nelīdzeni, neizteiksmīgi griesti ar neestētiskiem pleķiem vai neglītām svītrām spēj sabojāt iespaidu pat par izsmalcinātāko un modernāko interjeru. Tai pat laikā perfekti gluda un nevainojama griestu virsma piešķir interjeram papildu šiku un izceļ telpas eleganci un individualitāti.
Griestu apdares daudzveidībā īpašu vietu ieņem iestieptie griesti, ko izgatavo no polimēru auduma vai polivinilhlorīda plēves (PVC). To forma var būt gan plakana, gan pavisam oriģināla – arkveida, izliekta, konusveida, viļņveida, divos un vairāk līmeņos – variantu ir daudz, un izvēle ir atkarīga tikai no paša vēlmēm attiecībā uz interjera dizainu. Plaša faktūras un krāsu izvēle dod iespēju īstenot interesantus dizaina risinājumus, kas piešķir telpai oriģinālu, individuālu stilu un raksturu.
Franču griestiem piemīt neskaitāmas priekšrocības, kuru dēļ arvien vairāk cilvēku izvēlas tieši šo materiālu mājokļa griestu apdarei, taču ir arī liela daļa, kas šaubās par to, vai iestieptie griesti tiešām ir laba izvēle, vai labāk tomēr pieņemt lēmumu par labu klasiskajām vērtībām, piemēram, ģipškartona griestiem.
Priekšrocības
Vienkārša uzstādīšana
Franču griestu uzstādīšana neaizņem daudz laika – visu darbu, ieskaitot apgaismojuma instalēšanu, iespējams paveikt vienas dienas laikā. Iestieptie griesti neprasa speciālus sagatavošanās darbus atšķirībā no klasiskajiem griestu apdares veidiem (vecā slāņa noņemšana, špaktelēšana un apmetuma veidošana, virsmas izlīdzināšana, jaunā slāņa uzklāšana, balināšana vai krāsošana).
Tāpat franču griestu uzstādīšanas laikā neveidojas būvniecības atkritumi, putekļi un netīrumi, kā arī nav nepieciešams atbrīvot telpu no mēbelēm un citiem priekšmetiem.
Estētiskums
Iestieptie griesti lieliski nomaskē jebkurus plankumus, nelīdzenumus un citus griestu defektus. Tāpat šis griestu apdares veids ļauj noslēpt dažādus kabeļus un vadus.
Materiāla drošums
Iestieptie griesti kalpo ļoti ilgu laika posmu un tā laikā nezaudē ne izturību, ne formu, ne faktūru, ne arīdzan sākotnējo krāsu. Montāžas šuves un stiprinājumi (PVC plēves gadījumā) pilnībā saglabā savu izturību un drošumu. Dažādu testu un pētījumu rezultātā tika noskaidrots, ka franču griestu kalpošanas laiks ir aptuveni 30 gadi.
Praktiskums
Iestieptie griesti ir viegli uzstādāmi, kā arī pēc nepieciešamības ērti demontējami. Atkārtota franču griestu uzstādīšana neietekmē apdares kvalitāti un izskatu.
Ēkas nosēšanās gadījumā uz griestu virsmas neveidojas plaisas un nošķēlumi, tāpēc tas ir neaizstājams materiāls daudzdzīvokļu namiem un pat lauku mājām.
Tāpat franču griestiem piemīt lieliskas skaņas izolācijas un mitruma izturības īpašības, kā arī tie nevada statisko elektrību, kā rezultātā uz griestu virsmas neuzkrājas putekļi un netīrumi.
Uz iestieptajiem griestiem neveidojas korozija, plankumi un pleķi, kā arī tie ir izturīgi pret ķīmiskām vielām. Tāpat uz griestu virsmas neveidojas kondensāts, līdz ar to šādi griesti ir piemēroti uzstādīšanai arī vannas istabā un baseina telpās.
Izvēles brīvība
Pateicoties iestiepto griestu elastībai, tiem var piešķirt jebkādu formu – horizontālu, vertikālu, apaļu, ovālu, taisnstūra, konusveida – šo griestu iespējas ierobežo tikai cilvēka fantāzija.
Pastāv ļoti liela griestu materiāla daudzveidība – matēti, satīna, lakoti, glancēti, gandrīz caurspīdīgi, perforēti, perlamutra, ar spoguļveida virsmu, metāliski, ar dažādu materiālu imitāciju, piemēram, akmens, auduma, ādas un citam tekstūrām.
