abc.lv skaitļos

Lietotāji online77
Aktīvie uzņēmumi19718
Nozares raksti776
Ekspertu atbildes2463
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija : abc.lv

Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija

Zaigas un Māra Gaiļu brīvdienu māja Kaltenē Būvnieku asociācijas rīkotajā 2007.gada labāko darbu skatē atzīta par labāko rekonstrukciju. abc.lv redakcija, kurai bija iespēja viesoties šajā māja, to uzskata arī par pašu neparastāko un interesantāko arhitektūras objektu.
Bet viss sākās no bezmērķīgas pastaigas gar jūras krastu, kad tika pamanīta kāda padomju laikos celta pamesta ēka attālāk no krasta.

Pastaigā pa Kurzemes jūrmalu
Tas bija 2005. gada Lieldienu rīts, kad Zaiga Gaile kopā ar vīru devās izbraukumā gar Kurzemes jūrmalu. Talsu rajona Rojas pagasta Kaltenes ciema jūrmalā attālu no krasta uz akmens salas viņi pamanīja kādu celtni. Atstājuši mašīnu krastā, viņi gāja pa akmens molu, līdz nonāca pie sarkanu ķieģeļu vienstāvu būves, kura bija jau diezgan nodrupusi un liecināja par to, ka jau ilgu laiku stāv tukša. Uz fasādes bija rakstīts: "Pārdod" un norādīts mobilā tālruņa numurs. Māris ķērās pie telefona un zvanīja. Pēc pāris nedēļām sala ar visu celtni bija nopirkta.
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija

Foto: Ainārs Meiers


Sapņi un fantāzijas
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Kopš tās dienas divus gadus Zaiga ir sapņojusi un fantazējusi par dzīvi šai salā: kā kopā ar bērniem un draugiem viņi pavadīs šeit laiku, kā dosies garās pastaigās gar krastu, brauks makšķerēt, sēņot uz Roņu salu vai pat Sāmsalu.

Zaigas Gailes bērnības pilsēta ir Jūrmala, Asari, bet Māri ūdeņi saista citā veidā – saistībā ar ceļojumu ar jahtu apkārt pasaulei, ko viņš vēlas realizēt atkārtoti. Iespējams, tieši šie fakti bija slēptais stimuls, kas lika veidot mājvietu pie ūdens. Mākslīgā sala jūrā ar zivsaimniecības sūkņu stacijas celtni ir tik pat neparasta un neatkārtojama kā pati Zaiga Gaile, jo tikai viņai vienai pietika iztēles un zināšanu to apgūt. Daudzi pirms viņas šo vietu jau bija skatījuši, iepriekšējā īpašnieka pieczvaigžņu viesnīcas projekts bija jau gandrīz apstiprināts, protams, ar vecā grausta nojaukšanu. Taču tieši šajā graustā Zaiga Gaile saskata burvīgumu un lieliskumu, jo to redz kā padomju laika industriālā mantojuma pieminekli un atzīst par labu esam dzīvošanai tajā.

"Tā ir gadiem ilga darbošanās ar vecu fabriku un koka māju graustiem, kas devusi acīm spēju saredzēt šo celtņu raupjo un šarmanto skaistumu un sagādājusi baudu tās pieradināt dzīvošanai. Tas ir tik aizraujoši – dzīvot vecā padomju laiku sūkņu stacijā!" - atklāj arhitekte.

Zaigas vīra ieguldījums kopējā projektā ir ostas izveidošana salā, kurā piestās arī Gaiļu jaunā motorjahta Emma Paulīne, kas ir šī projektasastāvdaļa, jo tieši ar motorjahtu viņi plāno no Ķīpsalas (tagadējā dzīves vieta) doties uz savu brīvdienas māju Kaltenē. Objekts reģistrēts kā Lieldienu sala, jo tā tika atklāta tieši Lieldienās, tāpat kā īstā Lieldienu sala Rapa Nui Klusajā okeānā, kas arī tika atklāta Lieldienās un ir vistālākais apdzīvotais ūdens apņemtais punkts uz pasaules.

Salas vēsture
Kaltenes eksperimentālā lašveidīgo zivju fabrika celta 1980.gadā vēsturiskā zvejnieku laivu mola vietā. Jūrā 230 m no krasta izveidota mākslīga sala, kas krauta no laukakmeņiem – savesti un sakrauti 33 tūkstoši kubu akmeņu, no kuriem daži svēra līdz pat 1,5 t. 8 m dziļumā iedzīti 288 pāļi, veikti pamatīgi betonēšanas darbi, uzstādīti sūkņi. Vietējā kolhoza Banga priekšsēdētājam bija iecere izveidot lašu mazuļu audzēšanas vietu, tādēļ bija nepieciešams jūras ūdeni sūknēt pa caurulēm no salas jūrā uz baseiniem krastā, kas atradās kilometra attālumā.

