Gada laikā Rīgā nojaukti 22 un sakārtoti 60 grausti
Kopš pagājušā gada 15.augusta Rīgā ir pilnībā pabeigta 22 pašvaldības objektu demontāža, bet vēl 12 atrodas izpildes procesā. Triju objektu nojaukšanas darbu izpildi apgrūtina jautājums, kas saistīts ar inženierkomunikāciju atslēgšanas saskaņošanu ar atbildīgajām iestādēm un komercsabiedrībām.
Vienlaikus papildus pērn saskaitītajiem 450 graustiem patlaban konstatēti vēl 27 objekti ar vidi degradējošām un cilvēku drošību apdraudošām pazīmēm.
Īpašuma departaments gada laikā sagatavojis un nosūtījis privātīpašumā esošajiem graustu īpašniekiem 97 brīdinājumus, kā arī četros gadījumos tika piemērota piespiedu maksāšana par Rīgas domes lēmuma labprātīgu neizpildi 2500 latu apmērā. No četriem piemērotajiem viens 500 latu sods ir piedzīts, viens izpildrīkojums par 1000 latu piedziņu ir nodots tiesu izpildītājam, bet divi izpildrīkojumi ir apstrīdēti.
Pašreiz ir identificēta problēma, ka maksātnespējīgo komersantu īpašumus pārņem kredītiestādes. Patlaban Rīgā identificēti 26 šādi objekti, kas no kredītiestāžu puses netiek uzturēti atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Īpašuma departaments ir sācis sarunas ar kredītiestādēm par pārņemto nekustamo īpašumu uzturēšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Šogad notikušas piecas Īpašuma departamenta, Rīgas pilsētas būvvaldes un būvinspekcijas, Rīgas pilsētas galvenā arhitekta biroja, Rīgas pašvaldības policijas un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvju darba grupas sēdes, kurās izskatīti jautājumi par 290 graustiem, kas ir aptuveni 70% no visa graustu skaita Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.
Pamatojoties uz darba grupas lēmumiem, Īpašuma departaments līdz 1.septembrim ir izdevis 42 administratīvos aktus par ēku klasificēšanu nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas vajadzībām. Prognozējams, ka oktobra pirmajā pusē stāsies spēkā vēl 20 līdzīgi administratīvie akti. Visu graustu klasifikāciju nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas vajadzībām darba grupa ir paredzējusi pabeigt līdz šā gada beigām un turpmāk koncentrēsies prioritāšu noteikšanai turpmākajam darbam ar vidi degradējošām, sagruvušām un cilvēku drošību apdraudošām būvēm.
Vienlaikus Īpašuma departamenta speciālisti norāda, ka būtu apsverama iespēja nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināto likumi piemērot arī daļēji apdzīvotām vai saimnieciskajā darbībā izmantojamām būvēm, ja tām ir vidi degradējoša ietekme.
Ņemot vērā nojauktos graustus, papildus uzņemtos objektus graustu sarakstā, Rīgas domes Īpašuma departamenta apzināto būvju uzskaitē patlaban ir 410 objekti - 28 pašvaldībai piederoši vai piekrītoši objekti, 13 objekti, kuriem īpašuma piederība nav zināma, 11 valsts īpašumi un 358 privātīpašumā esošie objekti.
Rīga, 8.sept., LETA.
Foto: LETA
2012.gada 10.septembrī