Fromane: Ģenerālvienošanos būvniecības nozarē paredzēts noslēgt uz trīs gadiem
Rīga, 13.apr., LETA. Ģenerālvienošanos par minimālo algu būvniecības nozarē ir paredzēts noslēgt uz trīs gadiem, piektdien žurnālistus informēja Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.
"Trīs gadi ir sākotnējais termiņš. Tāpat ir paredzēts izveidot komisiju, kas izlemtu, vai ģenerālvienošanos pagarināt, ja neviens pret to neiebilst. Vienlaikus ir jāizveido arī mehānisms, kas gadījumā, ja nozarē sākas kāda krīze un uzņēmumiem jāpārskata finanšu rādītāji, kas neļauj maksāt ģenerālvienošanās noteikto minimālo algu, paredz iespēju pārrunāt iespējamos ģenerālvienošanās grozījumus," sacīja Fromane.
Viņa informēja, ka patlaban ģenerālvienošanās parakstīšanos jau atbalsta tie uzņēmumi, kas darbojas četrās nozares asociācijās - Latvijas Būvuzņēmēju partnerībā, biedrībā "Latvijas Ceļu būvētājs" (LCB), Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijā (LEEA) un Latvijas Būvnieku asociācijā (LBA).
Kopējais šo četru asociāciju biedru pašu spēkiem veikto būvdarbu apgrozījums ir 433 miljoni eiro - Latvijas Būvuzņēmēju partnerībā tas ir 231 miljons eiro, LCB - 131 miljons eiro, LEEA - 48 miljoni eiro un LBA - 23 miljoni eiro. Lai ģenerālvienošanās būtu saistoša visai nozarei, to jāparaksta uzņēmumiem, kuru pašu spēkiem veikto būvdarbu apgrozījums kopumā pārsniedz 50% no nozares kopējā apgrozījuma jeb 700 miljonus eiro.
"Tas nozīmē, ka mums vēl jāpiesaista uzņēmumi, kuru kopējais apgrozījums ir ap 300 miljoniem eiro. Patlaban notiek aktīvs darbs ar organizācijās neesošiem uzņēmumiem, domāju, ka maijā varēsim sākt ģenerālvienošanās parakstīšanas procesu un divu mēnešu laikā savākt nepieciešamo parakstu skaitu," sacīja Fromane.
Viņa piebilda, ka ir izdevies atrisināt arī virsstundu apmaksas problēmu un Nacionālā trīspusējās sadarbības padome 12.aprīlī nolēma atbalstīt priekšlikumu par citu virsstundu apmaksas kārtību - ja ģenerālvienošanās nosaka būtisku minimālās algas paaugstinājumu, tajā var paredzēt mazāku piemaksu par virsstundu darbu vai darbu svētku dienās, nosakot, ka piemaksas apmērs nevar būt mazāks par 50% no noteiktās algas.
Ģenerālvienošanās projekts paredz noteikt minimālo algu būvniecības nozarē 780 eiro apmērā, vai arī minimālo stundas likmi 4,67 eiro apmērā nepilnu darba laiku nodarbinātajiem. Plānots, ka ģenerālvienošanās varētu stāties spēkā no 2019.gada 1.janvāra.
Latvijas Būvuzņēmēju partnerība šodien sāka sarunas par ģenerālvienošanās parakstīšanu ar Latvijas Celtnieku arodbiedrības, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Būvnieku asociācijas, biedrības "Latvijas Ceļu būvētājs" un citu darba devēju organizāciju pārstāvjiem. Paredzēts, ka vēl viena diskusija notiks 17.aprīlī un puses tajā spēs vienoties par galīgo ģenerālvienošanās teksta redakciju.
Ģenerālvienošanās par minimālo atalgojumu ir koplīgums starp darba devējiem un darba ņēmējus pārstāvošajām organizācijām, kas iegūst obligātu raksturu un attiecas uz visiem nozarē nodarbinātajiem, ja to noslēdz vismaz 50% no nozares kopējā apgrozījuma veidojošajiem uzņēmumiem. Līdz ar to darba devējam ir pienākums maksāt darbiniekam atalgojumu, kas nav mazāks par attiecīgai profesijai ar ģenerālvienošanos noteikto atalgojuma līmeni. Eiropas valstīs šādi visai nozarei saistoši koplīgumi par minimālo atalgojumu tiek izmantoti kā efektīvs instruments darbinieku tiesību aizsardzībai, kvalificēta un motivēta darbaspēka atbalstīšanai. Vienlaicīgi minimālo algu līmeņi kalpo cīņai ar ēnu ekonomiku un aplokšņu algām.