Taču projekta tehniskais risinājums acīmredzot nav bijis pietiekami labs, jo jau pirmajā izmēģinājuma reizē sistēma nav darbojusies, līdz ar to arī vieta, kurā tika ieguldīti 8 miljoni rubļu, tika pamesta. Var teikt, ka sala kopš tās uzcelšanas vairāk nekā 25 gadus nav ekspluatēta.

Celtnes un apkārtnes raksturlielumi
Sūkņu stacija ir vienstāva sarkanu ķieģeļu mūra celtne L formas apjomā ar izvirzījumu uz krasta pusi un 2 m zem salas līmeņa padziļinātu grīdas līmeni, kas dod iespēju izbūvēt seklu pagrabu. Pašai salai ir taisnstūra forma: 63 x 71 m. Mols, kas ved uz salu, ir 173 m garš, uzbērts un nostiprināts ar akmeņiem. Ēkas priekšpusē ir plašs asfaltēts laukums, bet otrā pusē (aizmugurē jeb jūras pusē) bijušais baseins – mākslīgi veidota taisnstūra ieplaka.

Visa celtne pārsegta ar dzelzsbetona paneļiem uz rīģeļiem, kas balstīti uz ķieģeļu pilastriem un plakanu jumtu. Augstums no salas līmeņa līdz dzegai sasniedz 7 m, un tas dod interjerā iebūvēt starpstāvu balkonus. Bijusī sūkņu zāle – ēkas taisnstūra daļa - ir 10 x 40 m , bet izvirzījuma daļa, kur atradās elektrosadales telpa, ir izstiepta 6, 5 m uz priekšu. Pret krastu ēkas taisnajā daļā ir piecas 2, 6 x 4, 5 m lielas vārtu ailas, izvirzītajā daļā ir viena no šīm piecām ailām. Ēkas galos ir trīs šauras un garas logu ailas, bet pret jūru ēka ir noslēgta ar mūri bez ailām.

Ēkas rekonstrukcija
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
"Sūkņu stacija ir pieteikums saudzīgai vietas un ēkas rekonstrukcijai," uzsver Zaiga Gaile, viņas iepriekšējā darbība arī saistās ar ēku saglabāšanu (nevis nojaukšanu) un saudzīgu rekonstruēšanu. Rekonstrukcijas projekts paredz pilnībā saglabāt salas un ēkas ainavisko un arhitektonisko veidolu.


Mola sākumā ir izveidoti teritorijas vārti jeb nožogojums – viegla metāla konstrukcija. Visa mola garumā, kā arī priekšlaukuma perimetrā ir uzstādītas zemās laternas, kas dod blāvu apgaismojumu. Izgaismota ir arī ēkas fasāde. Automašīnu paredzēts novietot ēkas izvirzījumā izveidotā garāžā. Mājas otrā pusē sala ir nedaudz pārveidota – tur izveidota osta. Baseina ieplaka sadalīta divās daļās ar rievsienu. Viena no tām (tā, kas atrodas ZR) ir nedaudz uzbērta, izveidojot smilšu pludmali, ko aizsargā akmens krāvums. Tur novietots jauns objekts – peldu māja Nautilus, ko ar deku savieno slīps koka traps.
Tuvāk dienvidaustrumiem tas ir atvērts un pagarināts, izveidojot ieeju ostā (to iezīmē mirgojošas signālugunis). Tika paaugstināts arī akmeņu valnis, lai vētras laikā viļņi neskalotos pret mājas sienu.

Laivu piestātne novietota pie esošās betonētās baseina malas rievsienas gar ēkas jūras fasādi un aprīkota ar degvielas uzpildes ierīci, elektrības un ūdens padevi jahtai. Visas ēkas garumā jūras pusē izveidota koka redeļu platforma (deks) uz metāla rāmjiem galvenās ēkas grīdas līmenī. Daļa deka ostas teritorijā ir pazemināta, lai atvieglotu iekāpšanu jahtā. Deku norobežo nerūsošas tērauda margas.

