abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi26737
Nozares raksti2320
Ekspertu atbildes3041
Gaisa joni ventilācijā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Gaisa joni ventilācijā

Gaisa joni ventilācijā

SIA “OZONE TECH” piedāvā šādas gaisa jonizēšanas iekārtas:

  1. ventilācijas sistēmās instalējamas iekārtas;
  2. pie griestiem stiprināmas iekārtas;
  3. pārnēsājamas iekārtas.

Visefektīvākais risinājums ir jonizācijas iekārtu uzstādīšana ventilācijas sistēmā. Tas nodrošina lielu iekštelpas daļu ar jonizētu gaisu un ir visekonomiskākais risinājums. Ja nav ventilācijas sistēmas, tad var jonizatoru var uzstādīt katrā telpā pie griestiem vai sienas. Jonizatorus darbina nepārtraukti. Pārnēsājamos jonizatorus izmanto kādu īslaicīgu problēmu risināšanai vairākās telpās. Firma piedāvā Zviedrijā ražotus Aircode jonizatorus un Vācijā ražotus Bioclimatic jonizatorus. Vairāk informācijas par jonizatoriem skatīt interneta vietnē: https://ozonalietas.lv/veikals/bipolarie-gaisa-jonizatori/.


Ventilācijā instalējamas bipolārās gaisa jonizēšanas iekārtas
Visefektīvākās ir ventilācijas sistēmā instalējamas bipolārās gaisa jonizēšanas iekārtas. Ar šādām iekārtām nodrošina jonizētu gaisu visās iekštelpās, kur darbojas ventilācija. Tas ir visefektīvākais risinājums gan kvalitātes, gan finanšu ziņā.

Lai uzstādītu jonizatorus ventilācijas sistēmā, ir jāveic objekta un ventilācijas sistēmas izpēte un jāaprēķina nepieciešamā jonizācijas jauda. Šajā izpētes procesā ir nepieciešams noteikt vairākas lietas. 

Kam ir paredzētas jonizētās iekštelpas? Iekštelpas pēc to gaisa kvalitātes var iedalīt četros līmeņos: 

  • telpas ar standarta gaisa piesārņojuma līmeni, kas ir biroji, valsts un sabiedriskās iestādes, sadzīves un privātās telpas.
  • telpas ar mērenu gaisa piesārņojumu, kas ir tirdzniecības telpas, skolas, HORECA uzņēmumi, sporta klubi, ārstu prakses un slimnīcas, pansionāti.
  • telpas ar spēcīgu gaisa piesārņojumu, kas ir pārtikas industrija, zivju pārstrādes uzņēmumi un tml.
  • telpas ar ekstrēmu gaisa piesārņojumu, kas ir lopkopības uzņēmumi, atkritumu un otrreizējo izejvielu pārstrāde, telpas ar paaugstinātu gaisa mitrumu (> 80%).

Kāds gaisa kvalitātes līmenis ir jāpanāk? Parasti ir divas prasības gaisa kvalitātes līmeņiem – smaku likvidēšana un mikrobioloģija. Smaku līmeni parasti nosaka subjektīvi ar degunu, gaisa mikrobioloģisko analīzi var veikt ar laboratorijas testu. Mikrobioloģiski tīrs gaiss ir jebkuras gaisa jonizēšanas sistēmas pamatuzdevums gan veselības iestādēm, gan pārtikas ražotājiem. Mikrobioloģiski tīru gaisu var panākt ar mazāku gaisa jonizēšanas jaudu nekā smaku likvidēšanā. Smaku likvidēšana prasa ieguldīt lielākus gaisa jonizēšanas resursus.

Kāda ir esošā ventilācijas sistēma? Lai novērtētu ventilācijas sistēmu, ir jāzina šāda pamatinformācija:

  • ienākošā gaisa ventilatora maks. jauda kubikmetros stundā. Ir svarīgi zināt arī pastāvīgo ventilatora darba jaudu, ar kādu ikdienā tas darbojas;
  • gaisa vadu izmēri un gaisa plūsmas ātrums;
  • kādu iekštelpu kubatūru apkalpo katra ventilācijas sistēma;
  • kādas formas un cik gari ir gaisa vadi;
  • gaisa nosūces jauda, gaisa recirkulācija un rekuperācija.

Ir bijuši gadījumi, ka esošajā ventilācijas sistēmā nav iespējams instalēt gaisa jonizatorus. Parasti tas ir bijis nelielos objektos, kur ir pārāk tievi gaisa vadi vai arī tie ir izbūvēti nepieejamās vietās.

Ja tiek plānota gaisa jonizēšana jaunās ventilācijas sistēmās, tad vispirms ir jāaprēķina, kādi jonizatori tiks uzstādīti, tad jāplāno brīva un pareiza vieta ventilācijas sistēmā un elektrības pievads.

