Gaisa vārstu priekšrocības cauruļvadu sistēmās
Gaisa vārsts ir iekārta, kas vai nu izvada gaisu un gāzes, vai arī pēc vajadzības ievada gaisu cauruļvadu sistēmā. Pastāv dažādi vārsti, un katram no tiem funkcijas var atšķirties, tāpēc ir svarīgi izvēlēties un uzstādīt pareizo, pamatojoties uz to, kam attiecīgā sistēma paredzēta. Bez gaisa vārstiem cauruļvadā pārāk liela vai nepietiekama gaisa daudzuma dēļ var rasties nopietni bojājumi un problēmas ar šķidruma plūsmu.
Piemēram, kanalizācijas caurulēs, kas paredzētas kanalizācijas ūdeņu novadīšanai, notiek arī pūšanas un rūgšanas procesi, kas, savukārt, veicina kaitīgu un ugunsnedrošu gāzu izdalīšanos; vārsta uzdevums ir tās efektīvi un laicīgi izvadīt atmosfērā.
Būtībā viena no lielākajām gaisa vārstu priekšrocībām ir tā, ka tie palīdz ievērojami samazināt cauruļvada apkopes biežumu, jo palīdz tam funkcionēt efektīvāk, drošāk, kā arī ietaupa resursus.
Gaisa kabatu radīto cauruļvadu bojājumu samazināšana
Kad gaiss nokļūst cauruļvadā vai nu pie šķidruma ieplūdes vai pie izplūdes, vai arī izdaloties no šķidruma, tas paliek iesprostots caurulē. Šim gaisam vai gāzei ir tendence aizkļūt līdz cauruļvada augstākajiem punktiem, kur tas uzkrājas, līdz tiek atbrīvots.
Tomēr gadījumā, ja gaisa vārsta nav, gaiss nevar tik atbrīvots, tādējādi radot paaugstinātu spiedienu, kas var sabojāt caurules. Stratēģiski izvietoti gaisa vārsti atbrīvo gaisu tajos punktos, kad spiediens sasniedz noteiktu līmeni, nodrošinot, ka netiek radīti sistēmas bojājumi.
Gaisa vārsts samazina hidrauliskā trieciena risku
Dažreiz gaiss, kas ir iestrēdzis cauruļvada augstajos punktos, var tikt izspiests bez gaisa vārsta palīdzības; šāda situācija var nopietni kaitēt caurulēm. Proti, kad cauruļvadā notiek pēkšņa gaisa aizplūšana, tas izraisa efektu, ko sauc par hidraulisko triecienu.
Tā būtībā ir spiediena strauja palielināšanās pa cauruļvadu tekošajā šķidrumā, kas var izraisīt nopietnus bojājumus cauruļvados; var pārplīst caurules un cauruļu savienojumi vai brīdī, kad spiediens pēc trieciena strauji samazinās, caurule var tikt neatgriezeniski saplacināta. Gaisa vārsti palīdz izvairīties no šādām situācijām, samazinot spiedienu, kas iedarbojas uz visu cauruļvadu sistēmu.
Spiediena zuduma novēršana
Vēl kāds negatīvs aspekts, ja cauruļvadā rodas gaisa kabatas, ir spiediena zudums, kas rodas, berzes rezultātā izkliedējoties enerģijai; cauruļvadā šo berzi izraisa gaisa kabatas. Būtībā gaisa kabatas ievērojami samazina šķidruma plūsmu, radot lielāku berzi sistēmā, kā rezultātā cauruļvadā palielinās šķidruma plūšanai nepieciešamās enerģijas daudzums. Gaisa vārsti var atbrīvot šīs gaisa kabatas, samazinot berzi un ievērojami samazinot spiediena zudumus.
Vakuums
Kad no caurules izplūst šķidrums, piemēram, ūdens, tā vietā jāieplūst gaisam, lai aizpildītu tikko atbrīvoto vietu. Tomēr, ja caurulē netiek ievadīts pietiekami daudz gaisa, lai aizpildītu šo vietu, rodas vakuums, tādējādi bojājot arī pašu cauruli. Lai novērstu vakuuma rašanos, tiek izmantoti gaisa vārsti, lai ievadītu gaisu cauruļvadā; šādi tiek nodrošināts, ka caurulē ieplūst pietiekami daudz gaisa, aizpildot ūdens vietu, kolīdz tas ir iztukšots.