Monolītajā mūrī, kas aizsedza skatu uz jūru, tika izveidotas vairākas logu ailas ar alumīnija konstrukcijas logiem – tādas pašas kā ēkas priekšpusē, padarot visu ēku caurskatāmu. Ēkas izvirzījumā izveidoti paceļami garāžas vārti ar vertikālu logu virs tiem, saglabātas arī šaurās logu ailas ēkas galos. Lielie logi, tāpat kā garāžas vārti un logs virs tiem, ir darināti no melna matēta alumīnija konstrukcijas rāmja ar pulverveida metāla pārklājumu. Celtnes fasāde apšūta ar rūsināta tērauda plāksnēm corten steel, lai nemainītu ēkas sākotnējo sarkanīgo toni.

Visi augstie logi un durvis ir noslēdzami ar bīdāmiem slēģiem, kas, tāpat kā fasāde, ir veidoti no coorten steel loksnēm, tikai ar perforāciju (sacaurumošanu) un uz nerūsoša tērauda karkasa. Loksnes perforācijā izmantots moai – Lieldienu salas akmens kolosa tēls 250 reižu samazinājumā. Horizontālajiem logiem saules pusē pierīkotas melnas metāla āra žalūzijas. Ēkas detaļas, labiekārtojuma elementi, kā arī vārti un apgaismes lampu stabiņi izgatavoti no rūsaina metāla, lai tie izskatītos tādi paši kā liektās metāla sūkņu caurules jūras fasādē.

Telpu sadalījums
Plānojums ir trīsdaļīgs: centrā lielā zāle pilnā augstumā, vienā galā - divstāvu apartaments vecākiem, otrā galā - četri divstāvu apartamenti bērniem, katrs ar savu vannasistabu. Viss telpu plānojums un iekārtas novietojums ir vienkāršs un simetrisks.
· Centrālā zāle. Ēkas centrālā daļa ir galvenā dzīvojamā zāle pilnā augstumā, kura ir plaša un caurredzama jau no jūras krasta. Vienā galā ir virtuve ar pavardu, bet otrā – atpūtas zona ap kamīnu ar galdu vidū. Savukārt lielais galds telpas vidū stāv visu zonu krustpunktā. Blakus virtuvei ir uzbūvēta brīvstāvoša liela plaukta siena. Kamīns ir atsvaru trosēs iekārta melna metāla piramīda ar vertikālu dūmvadu cauruli. Plauktā atrodas grāmatas, iebūvēts televizors, skaņu iekārtas un malkas kaste.
· Saimnieku divstāvu dzīvojamais apartaments. Tas atrodas ēkas kreisajā galā un tajā nokļūst no zāles pa divām simetriskām durvīm. Pa ceļam uz apartamentiem, uzreiz aiz virtuves, atrodas garderobes telpa. Pamatu līmenī ir dzīvojamā istaba ar darba galdu, bet starpstāva līmenī – guļamistaba. Apartamentos var nokļūt arī pa āra kāpnēm.
· Uz bērnu apartamentiem, kas izvietoti divos līmeņos, var nokļūt pa centrālo ieeju ar bīdāmām durvīm, kas atrodas zāles otrā galā un ir paslēptas aiz lielā plaukta. Apakšējā stāvā ir ieejas uz apartamentiem, tur atrodas arī viesu vannasistaba un veļas mazgātava. Visi četri apartamenti ir pilnīgi vienādi – apakšējais līmenis ir dzīvojamā istaba ar darba vietu pie loga un atpūtas zonu, bet augšējā līmenī atrodas guļamistaba un vannasistaba. Līmeņus savieno kāpnes. Kopējās metāla konstrukcijas platformas sānu malas ir atrautas no ēkas ārsienām 1 m attālumā, dodot izgaismojumu abiem līmeņiem no cauri ejošām lielo logu ailām. Tās darinātas no nesošām TT profila metāla konstrukcijām, siju gali stiprināti sienās. Konstrukcijas atstatas atklātas un skaidri saskatāmas.

Mājokļa interjers
Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Iekštelpu apdare ir vienkārša, raupja, ar atklātām konstrukcijām un neapstrādātām faktūrām. Ķieģeļu norobežojošās čaulas ārsienas viegli pārklātas ar kaļķu javu un nokrāsotas baltā krāsā, saglabājot mūra faktūru. Raupji apmestas arī visas jaunās ķieģeļu bloku iekšējās nesošās un norobežojošās sienas.


Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Dzelzsbetona paneļu griesti un nesošie rīģeļi viegli restaurēti un atstāti to sākotnējā izskatā ar vieglu betona krāsas pārklājumu.
Metāla tefleris, ko var pārvietot pa divām nesošām sliedēm pie griestiem, tāpat arī zilganā krāsojuma sliedes visā mājas garumā tika nomazgātas un pārklātas ar mēbeļu vasku. Sliedes tiek izmantotas dažādām jaunām funkcijām: atstarotās gaismas prožektoru stiprināšanai visā mājas garumā, lielās plaukta sienas iekarei ar jaunas alumīnija konstrukcijas kopnes starpniecību, metāla kamīna konusa piekarei ar tērauda trosēm un atsvariem.


Inženierkomunikācijas
Apkure tiek nodrošināta ar pazemes siltumsūkni, kas ņem siltumu no artēziskās akas urbuma. Iekārtas ir izvietotas pagrabstāvā. Dzīvojamo telpu grīdās iebūvēta apkure betona kārtā zem koka klājuma. Vannasistabās izvietoti elektriskie dvieļu žāvētāji. Mājā notiek dabiska gaisa apmaiņa pa kanāliem skursteņos. Centrālajai zālei un pagrabstāvam paredzēta gaisa pieplūde, kas tiek nodrošināta caur esošām sūkņu caurulēm zem salas zemes līmeņa. Vannasistabā ir papildus vēdināšana, bet virtuvē uzstādīts elektrisks gaisa filtrs. Ūdens tiek iegūts no 70 m dziļas artēziskās akas, kas izveidota pludmales zonā. Kanalizācijas ūdeņi tiek bioloģiski attīrīti. Bioloģiskās attīrīšanas konteiners ierakts salas dienvidu galā un attīrītie notekūdeņi tiek iesūcināti salas gruntī.

Elektrības apgādi nodrošina mola galā esošā transformatora apakšstacija. Pa mola ceļā ieraktiem kabeļiem strāva tiek ievadīta ēkas pagrabstāvā, kur atrodas 32 kW elektriskais ģenerators, kas avārijas gadījumā var nodrošināt autonomu elektroapgādi, degvielas rezerve paredzēta 7 dienām. Pilnu vājstrāvu komunikāciju paketi nodrošina Lattelecom, tas ir jauns pakalpojumu veids, jo atbrīvo no antenām un satelītšķīvjiem – vietējais kabelis pieslēgts pie maģistrālā kabeļa, kas ierakts galvenā autoceļa malā. Māja aprīkota ar videonovērošanas kamerām.

Zaigas Gailes un Māra Gaiļa Lieldienu sala - gada labākā rekonstrukcija
Salas apbūves parametri
· Zemes gabala platība: 10 067 m2
· Sūkņu mājas apbūves laukums: 442 m2
· Sūkņu mājas kopējā platība: 798 m2
· Dzīvojamā platība: 400 m2
· Pagraba platība: 322 m2


Rakstu veidoja Vera Zajeca sadarbībā ar arhitekti Zaigu Gaili, izmantojot informāciju no speciāli šim projektam izveidota bukleta.
Foto: Ainārs Meiers un Ingars Liepiņš

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • Ellblutle 16.10.2019 08:01
    Tadalis Sx En Ligne buy generic cialis Estreva Gel Kaufen

Nedēļas tēma

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

Iespējams, ir maz tādu cilvēku, kas vasaras tveicē neaizdomātos par gaisa kondicionēšanas iekārtas uzstādīšanu savā īpašumā – vai tas būtu mājoklis, birojs vai kāda sabiedriska vai ražošanas ēka. Kā nekā – tieši šāda veida iekārtas palīdz nodrošināt komfortablu iekštelpu klimatu, veidojot labvēlīgus apstākļus gan ikdienas dzīvei, gan darba uzdevumu veikšanai. 

Aktuālie piedāvājumi

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!

Aktualitātes

Latvijā pirmoreiz novērota negatīva elektroenerģijas cena biržā

Latvijā pirmoreiz novērota negatīva elektroenerģijas cena biržā

Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena. Šā gada 6. jūlijā laikā no 5.00-6.00 rītā elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu zonā bija –0,09 EUR/MWh. Šāda netipiska situācija ir novērota pirmo reizi.

Uzņēmējs runā

Ventilējama fasāde ar PAROC ZERO sistēmu 

paroc_1

PAROC piedāvā jaunu siltumizolācijas un stiprināšanas metodi PAROC ZERO, bez kronšteiniem un bez karkasa, kur vēdināmu fasādi nes tikai atsevišķas skrūves un to ietekme uz siltuma caurlaidību ir ne vairāk par 5%.   

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

dsc_0340

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!