Gaisa jonizēšanas iekārtu aprēķins un to montāžas vietas izvēle. To veic speciālists, izvērtējot iepriekš minētos izpētes rezultātus. Jonizatoru modeļu klāsts ir diezgan plašs, tāpēc jāizvēlas optimālākais variants. Jonizatoru montāžas vietu izvēlas tā, lai ērti varētu veikt tehnisko apkopi vismaz vienu reizi gadā. Tehniskā apkope nozīmē jonu izlādes lampu mazgāšanu un pārbaudi. Izvēlētajai vietai jāatrodas pēc gaisa filtriem, skaņas slāpētājiem un citām iekārtām, kas atrodas gaisa vadā. Gaisa plūsmas ātrumam gaisa vadā jābūt noteiktās robežās, tāpēc ir iespējams, ka jāpalielina gaisa vada izmēri jonizatoru uzstādīšanas vietā, lai mazinātu gaisa plūsmas ātrumu. Visērtāk jonizatorus ir uzstādīt kantainos gaisa vados. Ja uzstāda apaļos gaisa vados, tad nepieciešams izmantot sedlus. Iekārtai jādarbojas vienlaikus ar gaisa pieplūdes ventilatoru. Pie iekārtas nepieciešama 220V rozete ar zemējumu. Patērējamā jauda ir ļoti neliela, vidēji uz 1000 kubikmetriem ofisa telpu tā ir 40 vati. Vidējās ventilācijas jonizatora izmaksas 1000 kubikmetriem ofisa telpu ir ap 2000 EUR. Jonu izlādes lampu darba mūžs var sasniegt piecus gadus, tāpēc nepieciešama regulāra ventilācijas sistēmas un jonizatoru apkope.

Kur un kāpēc ir svarīgi jonizēt gaisu?
Palielinoties gaisa piesārņojumam iekštelpās, negatīvo jonu daudzums mazinās. Pasliktinās cilvēka pašsajūta, jo ar gaisu, ko mēs elpojam, mēs ieelpojam problēmas. Telpās, kur ilgu laiku uzturas daudz cilvēku, palielinās ogļskābās gāzes jeb CO2 līmenis, kad cilvēki sāk just nogurumu, kļūst arvien grūtāk koncentrēties, nereti rodas citas diskomforta situācijas. Pozitīvie joni ir kaitīgi mūsu veselībai, jo samazinās serotonīna līmenis, paātrinās elpošana, mazinās koncentrēšanās spējas, rodas nogurums un galvassāpes, rodas trauksmes sajūta, pieaug pesimisms un apātija. Veselībai nelabvēlīgo pozitīvo jonu galvenie avoti iekštelpās ir biroja tehnika, kondicionieri, apkure, dažādas elektriskās ierīces, sintētiskie materiāli, putekļi un tvaiki. 

Gaisa jonizatori ir ļoti noderīgi: 

  • sabiedriskās iekštelpās, kur nelielās telpās apgrozās daudz cilvēku;
  • iekštelpās atrodas daudz biroja un citas elektrotehnikas;
  • medicīnas iestādēs;
  • privātās iekštelpās ar zemu gaisa apmaiņu;
  • cilvēkiem ar elpošanas un alerģijas problēmām.

Gaisa bipolārās jonizācijas ieguvumi:

  • mikroorganismu (t.sk. baktēriju un sēnīšu) skaita samazināšanās, to vairošanās procesu bloķēšana gaisā, uz visām virsmām telpā, ventilācijas un kondicionēšanas sistēmās;
  • nepatīkamo smaku, kā arī smaržu neitralizācija (smaku molekulu oksidēšana);
  • gaisa bagātināšana ar aktīvo skābekli;
  • gaisa piesārņojuma cieto daļiņu kontrole. Skābekļa pozitīvie un negatīvie joni piesaistās pie tām putekļu daļiņām, kuras savu mikroskopisko izmēru dēļ nekad nenosēžas un uzlādē tās ar dažādiem lādiņiem. Rezultātā šīs mikrodaļiņas savstarpēji salīp, apvienojoties palielinās, nosēžas uz virsmām un kļūst nofiltrējamas;
  • novērsts „slimās ēkas” sindroms;
  • novērsta iespēja saindēties ar pozitīvo jonu pārprodukciju;
  • statiskās elektrības novēršana;
  • cilvēku labsajūtas, dzīves kvalitātes un darba apstākļu uzlabošana.

Par konsultācijām, jonizatoru izvēli vai uzstādīšanas iespējām zvaniet vai rakstiet e-pastu.

Vairāk informācijas par bipolāro gaisa jonizēšanu un iekārtām meklējiet interneta tīmekļa vietnē: www.ozonalietas.lv.



Noderīgas saites
Raksts portālā medicine.lv “Kas ir stiprāks aerojons vai ozons?” –  https://medicine.lv/raksti/kas-ir-stipraks-aerojons-vai-ozons-d94fa437cc.
Raksts portālā medicine.lv “Ozons un ozonēšana” –  https://medicine.lv/raksti/ozons-un-ozonesana.
Raksts portālā abc.lv “Ozons un jons tavā mājsaimniecībā" – https://abc.lv/raksts/ozons-un-jons-tava-majsaimnieciba-a2111f1f4d.
Raksts portālā 1188.lv “Bipolārā gaisa jonizēšana – kas tā ir, un kāpēc jonizāt gaisu?” – https://www.1188.lv/padomi/bipolara-gaisa-jonizesana-kas-ta-ir-kur-un-kapec-jonizet-gaisu/8665.

 

Mgr. econ. Juris Brūveris,
SIA "Ozone Tech" valdes loceklis
juris.bruveris@ozonalietas.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

2024. gada 17. decembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja jaunu Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu, kuras ietvaros varēs uzlabot energoefektivitāti daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kā arī sekmēt energoservisa kompāniju jeb ESKO tirgus attīstību Latvijā.

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.