Gaisa mitrums un tā ietekme uz veselību

Gaisa mitrums un tā ietekme uz veselību

Cilvēka optimālai darbībai relatīvā gaisa mitruma līmenim iekštelpās būtu jābūt robežās no 30% līdz 50%. Ja mitruma līmenis ir pārāk zems vai augsts, mazinās produktivitāte, pasliktinās pašsajūta un var rasties dažādas veselības kaites un alerģijas. Lai precīzi nomērītu gaisa mitrumu istabā ir vajadzīgs higrometrs, taču arī bez palīgierīcēm varam sajust, ka gaisa mitruma līmenis nav atbilstošs. 

Paaugstināts mitrums un tā ietekme

Ieejot mājā vai dzīvoklī, mēs uzreiz varam sajust, ja gaisa mitrums iekštelpās ir pārlieku augsts. Gaiss liekas nepatīkams, smags, istabas stūros vai uz logiem var būt redzams kondensāts vai pelējums. Neilgi uzturēties šādās telpās var, taču pavisam drīz gribēsies doties citur. 

Iemesli nepatikai, visticamāk, ir saistīti ar mūsu evolūciju. Ķermenis zina, ka paaugstināta mitruma apstākļos straujāk vairojas mūsu ienaidnieki – pelējuma sēnītes un putekļu ērcītes. Paši par sevi šie mikroorganismi nav slikti, taču, iekļūstot elpceļos, mēdz izraisīt spēcīgu reakciju – iesnas, sinusītu un plaušu iekaisumu, alerģijas, klepu vai pat astmu. 

Papildus tam paaugstināta mitruma apstākļos ķermenim ir grūtāk izdalīt sviedrus un attiecīgi arī grūtāk ir atdzesēties. Pētījumi liecina, ka, mitruma līmenim sasniedzot 50% un gaisa temperatūrai pārsniedzot 35 °C, ķermenis vairs nevar pats sevi atdzesēt. Šī iemesla dēļ Latvijā aizvien biežāk novērotās tropiskās naktis ir īpaši bīstamas, jo pat nakts stundās ķermenis nevar gūt veldzi. Ja imūnsistēma ir novājināta, apdraudējums ir vēl augstāks. 

Atsevišķs stāsts ir par mitru un aukstu laiku. Drēgnā vidē ir lielāki siltuma zudumi un sviedri nespēj ātri izžūt, kā rezultātā ir īpaši nepatīkama, lipīga un mitra sajūta. 

Apkures iekārtu lietošana ļauj paaugstināt istabas gaisa temperatūru un zināmā mērā arī sausina gaisu, taču ne vienmēr ar to ir līdzēts. Arī vēdināšana var palīdzēt, taču aukstos laikapstākļos logu vaļā ilgi neturēsim, turklāt ne vienmēr ar to būs līdzēts. Problēmu var atrisināt, lietojot gaisa sausinātāju. Gaisa mitruma savācējs dzīvoklī, privātmājā, darbnīcā vai pagrabā savāks visu lieko kondensātu un noglabās to iebūvētā tvertnē. Kad tvertne būs pilna, iekārta pati izslēgsies. Lielākiem modeļiem papildus tam pastāv arī iespēja novadīt uzkrāto šķidrumu kanalizācijā. 

Izmaksu ziņā gaisa sausinātāji ir samērā izdevīgi. Elektrības patēriņš šī tipa ierīcēm ir zems un cena samērā pievilcīga. Nereti mājas vai dzīvokļa vajadzībām piemērots gaisa mitruma savācējs maksā pat mazāk par 50 EUR–100 EUR. Ja vēlēsieties sausināt ļoti lielu telpu, var būt nepieciešams iegādāties vairākas iekārtas vai pirkt augstākas klases modeli. 

Sauss gaiss un tā radītās sekas

Vairumā Latvijas pašvaldību apkures sezona Latvijā uzsākas, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra nokrītas zem 8 °C, taču mājas iedzīvotāji kopsapulcē var arī lemt par agrāku kurināšanu. Diemžēl apkures sezonai līdzi nāk arī sauss gaiss un tā izraisītās veselības problēmas. 