Franču griesti piedāvā arī plašas telpas apgaismojuma dizaina iespējas. Iespējams uzstādīt gan lustras, iebūvētos un piekaramos gaismekļus, izveidot gaismu atstarojošas un dekoratīvas sistēmas, uzstādīt krāsainu gaismas diožu sistēmu vai pat elektroniski vadāmu optisko šķiedru apgaismojumu, kuru dēvē par "zvaigžņotām debesīm".
Izturība
Pateicoties iestiepto griestu materiāla unikālajām īpašībām, tiem piemīt augsta elastība un izturība. PVC plēves iespējams izstiept līdz pat divām reizēm. Franču griesti ir izturīgi pret triecieniem, kā arī laika gaitā nezaudē formu. Iztur lielu slodzi – viens kvadrātmetrs iestiepto griestu materiāla ir spējīgs izturēt svaru līdz pat 100 kilogramiem.
Ērtības
Šis griestu apdares veids neprasa īpašu kopšanu vai remontu, kas ļauj ietaupīt gan laiku, gan naudas līdzekļus. Pateicoties materiāla gludajai un ūdensizturīgajai virsmai, to nepieciešamības gadījumā ir viegli nomazgāt, izmantojot parastu ziepjūdeni.
Ūdens izturība
Vēl viena iestiepto griestu priekšrocība ir to lieliskā ūdens izturība. Materiāls ir spējīgs izturēt 100 litrus ūdens uz vienu kvadrātmetru, ļaujot pasargāt mēbeles un citus mājokļa priekšmetus no mitruma ūdens noplūdes gadījumā no augšējiem stāviem vai jumta. Pēc ūdens nosūknēšanas uz griestu virsmas nepaliek nekādas pēdas – ne pleķu, ne arīdzan krāsas un faktūras izmaiņu.
Drošība
Iestieptie griesti atbilst visiem starptautiskajiem standartiem un normām. Tie ir veselībai droši, ugunsizturīgi, bez aromāta, neizdala toksiskas vielas, kā arī neizraisa alerģijas. Atšķirībā no standarta balinātajiem griestiem franču griesti neveicina mikrobu un putekļu vairošanos. Tie ir droši izmantošanai pirmsskolas, mācību un ārstniecības iestādēs.
Ilgs kalpošanas laiks
Parasti uzņēmumi, kas piedāvā iestieptos griestus, nodrošina trīs gadu garantiju, neskatoties uz to, ka šī materiāla kalpošanas laiks ir praktiski neierobežots.
Trūkumi
Cena
Vienīgais būtiskākais franču griestu trūkums ir to cena, kas ir daudzas reizes augstāka par klasisko griestu uzstādīšanas izmaksām. Taču, ņemot vērā šo griestu ilgo kalpošanas laiku, ūdens noturību, izturību un nevainojamo izskatu, var izdarīt secinājumus atbilstoši plaši zināmajai formulai "cena – kvalitāte".
Ieguldot palielu naudas summu sākumā, var uz daudziem gadiem aizmirst par kosmētiskā vai kapitālā remonta nepieciešamību ar tam sekojošiem papildu tēriņiem. Savukārt izdevīgumu ūdens noplūdes gadījumā nav iespējams ignorēt – jaunas mēbeles un kosmētiskais remonts izmaksās daudz dārgāk nekā ekskluzīvāko franču griestu uzstādīšana.
Psiholoģiskais faktors
Nosacīti pie iestiepto griestu trūkumiem var minēt arī dažus psiholoģiskos faktorus:
• Reizēm, ieraugot būvmateriālu katalogā vai veikalā plāno iestiepto griestu materiālu (aptuveni 0,18 milimetri), pircējs sāk šaubīties par tā drošumu un izturību, neskatoties uz tirgotāju garantijām, ka šis materiāls ir absolūti drošs. Šādā gadījumā izvēli var atvieglot iespēja pamēģināt saplēst vienu no materiāla demonstrācijas paraugiem, kas pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem radušās šaubas izkliedē.
• Ja rūpīgi ieskatās, tad iestieptajos griestos, kas izgatavoti no PVC materiāla, īpaši lielās telpās var redzēt gareniskas montāžas šuves. Viena iestiepto griestu plēves gabala platums ir aptuveni 1,3–1,8 metri, tāpēc tos savā starpā nepieciešams savienot ar līmi. Daudziem pircējiem šādas šuves, kaut arī minimāli redzamas, kategoriski nepatīk. Izeja no šīs situācijas – iestieptie griesti no polimēru auduma, kuriem nav šuvju. To platums var pārsniegt pat piecus metrus, kas ļauj uzstādīt griestus bez nevienas šuves pat lielās telpās.