Pirmais, kas cieš no sausa gaisa, ir deguna gļotāda. Samazinoties gļotādas pretestības spējām, palielinās infekciju risks, biežāka kļūst saaukstēšanās, bronhīts, saslimšana ar gripu un dažādām elpceļu kaitēm. Jutīgākiem cilvēkiem cieš arī āda, rīkle, var iekaist acis, pastiprinās grumbu veidošanās. 

Ja arī jums mājoklī ir pārlieku sauss gaiss, ir jācenšas biežāk vēdināt telpas. Tāpat varat likt uz radiatoriem mitras drānas, piemēram, dvieļus vai ūdens traukus. Radiatoriem sasilstot, ūdens iztvaikos un gaiss kļūst mitrāks. Šai metodei gan ir viens liels trūkums – cik ūdens iztvaikos, tāds arī būs mitruma līmenis. Tas nozīmē, ka gaiss ātri vien var kļūt arī pārlieku mitrs, un to jūs pamanīsiet tikai pēc kondensāta pilieniem uz logu stikliem. 

Alternatīvs (labāks) risinājums ir gaisa mitrinātāji, kas spēj dzīvoklī automātiski uzturēt vēlamo gaisa mitruma līmeni. Gaisa mitrinātāju cena ir līdzīga gaisa sausinātājiem. Lētākās iekārtas maksā no 50 EUR līdz 70 EUR, bet dārgākās, kas piemērotas lielākām vai īpaši mitrām telpām, var maksāt arī vairākus simtus. 

Izvēloties gaisa mitrinātāju, pievērsiet uzmanību tā darbības principam. Daļa iekārtu strādā pēc klasiskā tvaicēšanas principi, bet citi sašķeļ ūdeni sīkos pilienos ar ultraskaņu. Vairākiem modeļiem papildus ir iebūvēts arī gaisa aromatizētājs, t.i., neliela tvertne, kas paredzēta ēteriskās eļļas iepilināšanai. Ielejot šeit pavisam nedaudz ēteriskās eļļas, gaisa pilieni tvaikos cauri tvertnei un visa istaba piepildīsies ar izvēlēto aromātu. 

Kā izvēlēties piemērotāko iekārtu optimāla gaisa mitruma līmeņa uzturēšanai? 

Pērkot gaisa sausinātāju vai – gluži pretēji – mitrinātāju, ir jāpievērš uzmanību preces aprakstā norādītajai informācijai. Vairumā gadījumu tur būs norādīti ne tikai tehniskie dati par iekārtas jaudu, funkcijām, mitrumizturības klasi un elektrības patēriņu, bet arī atbilstošo istabas platību. 

Mazjaudīgās iekārtas parasti ir paredzētas vidēja lieluma istabai ~20 m2 un nevar lepoties ar plašu funkcionalitāti. Jaudīgāki modeļi ir paredzēti 50 m2, 60 m2 vai pat 90 m2 plašām telpām un piedāvā daudzas noderīgas iespējas, kas lētākām iekārtām nav iekļautas. Tiesa, piemēram, vannasistabas vai nelielas dzīvojamās istabas mitrināšanai vai sausināšanai nereti pietiek arī ar pašām lētākajām iekārtām. 

Šaubu gadījumā ieteicams vienmēr konsultēties ar veikala vai internetveikala konsultantiem. Klientu apkalpošanas speciālisti, kas ikdienā tirgo šādas iekārtas, spēs ieteikt labākos risinājumus konkrētai situācijai. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

2023. gadā Latvijā saražoja 6 388 GWh elektroenerģijas (par 27,0 % vairāk nekā 2022. gadā), no tā 4 963 GWh no atjaunīgajiem energoresursiem (AER), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinājumā ar 2022. gadu saražotais apjoms no AER palielinājās par 30,0 % (par 1146 GWh). VES (vēja elektrostacijās) un SES (saules elektrostacijās) 2023. gadā saražots par 92,5 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā.

Izstāsti Latvijai